3p
Egyik napról a másikra bedőltek a nagy olajtermelő államok központi költségvetései. Mexikó mindenkinél messzebbre látott, az ország pénzügyminisztere minden bizonnyal nemzeti hős lesz. Káncz Csaba jegyzete.
Vlagyimir Putyin Forrás: MTI/AP/Alekszandr Zemlianicsenko

Március 9-én összeomlottak a nemzetközi kőolajárak jegyzései. Az irányadó fajták (Brent, WTI) árai a nap végére nagyjából értékük egynegyedét vesztették el. Az okok között említhető elsősorban az OPEC+ tagállamok soron következő bécsi tárgyalási fordulójának eredménytelensége, valamint a világszerte terjedő koronavírus következtében már bekövetkezett, és a közeljövőben még várható keresletcsökkenés.

Az 1991-es Öbölháború óta nem látott földrengés a kőolaj piacán megtépázta az „olajállamok” devizáit, és aláaknázta központi költségvetéseiket. Most nézzük meg, hogy egyes vezető olajállamokra milyen hatást gyakorolt az olajár összeomlása.

Oroszország

A világ második legnagyobb olajexportáló országában a 2014 óta tartó életszínvonal-csökkenés Putyin elnök népszerűségét is alaposan megtépázta. Az elnök ezért januárban 4 ezermilliárd rubeles (60 milliárd dollár) infrastruktúra- és szociális kiadási csomagot jelentett be. Ez a terv most súlyosan megkérdőjeleződött, hiszen az olajárak mintegy 30 százalékkal állnak most alacsonyabban, mint a 42 dolláros árra tervezett központi költségvetés.

A kínai lassulás pótlólagosan 10 milliárd dolláros kiesést okoz az idei orosz exportban. A Kreml a héten úgy döntött, hogy a júniusra tervezett Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumot elhalasztja. Az OECD még a válság kitörése előtt levágta az ország növekedési kilátásait 0.4 százalékkal, ahogyan a globális kilátásokat 0.5 százalékkal – rámutatva, mennyire szinkronban mozog a kettő.

Afrika

A világ nyolcadik legnagyobb olajexportálójaként Nigéria hétfőn bejelentette, hogy komoly vágásokat hajt végre idei központi költségvetésében, amelyet 57 dolláros hordónkénti olajárra tervezték. A világ 10. legnagyobb olajexportőreként Angola, amely már amúgy is a Valutaalap támogatására szorul, most még több támogatásra szorul majd. A világ 17. legnagyobb olajexportőreként Algéria 60 dolláros olajárra tervezte központi költségvetését, így az egész dokumentum március 9-től értelmét vesztette.

Amerika

Kanada a világ 5. legnagyobb olajexportőre. Legnagyobb olajtermelő tartománya, Alberta az idei költségvetését 58 dolláros olajárra tervezte, ezért az ellenzék már az idei költségvetés visszavonását és egy új benyújtását követeli.

Mexikó Latin-Amerika második legnagyobb gazdaságaként, egyben a világ 12. legnagyobb olajexportőreként a héten bejelentette, hogy mivel januárban a teljes évi olajtermelést lefedezték a határidős piacokon 49 dolláros áron (1.4 milliárd dolláros egyszeri költséggel), ezért a központi költségvetést egyáltalán nem érinti az olajárak összeomlása. A mexikói pénzügyminiszter minden bizonnyal idén az ország hőse lesz.

Brazília Latin-Amerika legnagyobb gazdasága, egyben a világ 21. legnagyobb olajexportőre. A nagy nyersanyagtermelő ország tőzsdeindexe (Ibovespa) hétfőn 12 százalékkal szakadt be, az állami olajóriás (Petrobras) részvényei 30 százalékkal kerültek lejjebb. Az ország pénzügyminisztere szerint komoly megszorítások jönnek, a központi költségvetés kiegyensúlyozott marad.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A magyarok külföldieknél költik el a pluszpénzt?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:01
Az ATV kedd reggeli műsorában munkatársunk volt a vendég – a témák közt természetesen a vámháború volt az első, de az árrésstop és a kiskereskedelmi forgalom is szóba került.
Makro / Külgazdaság Ezt Trump sem gondolhatja komolyan – viccnek viszont durvák az új vámok
Litván Dániel | 2025. április 8. 15:48
Egy általános iskolás gyerek számára is nyilvánvaló, tátongó lyukak vannak a trumpi vámok logikájában és számítási módjában. Tényleg e logika mentén akarják átalakítani a világgazdaságot, vagy valami más a terv?
Makro / Külgazdaság A bankok Varga Mihállyal állapodtak meg
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 14:10
Az új megállapodás öt intézkedéssel erősíti a tájékoztatást és csökkenti egyes lakossági pénzügyi szolgáltatások díját.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó inflációs adat – ez lehet az oka
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 11:45
A szaktárca szerint az árrésstop húzta lejjebb az inflációt. A piaci értékelések a magas maginflációra hívják fel a figyelmet, egyúttal a kamatpályára is tesznek utalást. 
Makro / Külgazdaság Megjött Washington válasza az uniós vámajánlatra
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:34
Trump többet szeretne az Európai Uniótól. 
Makro / Külgazdaság Trump lecseréli az oroszokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:01
Az Egyesült Államok és Irán kormánya tárgyalásokat tervez a perzsa állam atomprogramjáról a napokban. Ezt személyesen jelentette be Donald Trump, az előbbi ország elnöke.
Makro / Külgazdaság Olyan történt az inflációval, amelyre már régóta vártunk
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:30
Bár az élelmiszerárak emelkedése még mindig magas, a szolgáltatások drágulása lassult, miközben az üzemanyagárak csökkentek – ezek járulhattak hozzá ahhoz, hogy az éves fogyasztóiár-index egy hónap alatt közel 1 százalékponttal, 4,7 százalékra lassult. Azért a maginfláció magas szintje miatt nem árt az óvatosság.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezhet Oszkó Pétertől – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:10
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. 
Makro / Külgazdaság Kína reagált, minősítették a Fehér Ház viselkedését
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 07:55
A pekingi kormány kész tárgyalni az Egyesült Államok kormányával, amellyel olyan adok-kapok csatát folytat a vámok kivetése terén, aminek a határa a csillagos ég.
Makro / Külgazdaság Ellentmondás van Oroszországban
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 07:17
Az orosz gazdasaság az elmúlt év túlfűtöttsége után a lehűlés jeleit mutatja, de a jelentős munkaerőhiány miatt a reálbérek meglehetősen előreszaladtak a GDP-hez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG