5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kontinensünk a második világháború utáni legnagyobb katonai támadás küszöbére érkezett. Egy ukrajnai beavatkozás újabb szöget ütne be a nemzetközi jogon alapuló rend koporsójába. Káncz Csaba jegyzete 

Tizenöt évvel ezelőtt, a Müncheni Biztonságpolitikai Fórumon valami végleg megváltozott Oroszország és a Nyugat viszonyrendszerében. A hangulat megdermedt, amikor Putyin elnök váratlan élességgel elítélte az Egyesült Államokat, keményen kritizálta a NATO kibővítését és felszólított egy új európai biztonságpolitikai rend létrehozására.

Ma már tudjuk, hogy ez egy geopolitikai kiáltvány volt a Kreml részéről, és előhírnöke az eljövendő konfrontációnak. Alig pár hónappal a beszéd után Moszkva lebénította Észtország üzleti és kormányzati életét egy masszív kiber-támadással. 

A holnap kezdődő Müncheni Biztonságpolitikai Fórumon már egyetlen orosz hivatalnok sem vesz részt – de ez már aligha lep meg bárkit is. 

Újabb európai felfordulás felé?

Valóban, kontinensünk a második világháború utáni legnagyobb katonai támadás küszöbére érkezett. Érdemes felsorolni azon európai országokat, amelyek vezetőit Joe Biden elnök pénteken értesítette – a titkosszolgálata szerint – küszöbönálló orosz támadásról: Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország és Románia. Ezek a vezetők a Fehér Háznak ígéretet tettek egy széleskörű és súlyos szankciós csomag bevezetésére, ha a Kreml a katonai eszkaláció mellett döntene.

Ezek a gazdasági szankciók bénító hatásúak lesznek. De nemcsak Putyin és köre, hanem a teljes orosz népesség számára is. Az EU végtére is Oroszország legnagyobb kereskedelmi partnere, mintegy 350 milliárd dolláros kereskedelmi forgalommal, amely a teljes orosz kereskedelem harmada.

Az orosz csapatösszevonások a támadás közelségére utalnak. Fotó: depositphotos
Az orosz csapatösszevonások a támadás közelségére utalnak. Fotó: depositphotos

Nem mintha az ukrán gazdaság súlyos veszteségek nélkül megúszná. Zelenszkij elnök szerint a háborús pánik miatt már eddig is 12,6 milliárd dollárt vontak ki az országból. Az elnök szerint a Kreml célja, hogy politikai és társadalmi elégedetlenséget szítson, amely destabilizálja az országot és rezsimváltáshoz vezet Kijevben.

Szintén pénteken a dél-romániai „Mihail Kogalniceanu Légitámaszponton” Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára további katonai erősítéseket ígért Kelet-Európa számára. Ez már a NATO jövő heti védelmi miniszteri tanácskozásán napirendre kerül. Franciaország már felajánlotta, hogy Romániában vezetné a NATO harccsoportját („battlegroup”). 

Katonai mozgások

Nem szabad elfeledkezni arról, hogy a NATO is több, nagyszabású hadgyakorlatot tart a napokban.  Február 20-án kezdődik a Földközi-tengeren a „Dynamic Manta 22” fedőnevű tengeralattjáró-elhárító gyakorlat, amelyet két nappal később Norvégiában a „Dynamic Guard” követ. Mindkettő folyománya lesz aztán a „Cold Response”, amely Norvégiában az 1980-as évek óta nem látott nagyságú hadgyakorlat lesz, 28 ország 35 ezer katonájának részvételével.

Az ukrán vezérkar véleménye szerint, noha az orosz hadsereg még nincsen abban az állapotban, hogy teljeskörűen lerohanja Ukrajnát, de egyes hadtestek már teljes harci készültségben és feltöltöttségben vannak. Az ukrán főtisztek számára különösen aggasztóak a krím-félszigeti fejlemények.Az elmúlt két hétben ide további 10 ezer katonát vezényelt Moszkva és egyes egységek már a legmagasabb szintű készültségben vannak. 

Az elemzők az ukrán határ mentén tankönyvszerű példáját látják annak, ahogyan egy modern hadsereg az utolsó simításokat végzi el a támadás előtt. Ezek közé tartozik a tábori kórházak felállítása és olyan műszaki berendezések installálása, amelyek az ellenség kommunikációjának megzavarására alkalmasak.

Az amerikai kiberszakértők vizsgálata szerint az orosz titkosszolgálat által ellenőrzött hekker-csoportok az elmúlt hetekben számos ukrán szervezetet céloztak meg. A Microsoft szakértői tavaly október óta figyelik a „Gamaredon” nevű csoportot, amely érzékeny információkat akart megszerezni ukrán kormányzati, nem-kormányzati és katonai szervezetektől. A „Palo Alto Networks” nevű amerikai kiberbiztonsági vállalat is bejelentette, hogy a Gamaredon nyugat-európai kormányzati érdekeltségeket támadott Ukrajnában.

Szétmálló nemzetközi rend

Egy ukrajnai beavatkozás újabb szöget ütne be a nemzetközi jogon alapuló rend koporsójába.  Először is látványosan bizonyítaná a nemzetközi garanciák haszontalanságát. Az 1994-es Budapesti Memorandum – amelyet Oroszország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok írt alá – biztonsági garanciákat adott Ukrajana, Belarusz és Kazahsztán területi integritása számára – cserébe azért, hogy felszámolják a nukleáris fegyverarzenáljukat.

De a nemzetközi intézmények hitele is tovább erodálódna. Washington a napokban összehívta az ENSZ Biztonsági Tanácsának az ülését az orosz csapatösszevonások miatt – ez aztán sehova sem vezető tányércsapkodáshoz vezetett.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG