3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyik napról a másikra bedőltek a nagy olajtermelő államok központi költségvetései. Mexikó mindenkinél messzebbre látott, az ország pénzügyminisztere minden bizonnyal nemzeti hős lesz. Káncz Csaba jegyzete.
Vlagyimir Putyin Forrás: MTI/AP/Alekszandr Zemlianicsenko

Március 9-én összeomlottak a nemzetközi kőolajárak jegyzései. Az irányadó fajták (Brent, WTI) árai a nap végére nagyjából értékük egynegyedét vesztették el. Az okok között említhető elsősorban az OPEC+ tagállamok soron következő bécsi tárgyalási fordulójának eredménytelensége, valamint a világszerte terjedő koronavírus következtében már bekövetkezett, és a közeljövőben még várható keresletcsökkenés.

Az 1991-es Öbölháború óta nem látott földrengés a kőolaj piacán megtépázta az „olajállamok” devizáit, és aláaknázta központi költségvetéseiket. Most nézzük meg, hogy egyes vezető olajállamokra milyen hatást gyakorolt az olajár összeomlása.

Oroszország

A világ második legnagyobb olajexportáló országában a 2014 óta tartó életszínvonal-csökkenés Putyin elnök népszerűségét is alaposan megtépázta. Az elnök ezért januárban 4 ezermilliárd rubeles (60 milliárd dollár) infrastruktúra- és szociális kiadási csomagot jelentett be. Ez a terv most súlyosan megkérdőjeleződött, hiszen az olajárak mintegy 30 százalékkal állnak most alacsonyabban, mint a 42 dolláros árra tervezett központi költségvetés.

A kínai lassulás pótlólagosan 10 milliárd dolláros kiesést okoz az idei orosz exportban. A Kreml a héten úgy döntött, hogy a júniusra tervezett Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumot elhalasztja. Az OECD még a válság kitörése előtt levágta az ország növekedési kilátásait 0.4 százalékkal, ahogyan a globális kilátásokat 0.5 százalékkal – rámutatva, mennyire szinkronban mozog a kettő.

Afrika

A világ nyolcadik legnagyobb olajexportálójaként Nigéria hétfőn bejelentette, hogy komoly vágásokat hajt végre idei központi költségvetésében, amelyet 57 dolláros hordónkénti olajárra tervezték. A világ 10. legnagyobb olajexportőreként Angola, amely már amúgy is a Valutaalap támogatására szorul, most még több támogatásra szorul majd. A világ 17. legnagyobb olajexportőreként Algéria 60 dolláros olajárra tervezte központi költségvetését, így az egész dokumentum március 9-től értelmét vesztette.

Amerika

Kanada a világ 5. legnagyobb olajexportőre. Legnagyobb olajtermelő tartománya, Alberta az idei költségvetését 58 dolláros olajárra tervezte, ezért az ellenzék már az idei költségvetés visszavonását és egy új benyújtását követeli.

Mexikó Latin-Amerika második legnagyobb gazdaságaként, egyben a világ 12. legnagyobb olajexportőreként a héten bejelentette, hogy mivel januárban a teljes évi olajtermelést lefedezték a határidős piacokon 49 dolláros áron (1.4 milliárd dolláros egyszeri költséggel), ezért a központi költségvetést egyáltalán nem érinti az olajárak összeomlása. A mexikói pénzügyminiszter minden bizonnyal idén az ország hőse lesz.

Brazília Latin-Amerika legnagyobb gazdasága, egyben a világ 21. legnagyobb olajexportőre. A nagy nyersanyagtermelő ország tőzsdeindexe (Ibovespa) hétfőn 12 százalékkal szakadt be, az állami olajóriás (Petrobras) részvényei 30 százalékkal kerültek lejjebb. Az ország pénzügyminisztere szerint komoly megszorítások jönnek, a központi költségvetés kiegyensúlyozott marad.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG