Rendkívüli ülésre akarja összehívni az argentin kongresszust a frissen megválasztott Javier Milei államfő a december 11-ei beiktatása utáni napra – írja a Bloomberg. Nem akar ugyanis egy napot sem habozni azzal, hogy benyújtsa nagy reformcsomagját, aminek célja az argentin gazdaság stabilizálása.
A megválasztása után adott egyik tévéinterjúban arról beszélt, hogy nem várhatnak az intézkedésekről szóló döntésekkel a törvényhozás ülésezésének szokásos, márciusi kezdetéig. Meg kell állítani a jegybank pénznyomtatását, ami fűti az inflációt – emelte ki az egyik legsürgetőbb teendőt. Miután rendbe tetették a központi bank és a kormányzat pénzügyeit – az utóbbi azt jelenti, hogy brutális megszorításokkal, a kiadások kíméletlen lefaragásával helyre billentették a költségvetés egyensúlyát –, elkezdhetik visszaépíteni a pénzváltási korlátozásokat és összefésülni az országban kialakult különböző valutaárfolyamokat.
Milei november közepi megválasztását jól fogadták a piacok: az argentin államkötvények iránti kereslet nőtt. Úgy tűnik, a befektetők megelőlegezik a bizalmat a politikusnak, aki azt ígéri, hogy sokkterápiával vág rendet az állam pénzügyeiben. Ezt a megválasztott elnök azzal nyugtázta, hogy a piaci szereplők láthatóan arra számítanak, hogy profi kormánya lesz Argentínának.
A hátszélre szükség is lesz, miután olyan országban készül csökkenteni az állam szociális kiadásait, amelyben a lakosság 40 százaléka a szegénységi küszöb alatt él.
Irány az USA és az IMF
Milei első külföldi útja elnökként az Egyesült Államokba vezet. Először találkozik egy New York-i rabbival. Ez egyfajta szellemi utazás lesz, amelyen köszönetet mond választási győzelméért. Utána következnek a keményebb találkozók.
A megválasztott elnök megbeszéléseket folytat a washingtoni pénzügyminisztérium és a Fehér Ház tisztviselőivel, ám ami fontosabb, a Nemzetközi Valutaalap vezetőivel is. A gazdasági átmenetért felelős elnöki csapatot Luis Caputo, az argentin nemzeti bank korábbi elnöke vezeti, aki természetesen ott lesz Milei delegációjában.
A politikus legkonkrétabb kijelentése az interjúban az volt, hogy kérni fogja az IMF Argentínának nyújtott hiteleinek átütemezését. Szerinte az évekkel ezelőtt indított, 43 milliárd dolláros finanszírozási programot ezzel lehet újra sínre tenni. Elárulta, hogy egyórás telefonos konferenciahívásban egyeztetett céljairól Kristalina Georgievával, az IMF igazgatójával.
„Ma az az első számú célom, hogy Argentína elkerülje a hiperinflációt” – adta meg mondanivalója slusszpoénját. Nem teljesen világos, hogy ezen mit értett, ugyanis az országban több int 140 százalékos a pénzromlás üteme, ami megfelel a hiperinfláció definíciójának. Letette a főesküt, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel megkeresi a megoldást országa gazdasági bajaira.
Ez nem ígérkezik könnyűnek. Elődei egy évszázada próbálkoznak ezzel. Mindent elmond a kihívásról, hogy szarkasztikus közgazdászok szerint gazdasági szempontból négyféle ország létezik a világon: fejlett, feltörekvő, Japán és Argentína.