4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz elnök jelezte az Európai Uniónak: ideje lenne visszaállítani a kereskedelmet, az ukrán kérdést pedig szépen félretenni. Putyin a Szentpéterváron megrendezett Világgazdasági Fórumon tervezi előmozdítani az ügyet, miután ott megjelenik Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, valamint az olasz miniszterelnök is.

Putyin fel fog szólalni a fórumon, és hangsúlyozni tervezi, hogy a világ legnagyobb energiaexportőre és kereskedelmi blokkja között normalizálni kéne a kapcsolatokat, és nem húzni-halasztani ezt Ukrajnára hivatkozva. A Bloomberg szerint Oroszország nem vár gyors eredményeket az ügyben, de úgy gondolja, hogy látszik már a fény az alagút végén, érdemes a kérdést forszírozni.

Európának is nyűg már

Az orosz elnök helyzetét könnyíti, hogy az Unió számos országa szeretne már visszatérni az oroszokkal folytatott normál kereskedelemhez. A józanabbak amúgy is belátják, hogy így úgysem tudják rászorítani Oroszországot a Krím újbóli elengedésére, sem arra, hogy Donyeck és Luganszk elszakadt orosz közösségeit magára hagyja. Ha két év alatt nem roppantak meg az oroszok a szankcióktól (kérdés, ki számított erre), akkor soha nem fognak. A szankciók most július 31-ig vannak érvényben, utána meg kell hosszabbítani őket. A tervek szerint még fél éves hosszabbítás várható.

Németország, amely annak idején elsők közt szorgalmazta a szankciókat, jelezte, hogy egyre nagyobb ellenállást észlel az intézkedésekkel szemben, melyek az európai exportőröknek több milliárd eurós kiesést okoznak, miután Oroszország a szankciókra adott válasz gyanánt betiltotta az európai élelmiszer importot. Az EU ezzel óhatatlanul lábon lőtte saját magát: nem mérte fel megfelelően a várható orosz reakciókat.

Ki mit ajánlhatna?

A korábbi francia elnök, Nicolas Sarkozy a fórum előestéjén találkozott az orosz elnökkel, és azt javasolta neki, hogy Oroszország lépjen először, és törölje el az importtilalmat. Az oroszok válasza erre az, hogy lépjen először az a fél, aki a szankciókat kezdte. A Bloomberg megkérdezte Putyin szóvivőjét, hogy tervezik-e a kapcsolatok normalizálását az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval, mire azt felelte, hogy egyfolytában ezt szorgalmazzák, csak süket fülekre találnak.

Putyin a megakadt ukrajnai békefolyamatban nem tervez kezdeményezést tenni, de nem is tudna mit ajánlani. A nyugat és az ukránok azt várnák tőle, hogy vonuljon ki, illetve hagyja magára az érintett területeket, ezt nyilván nem óhajtja megtenni. Azt feltehetően elfogadhatónak tartaná, hogy a jelenlegi tűzszüneti vonalak mentén tartós határ jöjjön létre, ami a függetlenedett donyecki és luganszki régiók önállóságát lehetővé teszi, ugyanakkor nem szorgalmazza, hogy ezek a területek a Krím mintájára Oroszország részévé váljanak.

Az orosz gazdaság

Ami a gazdaságot illet, hisz végül is erről szól a pétervári rendezvény, Putyin megerősíti azokat a már korábban is hangoztatott terveit, hogy javítják az üzleti klímát, csökkentik az olaj-, és gázfüggőséget, segítik a termelékenység növekedését, növelik a jogbiztonságot, segítik a kis-, és középvállalkozásokat. Ha felgyorsulna a teljesítésük, az IMF szerint az ország gazdasága a gyors növekedés útjára léphetne, de amíg az olaj és a gáz a döntő, nincsenek túl nagy lehetőségek.

Az orosz jegybank közben úgy látja, hogy a gazdaság lassanként visszatér a tartós növekedési pályára. Jövőre 1,4 százalékos növekedést várnak, 2018-ban már 2 százalékot. Putyin pedig kiemelte, hogy a stabil devizatartalékok, a csökkenő infláció és kormány elszántsága a költségvetési deficit csökkentésére önmagában is lehetővé teszi a kiegyensúlyozott növekedést. Inkább ezekre figyel Ukrajna helyett (célozva arra, hogy hagyják már végre békén ezzel a kérdéssel), és persze üdvözölni fogja az európai szankciók eltörlését, ha erre sor kerül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
Makro / Külgazdaság Tagadja az Európai Bizottság Szijjártó Péter vádjait, neki is tudnia kellene az igazságról
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 10:08
Éppenséggel a magyar kormánnyal is jó előre egyeztettek a lehetséges válaszlépésekről.
Makro / Külgazdaság Hiába a baráti tarifa, Londonban is vérengzés volt a papírok között
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:54
London csak a szelét kapta a Trump-tornádónak, de így is brutális, ami a londoni tőzsdén történt.
Makro / Külgazdaság Az ENSZ-főtitkár a kiszolgáltatott országok miatt aggódik
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 09:29
Kritikus szakaszba lépett a világkereskedelmi helyzet a világszervezet szerint.
Makro / Külgazdaság Ebben nagyon türelmes Donald Trump, kitolt egy fontos határidőt
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 08:43
Úgy tűnik, nagyon szeretné az amerikai elnök, ha amerikai kézbe kerülne a TikTok. Vajon kire gondolhat tulajdonosként?
Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG