3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A háború 583. napja volt a pénteki. Hírösszefoglaló az elmúlt órák eseményeiről. 

  • Az ukrán külügyminisztérium üzent Orbán Viktornak. A magyar miniszterelnök reggeli rádióinterjújában beszélt arról, hogy „nagyon nehéz kérdésekre” kell választ adni ahhoz, hogy az EU megkezdhesse a tagsági tárgyalásokat Ukrajnával. Az ukrán tárca pozitívnak nevezte, hogy „a magyar miniszterelnök aggódik Ukrajna európai uniós csatlakozása miatt.” Hozzátették, ismét szeretnének emlékeztetni arra, hogy Ukrajna nem változtatta meg területét a nemzetközileg elismert határain belül.

  • Vlagyimir Putyin aláírta a sorköteles orosz férfiak behívását előíró rendeletet. A rendelet 130 ezer, 18-27 év közötti férfit érint. Idén márciusban már 147 ezer embert hívtak be hasonló indokkal. Szakértők szerint mindez arra utal, hogy idén már nem lesz tömeges mozgósítás.

  • Vlagyimir Putyin szerint az ukrajnai háborúban meghalt, besorozott bűnözők lerótták tartozásukat a társadalomnak. Az orosz reguláris hadsereg és a Wagner zsoldoscsoport is toborzott börtönökből – külföldi sajtóhírek és hírszerzési információk szerint az így szerzett „katonák” között több gyilkos és erőszaktevő is volt.
     
  • Hét európai uniós tagország rendelt lőszert az Európai Békekeret keretében jóváhagyott uniós programon keresztül Ukrajna fegyverkészleteinek biztosítására. Az Európai Védelmi Ügynökség nem nevezte meg az érintett országokat, ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy a vonatkozó tárgyalások állása szerint az elkövetkező hetekben és hónapokban további megrendelések várhatók.

Ukrán katonák BM-21-es Grad rakétavetővel lövik az orosz állásokat a kelet-ukrajnai Bahmut közelében 2023. június 21-én. Fotó: MTI/AP/Irina Ribakova
Ukrán katonák BM-21-es Grad rakétavetővel lövik az orosz állásokat a kelet-ukrajnai Bahmut közelében 2023. június 21-én. Fotó: MTI/AP/Irina Ribakova

  • Norvégia a jövő héttől megtiltja az orosz rendszámú személygépkocsik belépését területére. Kivételt képeznek a tilalom alól a diplomáciai járművek, a norvég állampolgárok, illetve Oroszországban állandó lakóhellyel rendelkező családtagjaik tulajdonában lévő autók, valamint humanitárius okokból szükséges utazások, például akut betegség, haláleset vagy temetés.
     
  • Legalább három ember életét vesztette, és öten megsebesültek az orosz tüzérség legutóbbi támadásainak következtében a dél-ukrajnai Herszon megyében. Olekszandr Prokugyin kormányzó tájékoztatása szerint öten csütörtökön, ketten pénteken sebesültek meg a heves ágyúzásban. A kormányzó azt is közölte, hogy az orosz hadsereg 24 óra alatt 96-szor lőtte a megyét, amelyek közül 45 a megyeszékhelyet, Herszont érte.
     
  • Újabb  európai országok jelentették be, hogy bojkottálják a jövő évi, U17-es női labdarúgó Európa-bajnokságot, ha azon az oroszok korosztályos válogatottja is szerepel. Dánia, Lettország, Litvánia és Norvégia labdarúgó-szövetsége csatlakozott a tiltakozókhoz, leszögezve, hogy válogatottjaik nem hajlandók semmilyen orosz futballcsapattal játszani, amíg Oroszország ukrajnai háborúja tart.

(The Guardian, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mibe fektetnek szívesen a magyar háztartások
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 11:27
Előnyben részesítik az állampapírokat.
Makro / Külgazdaság Új-Zéland diákversenyre kel Ausztráliával, sőt az Egyesült Államokkal is
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:43
Új-Zéland célja, hogy 2034-re megduplázza nemzetközi oktatási piacának értékét, többek között azzal, hogy enyhíti a külföldi diákokra vonatkozó részmunkaidős foglalkoztatási szabályokat – jelentette be hétfőn a kormány.
Makro / Külgazdaság Minimum 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:54
A támogatások kombinálása lehet az igazán nyerő pénzügyileg.
Makro / Külgazdaság Felemás számokat produkált az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:33
Magára találhatott kicsit az építőipar az előző hónapokhoz képest.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG