4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Putyin tanácsadói köre az ukrán kérdésben egyre inkább egy szűk, az intenzívebb katonai beavatkozást támogató, főként titkosszolgálati hátterű csoportra szűkült le. A Kreml és egyre több orosz szerint is a kelet-ukrajnai harcok részét képezik egy Ortodox Szent Háborúnak, amely legitim és védekező jellegű az Egyesült Államok agressziójával szemben. A magyar kormányfő remélhetően nem ismétli meg Putyin oldalán azt, amit tavaly novemberben Dél Koreában hangsúlyozott: "Mi hiszünk abban, hogy minden nemzetnek joga van egységben, egy állam keretein belül élnie."

Putyin zöld lámpát adott a felkelőknek, és erős orosz katonai támogatással heves harcok folytak a hétvégén a teljes kelet-ukrajnai frontvonalon. Többek között Mariupol ukrán kikötővárost lőtték rakétával a szeparatisták, az ukrán fél szerint legalább harminc civil halálát okozva, erősítve azokat a félelmeket, melyek szerint Oroszország egy általa kontrollált folyosót szándékozik nyitni a Krím felé. 

Az EU tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács közleményben emlékeztetett, hogy decemberben úgy döntöttek, "tartják az eddigi irányt", és szükség esetén készek "további lépésekre". "Tekintettel a romló helyzetre, arra kérjük a Külügyek Tanácsának következő ülését, hogy értékelje a helyzetet, és fontoljanak meg minden megfelelő lépést, beleértve további büntetőintézkedések alkalmazását a minszki megállapodások gyors és átfogó megvalósítása érdekében" - utasították külügyminisztereiket a tagállamok vezetői. Az uniós külügyminiszterek csütörtökön - már korábban összehívott - rendkívüli tanácskozást tartanak Brüsszelben az ukrajnai fejleményekről.

Moszkvában újra a régi KGB-sek a főnökök


A moszkvai hatalmi struktúrát elemezve további eszkalációra készülhetünk fel. Orosz források szerint Putyin tanácsadói köre az ukrán kérdésben egyre inkább egy szűk, az intenzívebb katonai beavatkozást támogató, főként titkosszolgálati hátterű csoportra szűkült le. A gazdasági érdekeiket sértve érző, ezért a békét szorgalmazó korábbi Putyin szimpatizáns oligarchák egyre inkább marginalizálódnak. Mivel az orosz elnök népszerűsége továbbra is magas, ezért nincsen szüksége rájuk. 

Egyre világosabb, hogy napjainkra a szovjet állambiztonságban gyökerező hivatalnokok – orosz kifejezéssel sziloviki - fújják a passzátszelet a Kreml-ben. Putyin bennük találta meg természetes hatalmi bázisát és ők a garanciái hatalmának fenntartására, különösen ahogy a gazdasági helyzet rosszabbodik. Putyin belső körét mára kizárólag szilovikik alkotják: a Nemzetbiztonsági Tanács feje, Nyikolaj Patrusev, a belső elhárítás (FSzB) vezetője, Alekszander Bortnyikov, a külső hírszerzés (SzVR) feje, Mihail Fradkov és a védelmi miniszter, Szergej Sojgu. Putyinhoz hasonlóan Patrusev és Bortnyikov is a leningrádi KGB-től jöttek. 

A spirituális beágyazódás

Ezek az emberek koherens világképpel rendelkeznek, amely konspiratív és mélyen Nyugat-ellenes. Ezt mára körüllengi az ortodox egyház ’Harmadik Róma’ mítosza. A Kreml és egyre több orosz szerint is a kelet-ukrajnai harcok részét képezik egy Ortodox Szent Háborúnak, amely legitim és védekező jellegű az Egyesült Államok agressziójával szemben. Tökéletes időzítéssel tartott beszédet tartott múlt héten az Orosz Ortodox Egyház feje, Kirill Pátriárka a Duma képviselőinek, amelyben óvta őket a Nyugat „veszélyes pszeudo-értékeitől”.  
Szintén óriási befolyással bír a Kreml héjáira Alekszander Dugin filozófus, Oroszország Eurázsia mozgalmának szellemi atyja. Ő már régóta szorgalmazza a háborút Ukrajnával, amely „megóvná Oroszország erkölcsi tekintélyét.”

Putyin közelgő budapesti látogatása

A Nyugat-Kelet szembenállás, az ideológiai és katonai frontok tehát élesednek. Az Európai Unióval gyakran szembemenő, az Egyesült Államokkal pedig kifejezetten feszült viszonyban lévő Magyarországra Putyin az ukrán válság kirobbanása óta különösen fontos partnerként tekint. Ezeknek a fényében semmi kétség, hogy Putyin február 17-i budapesti látogatása sikeres PR-esemény lesz - legalábbis Oroszország számára. 

A magyar miniszterelnök remélhetően nem ismétli meg Putyin oldalán azt, amit tavaly novemberben Dél-Koreában hangsúlyozott: "Mi hiszünk abban, hogy minden nemzetnek joga van egységben, egy állam keretein belül élnie." Ez ugyanis megidézné az egykori szerb nemzetvezető, Szlobodán Milosevics szellemét. A Kárpát-medencében ezt a démont nem szabad újraéleszteni. Az már amúgy is Ukrajnában kísért.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Véget érni látszik a Dacia szárnyalása?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 15:22
A romániai autóipar erőteljesen beletaposott a fékbe. Mindkét ottani márka termelése csökkent.
Makro / Külgazdaság A béna kacsa esete a mestertervvel: van visszaút Oroszországba?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 13:28
Donald Trump amerikai elnök állítólag azt a „rafinált” tervet eszelte ki, hogy „reciprok Nixonként” lehámozza Oroszországot Kínáról. Ennek az lehet az alapja, hogy fogalma sincs a lehetőségekről.
Makro / Külgazdaság Megjött a reakció Donald Trump újabb Európa-ellenes dührohamára
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 12:39
Az EU nem megy bele a sárdobálásba. 
Makro / Külgazdaság Örülhetnek a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 10:55
Mit érdemes tudni az üzemanyagárakról? 
Makro / Külgazdaság Hamarosan karnyújtásnyira kerülhetünk Belgrádtól
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 16:16
Az idei év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, a két ország fővárosa így gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mi a legnagyobb természeti veszély az európai gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:46
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára – közölte az Európai Központi Bank (EKB) és az Oxfordi Egyetem kutatását ismertetve a Luxembourg Times című, angol nyelvű luxemburgi hírportál pénteken.
Makro / Külgazdaság 2027-re ígéri az új kőolajvezetéket Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:31
A tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható.
Makro / Külgazdaság 4iG: Technológiai együttműködés Kazahsztánnal
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 11:24
A kazah fél megerősítette elkötelezettségét.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni egy liter dízel
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 10:42
Szombaton a benzin nagykereskedelmi ára ezúttal sem változik.
Makro / Külgazdaság „Hihetőbb a 382 ezer” – Bod Péter Ákos szerint félrevezető a béradat
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 09:10
A minimálbér-emelés belengetése szembemegy a gazdasági realitásokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG