A fosszilis tüzelőanyagok "rendezett és igazságos" kivezetése szerepel a dubaji COP28 klímacsúcson részt vevő országok által megfogalmazandó végső közlemény második tervezetében.
A szövegtervezet amellett, hogy ajánlja az országoknak, hogy mielőbb, még ebben az évszázadban kivezessék gazdaságaikból a fosszilis tüzelőanyagokat, felszólítaná őket arra is, hogy hagyjanak fel újabb szénerőművek építésével. Egy másik szövegtervezetben azonban nem említik a fosszilis tüzelőanyagok kivezetését.
Mindeközben Al Gore volt amerikai alelnök és Nobel-díjas klímaaktivista az AP hírügynökségnek adott interjújában élesen bírálta az olajszektort a szén-dioxid-kibocsátás miatt. Nem kímélte Szultán Ahmed el-Dzsabert, a COP28 klímacsúcs elnökét sem, kiemelve, hogy "az ember, aki az ENSZ klímacsúcsát vezeti, az egyik +legpiszkosabb+ olajvállalat élén áll", az Abu Dhabi National Oil Company-re utalva.
"Az egyik legnagyobb és, számos mérce szerint, az egyik legkörnyezetszennyezőbb vállalatról van szó" - tette hozzá Gore, aki aláhúzta azt is, hogy személy szerint "rendes embernek" tartja Dzsabert, ám az olajvállalati elnöksége és a klímacsúcs védnöksége között "összeférhetetlenség áll fenn". Szerinte néhány éve az országok megegyeztek a metánkibocsátás 2030-ig történő csökkentésében, ám mint mondta, ezt a célt nem csak nem sikerült teljesíteni, de a metánkibocsátás azóta csaknem két százalékkal nőtt.
"Az éghajlati válság a fosszilis tüzelőanyagok válsága" - mondta. "Meg tudjuk oldani ezt a válságot, elejét vehetjük az átlaghőmérséklet további növekedésének, ha kivezetjük az olajat és a gázt. És tudom, hogy ez az, amit nem akarnak megtenni. Elismerem, hogy ez valóban kemény dolog, úgy értem, a globális világgazdaság még mindig 80 százalékban fosszilis tüzelőanyagokat használ" - fogalmazott Gore. (MTI)