Romániában a gyors gazdasági növekedés és heves béremelkedés mellett már jó ideje látszott, hogy felborult az egyensúly: az ország komoly fizetési-, és költségvetési mérleghiánnyal küzd. Ezt nem is lehetett tovább így hagyni, ezért az utolsó pillanatban a román kormány egy méretes megszorító csomagot jelentett be, mégpedig lényegében olyat, amivel nálunk 2010 után a kormány kezelte a helyzetet.
A lépések szinte ugyanazok: bankadó, távközlési-, és energiaadó, az állam számára költséges magánnyugdíjpénztári rendszer visszavágása, igaz, nem fenyegetéssel, mint nálunk annak idején, hanem diszkrét ösztönzéssel. Mindezt egy kis rezsicsökkentés kompenzálja, azonban az egész mégiscsak váratlanul ért mindenkit, leginkább persze a piacot: a román tőzsde összeomlott, az index több mint 11 százalékot esett.
Az ügyben érintett külföldi bankok is jócskán estek saját piacaikon, így nálunk az OTP is, de a zárásban megmentették a hazai bankpapírt, és fél százalék pluszban zárt, 11 550 forinton. A Mol hatalmasat ment, 3,4 százalékkal 3162 forintig, a Richter kisebb mértékben emelkedett 5600 forintig, a Telekom viszont bő egy százalékkal esett 436 forintig.
Remek napjuk volt az olaszoknak: a 2,4 százalékos jövő évi költségvetési hiányt 2,4-ről 2,04 százalékra csökkentették (érdekes a szám, könnyű elnézni, talán abban bíztak, hogy sokan észre sem veszik az eltérést). Ez Brüsszelnek elég volt ahhoz, hogy eltekintsen a túlzott deficit eljárástól, ugyanakkor az olasz adósság sem fog így nagymértékben növekedni GDP arányosan, sőt, ha sikerülne az olasz gazdaságnak 2 százalékkal növekedni, akkor egyáltalán nem.
Az olasz fizetésképtelenség fenyegető réme így elhárult, fellélegzett az egész eurózóna, vették az olasz részvényeket, és 5 százalékkal 2,78 százalékra csökkent a 10 éves olasz államkötvény hozama, ezzel kevéssel alá is került a 2,81 százalékos amerikainak.
Jókora emelkedés után 1257 dollár lett az arany, fél éve volt ezen a szinten. Az MNB így nyerőbe került a frissen szerzett aranytartalékkal, melyet számításaink szerint 1230 dollár körüli áron vehettek.