A legtöbb politikus egyetért abban, hogy a sátorváros léte teljességgel elfogadhatatlan. De akkor hogyan és hova? A Randall-sziget valójában egy kis földsáv a Manhattanhez tartozó East River közepén. A partról rálátni az Empire State Buildingre.
Több ezer ember, több száz segítő
Először egy sátortábort emeltek Bronx egyik strandján, ahol a lakók az építkezés leállítása mellett tüntettek. Az építményt időközben elöntötte a víz, ezért Manhattan szélére kellett áthelyezni. A rendkívüli állapot miatt rövid időn belül felépült a sátortábor a Randall-szigeten.
Most a szigeten ötszáz ágy sorakozik, a hatalmas ideiglenes építményben, olyan szorosan, hogy elég kinyújtani a karodat, és megérintheted a melletted fekvő személyt.
A mellette lévő helyiségben egy étkező működik, ahol a bevándorlókat napi háromszori étkezéssel látják el. A következő sátor a szabadidő sarok, kanapékkal, ping-pong asztalokkal, televíziókkal. Rendelkezésre állnak mosógépek, fürdőkabinok egyszerű zuhanyzóval és WC-vel.
A bekerített területen száz katona segít a központ működtetésében. Legalább ennyi a segítő önkéntesek száma, akik utolsó eligazítást kapnak, mielőtt több száz új emigráns érkezne a sátortáborba. A hatalmas komplexumot kerítéssel és védőburkolattal kerítették el.
- Egy évszázada nem láttunk ilyet – mondja Manuel Castro, a polgármester migrációs ügyekkel foglalkozó tanácsadója – de mindent megteszünk, hogy gondoskodjunk az ide érkezőkről.
Eszközök egy politikai játszmában
A bevándorlók valójában eszközök az USA két nagy pártjának küzdelmében, Greg Abbott texasi republikánus kormányzó tavaly tavasz óta több ezer migránssal teli buszrakományt indított el - bosszúból és politikai haszonszerzés céljából – kétnapos buszos kirándulásra, a demokraták által irányított városokba.
Abbott úgy véli, a liberális vezetők képmutatók, mivel a városok dicsérik magukat humanitárius meggyőződésükért, ugyanakkor a déli határ menti államokra súlyos gazdasági teher hárul, mivel a menedékkérők többsége Mexikón keresztül Texasba tart.
Texasi kormányzója a metropolis polgármesteréhez fordult, a New York Postban megjelent nyilatkozatéban. Mint kifejtette, Adams polgármester szereti vállon veregetni magát, amiért tárt karokkal és menedékkel fogadja a bevándorlókat, de ez apróság ahhoz képest, amivel a határ menti városok mindennap küzdenek."
Közben a menekültek buszokra szállnak a New York-i Port Authority buszpályaudvaron, kisgyermekes családok érkeznek, akiknek semmijük nincs, mint a testükön lévő ruha. Ugyanez történik Washington DC-ben, ahol a buszokat néha demonstratívan Kamala Harris alelnök háza előtt parkoltatják.
Florida republikánus kormányzója, Ron Desantis emigránsokkal teli repülőgépeket küldött az amerikai elnökök exkluzív nyaralóhelyére, Martha's Vineyard-ba, ahol Barack Obama volt elnök nyári rezidenciája.
Desantis azt tervezi, hogy továbbra is bevándorlókat utaztat a demokraták vezette városokba, hogy rávilágítson Biden menekültpolitikájára, amely szerinte kudarcot vallott.
Jön a tél, hideg lesz a sátrakban
Csak az elmúlt néhány hónapban több mint 19 000 menedékkérő érkezett New Yorkba, túlnyomó többségükben Dél-Amerikából érkezik, legutóbb Venezuelából. Eric Adams New York-i polgármester rendkívüli állapotot hirdetett a menekülthullám miatt. Azzal érvel, hogy a város hiába segít, de beleragadtak a republikánus politikusok által szándékosan előidézett súlyosbodó válságba. és több segítséget kér a Biden-adminisztrációtól. Ami a sátrakat illeti, heves bírálatok érték a felállítókat a helyi civil aktivisták és politikusok részéről, akik "embertelennek" nevezik a tábort. Főleg, hogy rövidesen jön a tél.
Zohran Mamdani (31), a New York-i szenátus szociáldemokrata politikusa dühös, amiért a polgármester felépítette a menekülttábort.
- Ez a sátorváros teljesen elfogadhatatlan. Nem különbözik a azoktól az ideiglenes emigránsok részére felhúzott sátorvárosoktól, amelyekért Texast és Arizonát szidjuk. A világ egyik leggazdagabb városában erre nincs mentség.
Eric Adams polgármester az elégedetlen helyi politikusok kritikáira azzal válaszolt, hogy ki kell állniuk saját, konstruktív ötleteikkel.
Emberi körülményeket kérnek
New York egyedülálló város az Egyesült Államokban, ugyanis a helyi törvények szerint menedéket kell nyújtania mindenkinek, akinek szüksége van rá. Az új emigránshullámmal ez komoly kihívás lett, mert a szándék gyakorlati megvalósulása új szintre lépett.
Mamdani szerint több tucat nagy beltéri helyszín van New Yorkban, mint például a Javits Center (ez egy nagy kongresszusi terem), amelyek könnyen átalakíthatók ahhoz, hogy tiszta ágyakat, a magánélethez való jogot, és elfogadható menedéket nyújtsanak ezeknek az embereknek.