7p

Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?

2022 óta a magyar gazdaságtól mindössze stagnálásra futotta, miközben a többi V4-ország 3-5 százalékos GDP-növekedést tudott felmutatni, írja a Portfolio. Tizenegy negyedévből összesen csak négyben nőtt a hazai bruttó hazai termék az előző negyedévhez képest, a többi hét esetben pedig csökkent.

Mindeközben a szlovák gazdaság folyamatosan és dinamikusan növekedni tudott, de az időszak második végére a lengyel és a cseh gazdaság is felzárkózott hozzá. Átlagban ezek az országok – mint már említettük – 3-5 százalékos növekedésre voltak képesek, még az uniós visszaesés ellenére is, Magyarország azonban lemaradt.

Mindeközben a lakossági fogyasztás Magyarországon is jelentősen nőtt az adott időszakban, hasonlóan a többi országhoz. A kormányzati költekezés azonban jelentősen visszaesett az elmúlt években.

Ahol azonban ismét rosszak a számok, az a beruházások területe. Ráadásul hazánk teljesítménye itt szakadt el – negatív irányba – a leginkább a V4-ek többi tagjától. A beruházási klíma a világon mindenütt romlott, elsősorban a Covid gazdasági utóhatásai és a konjunktúra bezuhanása miatt, hiszen magasabbá váltak a forrásköltségek. Azonban olyan drasztikus összeesés, mint hazánk esetében, szinte sehol a világon nem látszik. De Európában biztosan nem, a V4-ek esetében pedig főleg nem, hiszen itt magasabb maradt a beruházások száma.

Ezzel párhuzamosan az elmúlt években az ipar is megroggyant, ami – az autógyártás dominanciája miatt – különösen is fájdalmas lehet. Ezzel összefügg, hogy kisebb mértékben ugyan, de az export is visszaesett. Egy exportorientált, kicsi és nyitott gazdaság esetében ez szintén nem elhanyagolható tényező.

Eltékozolt jövő (a fotó 2022. november 24-én készült)
Eltékozolt jövő (a fotó 2022. november 24-én készült)
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Ahol a magyar gazdaság jobban teljesít, az a szolgáltató-, illetve az információs és kommunikációs szektor. Ez azonban a nagy képet nem tudta érdemben javítani.

A The Economist is arról ír, hogy Orbán Viktor „kifutott a gazdasági szerencséjéből”. A lap szerint azonban a V4-ek összes országa gazdasági visszaeséssel számolhat, igaz, szerintük is Magyarország teljesíthet idén messze a legrosszabbul.

De mi áll emögött?

Túlköltekezés, infláció, energiaválság, csökkenő befektetési kedv…

A régiós problémák mögött az Economist Trump vámháborúját látja, pontosabban azt, hogy a régió túlságosan is az autógyártásra hagyatkozott, ami most visszaesik az amerikai elnök vámpolitikája miatt. Ugyanis, bár a visegrádi országok az Egyesült Államokkal relatíve kis mértékű kereskedelmet folytatnak, az Amerikába irányuló német autóexport és ezzel az autógyártás idén még inkább hanyatlik majd, ami fájdalmasan érintheti ezeket az országokat. A lap a győri Audi-, és a kecskeméti Mercedes-gyárakat emeli ki, mint jövőbeli potenciális veszteseket.

Specifikusan a magyar gazdaság bezuhanása mögött számos tényező húzódik meg. A magyar gazdaság már a 2022-es választásra „kipörgött”, és ezt több tényező is súlyosbította. Egyrészt voltak nemzetközi tényezők is, mint az orosz-ukrán háború, és az ezzel összefüggő energiaválság. Magyarország ugyanis energiaimportra szorul, és az energiaárak volatilitása (különösen 2022-ben) jelentősen megdrágította a termelési költségeket, ami különösen az energiaigényes iparágakat sújtotta. Másrészt fontos tényező, hogy a 2015 óta tartó globális gazdasági konjunktúra is ekkorra zuhant be, amely Magyarországot is gyorsan elérte.

Ezek a tényezők pedig azóta is sújtják hazánkat, hiszen például a konjunktúra nem tért vissza, legalábbis nem a 2015-öt megelőző mértékben, a háború pedig továbbra is tart. Mindemellett, az uniós források is 2022 után apadtak el, ami csökkentette annak esélyét, hogy a kormány élénkíteni tudja a gazdaságot. Arról nemrég írtunk, hogy a kormány radikálisan megvágta az erre szánt összeget.

Nem vált be a csodafegyver? Brutálisan megvágta a kormány az akkumulátoripar támogatását

Ahogyan azt már említettük, a magyar gazdaság gyengüléséhez hozzájárult az is, hogy a német gazdaság visszaesett, amihez Magyarország – exportorientált gazdaság lévén – igencsak hozzá van kötve. Ráadásul bezuhant a német autóipar, illetve a globális kereslet is csökkent az Orbán-kormány által újabban csodaszernek tartott akkumulátorok iránt, az elektromos autókra csökkenő kereslettel párhuzamosan. Fentebb hivatkozott cikkünkben arról is írtunk, hogy hogyan hatott negatívan minderre Trump vámháborúja, és a kínai CATL visszaszorulása. Hiszen emiatt hosszabb távon is kétségessé vált a magyar kormány stratégiája, illetve az, hogy legalább ez a szektor felhúzza a számokat.

Emellett olyan tényezők is gyengítették a magyar gazdaságot, amelyre a kormánynak komoly ráhatása volt. Pontosabban lett volna, de ritkán segített rajtuk, sőt, nem egy problémát ők maguk idéztek elő. Például a 2022-es választások előtti osztogatás, amely felpörgette az inflációt – ez szintén negatívan hatott vissza a növekedésre. Hiszen visszaesett a fogyasztás, csökkent a vásárlóerő, ami aztán negatívan hatott a belső keresletre, hosszabb távon is. Hiába mérséklődött tehát – valamelyest – az infláció, a hatásai megmaradtak.

Az infláció miatt pedig nemcsak a fogyasztás esett vissza. A pénzromlás miatt ugyanis emelni kellett a jegybanki alapkamatot, amely ismét visszafogta a gazdasági növekedést, mivel gátolta a fogyasztást és a hitelezést.

A lemaradás mögött számos strukturális ok is meghúzódik. A termelékenység növekedése lassú, részben az alacsony K+F ráfordítások és az oktatási rendszer kihívásai miatt, ami hosszú távon hátráltatja a versenyképességet a V4-országokkal szemben. Emellett munkaerőhiány van, főleg a szakképzett munkaerő terén. Ráadásul a bizonytalan gazdasági környezet és a már említett tényezők is gátolták a beruházásokat, csökkentették a befektetői bizalmat. Ami aztán még inkább növelte a lemaradást, ördögi kört hozva létre.

Összességében elmondható, hogy a magyar gazdaság számos tényező miatt erősen lemaradt a regionális versenyben. Ezek közé több olyan, külső dolog is tartozik, mint a háború, a globális gazdasági konjunktúra vége, az energiaválság, vagy a Covid-járvány utóhatásai. Az akkumulátorok iránti kereslet is bezuhant, amelyre a kormánynak nem volt érdemi válasza, még évek alatt sem. Azonban nagyon sok olyan tényező is rontotta a helyzetet, amelyre a kormány hatással lehetett volna, vagy volt is csak, éppen negatív módon. A választási költekezés miatt nőtt az államadóság és az infláció, ami megszorításokhoz, és a fogyasztás, valamint a gazdaságélénkítés csökkenéséhez vezetett. Mivel a belső kereslet visszaesett, a kormánynak pedig nem volt mozgástere stimulust végrehajtani, a gazdasági növekedés is bezuhant. Ezzel szemben a többi V4-es ország gyorsabban és hatékonyabban alkalmazkodott a gazdasági helyzethez, ezzel elkerülve a növekedés bezuhanását.  

„A magyar üzleti élet hangulata depressziós” – mondta el az Economistnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank budapesti elemzője, aki szerint a térség nehezen fog kitörni a közepes jövedelmű gazdaságok csapdájából. A V4-ek – Lengyelország kivételével – ugyanis hiányt szenvednek innovatív cégekben, ráadásul a GDP alig 1-2 százalékát költik kutatásra és fejlesztésre. Ez pedig fokozottan igaz Magyarországra. Esélyes tehát, hogy a fenti kórkép nem egy múló állapotot mutat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG