4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kereskedelmi háború egyre inkább felpörög, így a kínai nagyvállalatoktól várja a pekingi vezetés azt, hogy kirángassák a gazdaságot az átmeneti megtorpanásból. Csakhogy hirtelen feltűnt egy új probléma – a kisebb cégek likviditása vészesen lecsökkent. A vállalatok nem akármilyen megoldásra fanyalodtak rá.

Ennek köszönhetően egy különös új jelenség tűnt fel a kínai vállalatok életében: megjelentek az IOU-k. Az IOU az „I owe you” (tartozok neked) mondatra utal, vagyis arra, hogy a megrendelők egyre inkább olyan papírokkal, szerződésekkel fizetnek, amelyek azt igazolják, hogyha megoldódnak a likviditási gondjaik, akkor valóban pénzben teljesítik majd a kötelezettségeiket.

Zhang Zijang több mint 10 éve üzemelteti építőipari kivitelező cégét, és az egykor jól menő üzlet mára nagyon lelassult a gazdasági helyzet változása miatt. A New York Times kérdésére elmondta, hogy kliensei harmada már IOU-kkal fizet. Hozzátette:

„Régen nem történhetett volna hasonló. De ez is jobb, mint a semmi.”

Az amerikai-kínai kereskedelmi háború egyre inkább eszkalálódik, és a cégekre egyre nagyobb nyomás hárul. Egyes becslések szerint már összesen 200 milliárd dollárnyi értékben adtak ki olyan IOU-kat a cégek, mint amilyenekről az építész is beszélt.

Elfogyott a pénz Kínában?

Elsőre úgy tűnhet, de valójában egyáltalán nem erről van szó. Sokkal inkább arról, hogy a bankok nagyon nehézkesen rávehetőek arra, hogy a nagy, állami tulajdonban lévő, biztosan likvid cégek mellett a magánszférának is hitelezzenek. Ráadásul azzal, hogy az elmúlt években a kormányzat tudatosan dolgozott a magánkölcsönök felszámolásán, újabb pénzforrás apadt el végleg.

Egy IOU. (Forrás: New York Times)

Így az IOU-k alkalmazására kényszerül egyre több vállalkozás, az ezekkel kifizetett szállítók pedig sokszor a saját beszállítóiknak is ezekkel fizetnek már. Sőt, a legelkeseredettebb, nehéz helyzetbe jutott cégek esetében előfordul az is, hogy a váltókat névértéknél olcsóbban eladják, csakhogy ténylegesen pénzhez jussanak.

A történelmi példa nem sok jót ígér

Két-három évtizeddel ezelőtt, mikor igazán beindult a kínai gazdasági növekedés, és a döntéshozók nem tudták tartani a lépést, már megjelentek az IOU-k – a legdurvább becslések szerint 86 milliárd dollárnyi váltó forgott a piacon. Ezek annyira felborították a pénzügyi egyensúlyt, hogy a kormányzatnak kellett beavatkoznia, és az adósság jelentős részét fedeznie. A chicagói Paulson Intézet kutatója, Dinny McMahon úgy fogalmazott:

„Szó szerint halmokban álltak a papírok a cégeknél. Az, hogy ez a jelenség ismételten feltűnt, ráadásul a kereskedelmi háború idején, csak azt igazolja, hogy milyen nagy bajban vannak a cégek.”

A váltók nem hivatalos pénzügyi eszközök, hanem sokkal inkább fizetséget ígérő papír fecnik. A legfrissebb, februári adatok szerint 211 milliárd dollárnyi IOU forog a cégek között, és az előző év végén felvett adatokhoz képest egyharmaddal nőtt az arányuk – tehát a jelenség csak egyre gyakoribbá válik.

A szemfülesek üzletet látnak

Ahogy azt korábban is említettük, egyre több cég kényszerül rá arra, hogy a kapott váltókat a névértéknél kevesebbért adja tovább – így komoly piacot biztosítva azoknak, akik az IOU-kereskedelemben utaznak. Itt két, egyébként ugyanakkora összegről szóló váltó messze nem ér ugyanannyit, komoly értékszorzónak számít az, hogy mekkora, és mennyire megbízható cég adta ki a papírt.

Azt egyelőre nem látni, hogy hová vezet majd az IOU-k újbóli megjelenése most Kínában. Egy biztos, a likviditási gondokkal leginkább küzdő, és a kínai gazdaság egyik mozgatórugójának számító ingatlanszektor már lényegében fizetőeszközként használja a váltókat. A lap által megkérdezett beszállítók arról beszéltek, hogy ugyan nagyon komoly fenntartásaik vannak ezzel a rendszerrel szemben, az alternatíva az lett volna, hogy semmit sem látnak a pénzükből, így kénytelenek voltak elfogadni a váltókat.

(New York Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG