Az Egyesült Királyságnak May szerint el kell hagynia az európai egységes piacot, különben a gyakorlatban ki sem lépne az EU-ból, mivel nem lehet elválasztani az áruk és szolgáltatások szabad mozgását a munkaerő szabad mozgásától, ami neki már belügyminiszter kora óta nagy fájdalma. Hozzátette azonban, hogy ennek ellenére a lehető legnagyobb hozzáférést szeretné elérni az egységes piachoz.
A célok és eszközök
Mindazonáltal a parlament szavazni fog az Európai Unióval kötendő végső egyezségről, persze kérdés, hogy mekkora mozgástér lesz addigra, hisz ha a parlament esetleg nemet mondana, rendkívül nehéz lenne mindent újratárgyalni. Amit May lényegesnek tartott még: megszűnnek az ország méretes befizetései az EU kasszába. Ezt nagy eredménynek tekinti, feltehetően nem is annyira az összeg nagysága miatt, mint inkább a szavazók megnyugtatása okán, hisz ez volt az egyik fő kampánytéma.
A tárgyalásokra a brit kormány 12 kiemelt szempont figyelembe vételével készül. Ezek közül az egyik, hogy az Ír Köztársasággal megmaradjon a saját „kis schengeni övezetük”, vagyis a két ország között nem lenne újra határ. Ez nagy könnyebbség lehet az északírek szempontjából. Emellett fontos szempont a kereskedelmi vámtarifa-mentesség (szóval mégiscsak kéne az a fránya egységes piac), a hírszerzési információk megosztásának fenntartása, és ami a legfontosabb, a bevándorlás korlátozása mindkét irányban, vagyis ez a brit polgárokra is vonatkozna az EU irányában (a gyakorlatban feltehetőleg senki nem fogja útját állni, ha egy brit az EU-ban akar letelepedni, ha másért nem, példamutatás gyanánt).
Fenyegetés
May megfenyegette az EU-t, hogy ne lépjen fel büntető jelleggel a Brexit miatt, mert ez károkat okozna Európa országainak (úgy gondoljuk, inkább a kiváló országnak okozna kárt), majd hangsúlyozta, hogy az áruk és szolgáltatások mozgásának lehető legszabadabb formájára van szükség, de ez a javaslat mégsem az egységes piaci tagságot jelenti. Vagyis elméletben nem, a gyakorlatban mégiscsak kell az egységes piac, mégiscsak szeretnének mazsolázni, avagy cseresznyézni, ahogy Merkel mondaná.
Nesze semmi, fogd meg jól
Mindent összefoglalva azt mondhatjuk, hogy nem vagyunk sokkal előrébb, mint a beszéd előtt. Jól láthatóan a brit miniszterelnök továbbra is azzal próbálkozik, hogy a gyakorlatban megmaradjon számára az áruk és szolgáltatások szabad mozgása, de az emberekét, pontosabban a munkaerőét korlátozhassa. Ez Európa számára nyilván továbbra sem lesz így elfogadható, a kérdés az, hogy létrejön-e valamiféle kompromisszumkeresés. Az is lehet, hogy a brit miniszterelnök kénytelen lesz a kompromisszumokra, de most kilépéspárti politikustársai előtt határozottságot kellett mutatnia.
Angol font/euró |
Ami az egészben a legérdekesebb, az a font mozgása. May beszéde előtt már hétfőn reggel meredeken esett, de most egy óriásit ugrott, amint ez a grafikonon is látszik. Ennek két magyarázata van: az egyik az, hogy a kemény Brexit bejelentésére számítva mindenki előre eladott, így most miután további meglepetés már nem volt, visszaveszik, amit eladtak, zárják pozícióikat. A másik lehetőség, hogy sokan a sorok között azt olvasták, hogy ténylegesen nem hagyják el az egységes piacot, a miniszterelnök csak játszik a szavakkal.