Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) tavaly a negyedévében 1,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a növekedés hajtóereje elsősorban a mezőgazdaság, másodsorban az ipari export volt. A gazdaság teljesítménye 2011-ben 1,7 százalékkal bővült. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a részletes GDP-jelentéssel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazai növekedés az Európai Unió átlagánál jóval magasabb volt. Az NGM megállapította, hogy a romló külpiaci feltételek mellett is Magyarország az EU átlagánál lényegesen nagyobb mértékben tudott bővülni.
Jól teljesített tavaly a gazdaság
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője jónak értékelte a tavalyi 1,7 százalékos GDP adatot, melyhez hozzájárult a viszonylag kedvező nemzetközi környezet, amit a tíz százalékos exportnövekmény is jól mutat, valamint a jó mezőgazdasági teljesítmény és a kormány viszonylag laza fiskális politikája.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője a tavalyi GDP szerkezetét elemezve a mezőgazdaság 25 százalékot meghaladó növekménye mellett az ipar erős húzóerejét említette. Az elemző az építőiparral kapcsolatban elmondta, hogy az ágazat valószínűleg elérte a mélypontot, ezért a CIB Bank idén már enyhe növekedéssel számol.
A szolgáltatások tavaly 0,3 százalékkal húzták vissza a GDP-t, s az elemzők ezen belül is a pénzügyi szektor erős visszaesésére figyelmeztetnek. Ezzel összefüggésben Török Zoltán elmondta, hogy a beruházások tavaly öt százalékot meghaladó visszaesése után a Raiffeisen Bank 2012-re további 3 százalékos beruházási csökkenést vár. Trippon Mariann "tragikusnak" nevezte a tavalyi beruházási adatot.
Megoszlanak a vélemények
Mindkét elemző némileg meglepőnek nevezte a készletállomány negyedik negyedéves 325 milliárd forintos növekményét, mivel ez a klasszikus közgazdasági teória szerint arra utal, hogy a vállalatok felkészülnek a kereslet gyors növekedésére, azaz jelentős fordulatra a konjunktúrában, de az általános piaci hangulat nem ezt jelzi. A készletállomány persze kisimulhat a következő negyedévekben azaz a most felhalmozott készletek majd leépülnek - magyarázta Trippon Mariann.
Az elemzők idei GDP várakozásai eltérnek: Török Zoltán, az eurózóna 0,5 százalékos visszaesését említve Magyarországon is fél százalékos GDP csökkenést vár. A gyenge külső kereslet mellett arra számít, hogy mezőgazdaság tavalyi teljesítménye megismételhetetlen, ráadásul a kormány kénytelen lesz megszorítani, ami a közösségi fogyasztásra és a beruházásokra is kedvezőtlenül hat.
Trippon Mariann elmondta, hogy a CIB Bank GDP előrejelzése pozitív, 0,3 százalékos növekedést várnak. Az elemző szerint ugyanakkor ez a prognózis csak akkor vlósulhat meg, ha az EU-IMF megállapodás még az első félévben létrejön, amennyiben nem lesz megállapodás, akkor "a legrosszabbra kell felkészülni".
Környékezni fog minket a recesszió
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői szerint a magyar gazdaságot a következő negyedévekben "környékezni fogja a recesszió", és a ház az idei első negyedévre kismértékű GDP-visszaeséssel számol. A cég előrejelzése szerint a magyar ipari termelés értéke éves szintre vetítve 3 százalékkal csökken 2012 első három hónapjában, és a Nokia azon döntése, hogy visszafogja összeszerelő tevékenységét európai üzemeiben, valószínűleg önmagában "néhány tized" százalékpontnyit lefarag az éves összevetésben számolt idei első negyedévi magyar GDP-adatból.
A JP Morgan elemzői szerint az év későbbi szakaszában azonban a nagyszabású autóipari beruházások várhatóan már felhajtóerőt adnak az ipari termelésnek és az exportnak is. A cég közgazdászai mindezt egybevetve közölték, hogy 2012 egészére 0,5 százalékos magyar GDP-növekedést várnak. A JP Morgan szakértői szerint a költségvetés feszesebbre vonása és a hitelkiáramlás stagnálása nyomást gyakorol a fogyasztásra, ugyanakkor a devizahitelesek adósságterhének könnyítését célzó program hatására valószínűleg "szerény mértékben" emelkedhet a háztartások fogyasztása.
Kevés esély van a fogyasztás bővülésére
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének európai feltörekvő térségi közgazdászai nem várják a fogyasztás bővülését a devizahiteles háztartások terheinek enyhítését célzó programoktól a következő negyedévekben. A ház elemzőinek számítása szerint a kedvezményes árfolyamú előtörlesztés januárra a GDP-érték 26,4 százalékára csökkentette a teljes háztartási adósságállományt a decemberi 30 százalékról. Ez pozitív fejlemény, és az arány a következő hónapokban valószínűleg tovább javul, ám a változás mértéke "szerény" a teljes adósságállományhoz képest, és ezért valószínűtlen, hogy a fogyasztás "látható" fellendülését eredményezné.
A BNP Paribas bankcsoport térségi helyzetértékelésében jelentősen javította a közép-kelet-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott idei és jövő évi növekedési előrejelzését, miután 0,7 százalékponttal emelte a német gazdaságra szóló idei növekedési becslését is. Magyarországon a BNP Paribas előzőleg 0,9 százalékos idei GDP-visszaesést jósolt, az új előrejelzés azonban 0,1 százalékos egész éves növekedést valószínűsít 2012-re. Jövőre a cég új becslése szerint 2,2 százalékkal növekedhet a magyar GDP a korábban várt 2,1 százalék helyett.