Úgy tűnik, hogy ezek mind részei annak az összehangolt erőfeszítésnek, amelyek megkerülik az Európai Unió azon erőfeszítéseit, hogy megakadályozzák az orosz propagandát és a háborúval kapcsolatos félretájékoztatást.
Az ominózus oldalakon található állítások között szerepel az is, hogy Ukrajna hadserege halálos orosz támadásokat hajtott végre, hogy globális támogatáshoz jusson, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyilvános megjelenéseit csak színleli, vagy hogy ukrán menekültek követnek el bűncselekményeket Németországban és Lengyelországban - tudósít a The Guardian.
Egyes oldalak független agytrösztként vagy hírügynökségként jelennek meg. Körülbelül a fele angol nyelvű, míg mások francia, német vagy olasz nyelvűek. Sokukat jóval a háború előtt hozták létre, és nyilvánvalóan nem kötődtek az orosz kormányhoz.
„Úgy tűnik, hogy internetes alvóhelyeket létesítettek” – mondja Gordon Crovitz, a NewsGuard társ-vezérigazgatója.
Az úgynevezett "sleeper-webhelyek" a félretájékoztatási kampányhoz létrehozott webhelyek, amelyek egy ideig szunnyadnak, majd lassan közösséget építenek fel ártalmatlan vagy nem kapcsolódó bejegyzésekkel, majd egy meghatározott időpontban propagandára vagy dezinformációra váltanak át.
Míg a NewsGuard elemzése megállapította, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatos félretájékoztatás nagy része Oroszországból származik, azért talált eseteket ukrán-barát irányzatú hamis állításokra is.
A YouTube, a TikTok és a Meta, amely a Facebookot és az Instagramot birtokolja, mind vállalták, hogy eltávolítják az RT-t és a Sputnikot az Európai Unión belüli platformjaikról. De az Associated Press jelentése szerint a kutatók rájöttek, hogy bizonyos esetekben Oroszországnak csak annyit kellett tennie, hogy kikerülje a tilalmat, és ugyanazt a tartalmat egy másik fiókból közzétegye.