4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miután a címben említett két nép épp most tartott népszavazást (vagy kísérelte meg) arról, hogy függetlenek legyenek-e, úgy véltük, az aradi vértanúk napján, mely az elbukott magyar szabadságharcot szimbolizálja, érdemes átgondolni, mennyiben hasonló vagy eltérő egy nemzet önállósági törekvése ma, mint 168 éve, és megnézni, mik a legújabb fejlemények.

A mai nap lehetetlen nem gondolni azokra, akik most küzdenek azért, amiért a vértanúk életüket adták. Akkor Magyarország akarta lerázni a Habsburg, avagy osztrák igát, de a helyzet nem volt egyszerű, mert Horvátország a magyar igát is le akarta egyúttal rázni, és nemzetiségeink is igényelni kezdték az önálló hazát. Egyszerre voltunk elnyomottak és elnyomók, ami mutatja, hogy már akkor is bonyolult dolog volt a népek önrendelkezésének kérdése.

Akkor és most

Akkor alig volt szabad nép Közép-, és Kelet-Európában: mindenki orosz, porosz, oszmán-török vagy Habsburg-osztrák uralom alatt sínylődött, csak Görögország egy része és Montenegró volt szabad. Azóta a térség minden népe felszabadult, bár közben rettenetes háborúk zajlottak, és a határok meghúzása sem éppen sikertörténet. A kontinens másik felén most a katalánok szerettek volna dönteni jövőjükről, de nem tehették, pedig nem is biztos, hogy kiváltak volna, ha szabadon dönthetnek. Így csak az elszántak mentek el szavazni, a megfélemlítés ellenére, és ők persze hogy igent mondtak.

A Közel-Keleten egy másik nép, pontosabban a nép egy része, az iraki kurdok kérnék a függetlenséget, de az anyaország és a szomszédok, sőt a legtöbb ország hallani sem akar róla. A kurdok ráadásul még ki is vívták a szabadságot, hisz legyőzték az Iszlám Államot, amikor Irak majdnem összeroskadt csapásai alatt, sőt, segítettek is az iraki arab területek felszabadításában. Ezek után joggal számíthattak a függetlenségre, ahogy Indiának is megígérte a Brit Birodalom, hogy ha segít harcolni a második világháborúban, utána szabad lesz, és így is történt.

A kurdok esete annyiban hasonlít a magyar szabadságharcra, hogy nem csak az elnyomó ország akarja meggátolni a függetlenségét (sőt talán nekik számít a legkevésbé), hanem két szomszédos, nagyobb hatalom. Nálunk az oroszok jöttek elintézni azt, amit az osztrákok egyedül nem tudtak, a kurdok esetében pedig Törökország és Irán fogja satuba a szerencsétlen népet, akik ráadásul még kis sem kiáltották függetlenségüket, csak megkérdezték róla a népet.

Kurd fejlemények

A török elnök Iránba utazott, hogy megtárgyalja, hogy is történjék mindez, és azon gondolkoznak, hogy elvágják a kurd olaj útját, hogy a régió ne tudjon exportálni és így gazdaságuk összeomoljon. Törökország egy kicsit bizonytalankodik a dologban, mert emelkedhetnek ettől az olajárak, de jobban fél attól, hogy Oroszország, akivel egyszer már összeveszett, majd kibékült, rossz szemmel nézné a dolgot, két okból. Egyrészt komoly érdekeltsége van a kurd olajüzletben, másrészt Oroszország tiszteletben tartja a kurdok népszavazási jogát, hisz ő maga is népszavazást szervezett a korábban Ukrajnához tartozó Krím-félszigeten nem is a függetlenségről, hanem egyenesen az Oroszországhoz való csatlakozásról.

Katalán zsákutca

A katalánoknál is zajlanak az események: a regionális kormány kinyilvánította, hogy ahogy összeül a parlament, kérik a függetlenség kikiáltását. Ezt nem volt túl okos gondolat előre tudatni, mivel erre a spanyol kormány feloszlatja a katalán parlamentet, ami két szempontból is problémás: egyrészt ezzel megszűnnek Katalónia eddigi jogai, másrészt kikiálthatják parlament nélkül is, és így is, úgy is olyan drámaian leromlik a viszony, hogy abból már nagyon nehéz lesz kiutat találni.

Nemzetközi bénázás

Egyelőre egyik esetben sem látszik a megoldás, ami azt jelzi, hogy a nemzetközi közösség ugyanúgy képtelen ezekre a kérdésekre választ találni, ahogy 168 éve. Akkor háborúkkal döntötték el, kivel mi legyen. Aki elég ügyes volt, vagy sikeres szabadságharcot vívott, vagy szerzett egy baráti hatalmat, aki támogatta ebben, és így érte el a célját. Ma a háború kevéssé vonzó opció, viszont ma az is számít, hogy a többiek elismernek-e egy országot. Az országok többsége pedig legszívesebben a homokba dugná a fejét, a határok megváltoztathatatlanságáról szónokol kínjában, aztán ha azt érzi könnyebbnek, mégis rábólint, mint Szlovénia, Horvátország vagy Koszovó esetében.

Nemzetközi megoldáskeresés, békéltetés, ENSZ-közvetítés segíthetne ilyen helyzetben, mégpedig elég gyorsan, mielőtt eldurvulnak a konfliktusok. Ez lenne egy 21. századi megoldás, erre találták ki az ENSZ-t, de sajnos a gyakorlatban sokszor túl későn, vagy egyáltalán nem történik lépés.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG