Kissé alábbhagyott a hazai vállalkozások beruházási kedve, jelenleg a kkv-k 56 százaléka tervez valamilyen fejlesztést, ami 8 százalékpontos visszaesés az év eleji eredményekhez képest – derült ki a K&H kkv bizalmi index kutatásból. Ágazati bontásban azért örömteli, hogy a különböző ágazatok közül az ipari vállalkozásoknak van a legnagyobb beruházási kedve, közel kétharmaduk tervez valamilyen újítást a következő egy évben. A beruházás tárgyát tekintve a kereskedelmi és szolgáltató szektornál az informatikai fejlesztések állnak az élen, az ipari és a mezőgazdasági cégeknél azonban nem meglepő módon inkább a gépek, berendezések beszerzése, korszerűsítése a fő beruházási terület. Az is beszédes, hogy a mikro- és kisvállalkozások vonakodnak inkább, míg a középvállalkozások több mint kétharmada készül fejleszteni.
Látványosan lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése is – júniusban inkább a foci vb-t néztük. Az adatok alapján a régi módszertan szerint 1,3 százalékra csökkent a májusi 2,4, illetve az áprilisi 6,5 százalék után. A júniusi érték jóval alacsonyabb még az első fél év 3,6 százalékos átlagos növekedésénél is. Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint a látványos lassulással meg kell barátkozni, hiszen egyre magasabb a bázis, amihez mérni kell az adatot. Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint júniusban csak az üzemanyag értékesítése nőtt jelentősebben, a többi áruterületen 1 százalék alatt maradt a növekedés az előző év azonos időszakához képest.
Ugyanakkor a vártnál nagyobb mértékben nőtt éves bázison júniusban az euróövezeti kiskereskedelmi forgalom. Az Eurostat szerint az előző havihoz képest 0,4 százalékos bővülést tudott felmutatni a kiskereskedelem, amely nyomán az egy évvel korábbihoz képest a várt 1,2 százalék helyett 2,4 százalékkal nőtt a 18 tagú euróövezet kiskereskedelmi forgalma júniusban.
Ugyanakkor a várttól némileg elmaradva nőtt az euróövezeti szolgáltató- és feldolgozóipar júliusi teljesítményét mérő beszerzésimenedzser-index. A Markit piackutató által összeállított BMI mutató csak 53,8 pontra nőtt a júniusi 52,8 pontról. A piac 54 pontot várt. A BMI-t a szolgáltatóipar jó teljesítménye húzta föl, az 54,2 pontos érték közel másfél pont javulást jelent. Igazán annak lehet örülni, hogy immár a növekedést jelző 50 pont feletti tartományban 51 pontra ért a foglalkoztatási alindex. Az Európai Központi Bank számára figyelmeztető jel lehet ugyanakkor, hogy az értékesítési árak ismét estek, ezzel immár 28 hónapja csökkennek megszakítás nélkül, vagyis az infláció továbbra is mélyponton van.
A kellemetlen hírek ellenére csendes bizakodásban vannak a tőzsdék itthon és külföldön is – egyedül a londoni piacon állt a FTSE mutató néhány perce 0,8 százalékos mínuszban. Itthon a kereskedés nyertese egyelőre a Mol, amely másfél százalékos pluszban van. A befektetők a jelek szerint értékelik, hogy a magyar olajcég veszi át a Lukoil cseh kúthálózatát, amely révén meghatározó szereplő lesz a cseh üzemanyag-kereskedelmi piacon. Az orosz cég, amely igen komoly mértékben beszállt itthon az árversenybe, a 19 szlovák és 75 magyar kútját is eladja, ez utóbbinál a vevő a Norma Benzinkút Kft.
A reggeli órák kellemes korrekciója után déltől ismét látványosan gyengül a forint a bankközi devizapiacon, bár egyelőre még csak az eurónál értük el a tegnapi kellemetlen zárási szinteket.