1p
"Szánalmas procedúraként" értékelte az elmúlt napok eseményeit a jegybank távozó elnöke, aki szerint a nagy központi bankok eszközvásárlási programjai csak szemfényvesztésnek jók. A növekedési képességünk nagyon alacsony, az MNB nem sokat tehet, hogy életet leheljen a gazdaságba. Így búcsúzott Simor András.

Ahogy az várható volt, nem volt nagy meglepetés a kamatdöntő ülésen, egy 25 bázispontos csökkentésre és tartásra vonatkozó javaslat volt a tanács előtt, mely végül a vágás mellett döntött "szűk többséggel" - mondta el Simor András jegybankelnök a kamatmeghatározó ülést követő sajtótájékoztatóján. Az érdeklődés mégis hatalmas volt, hiszen Simor utoljára állt a nyilvánosság elé kamatdöntő ülés után, hogy a Monetáris Tanács elnökeként tájékoztassa a közvéleményt a tanács álláspontjáról.

Az újabb adók miatt drágulhat még az élet?

Ugyanaz derült ki, mint az előző ülések jegyzőkönyvéből, vélhetően a külsős tagok szavazták meg az újabb kamatvágást 4:3 arányban. Simor András ismételten arra hívta fel a figyelmet, hogy középtávon az inflációs pályában lehetnek bizonytalanságok, bár az év elején - többek között a kormányzati intézkedések hatására is - alaposan lelassult a pénzromlás üteme. Simor szerint a kormányzati intézkedések - így például az újabb adók - nagy terhet raknak a vállalati szektorra, nagy kérdés, hogy ezeket hogyan építik vagy éppen nem építik be az áraikba a termelő cégek. A még mindig lanyha belső kereslet dezinflációs hatása nem biztos, hogy mindezt ellentételezni tudja.

Lehet-e tovább lazítani?

Simor szerint a tavalyi utolsó negyedévben a gazdaság a várakozásoknál jobban visszaesett, ennek okai között vannak ugyan egyedi jelenségek is, de alapvetően a külső és belső tényezők eredője (nem fogható teljes egészében az eurózóna gyengélkedésére). A távozó jegybankelnök szerint a gazdasági növekedés beindításának a belső kereslet nem lesz a mankója idén sem, az csak nagyon enyhén emelkedhet az év második felében. Felhívta a figyelmet arra a ellentmondásra, hogy miközben a tőkepiacokon az optimizmus szinte töretlen, a tőzsdék egyre nagyobb magasságokban, addig az eurózóna továbbra is recesszióban.

Simor szerint a jegybanknak a kamatmeghatározásakor csak akkor van mozgástere további lazításra, vagyis kamatcsökkentésre, ha a középtávú infláció a cél közelében alakul (3%), illetve a most kedvező tőkepiaci helyzet fennmarad.

Eszközvásárlás: ez csak szemfényvesztés

Kérdésre válaszolva a távozó elnök kifejtette, nem hiszi, hogy a világ nagy jegybankjai (BoE, Fed, BoJ) által alkalmazott eszközvásárlási programok tartós megoldást jelentenének. A válság az eladósodottságból indult ki, amit most mindenki leépít, ilyenkor szükségszerűen esik vissza a fogyasztás és ezt megérzi a gazdaság is. Simor szerint "álszent dolog azt állítani, hogy miközben adósságot csökkentünk, fel lehet pörgetni a fogyasztást".

Simor: nem lehet egyszerre spórolni és sokat fogyasztani



Simor szerint a nagy jegybankok eszközvásárlási programjai nem tudtak jelentős mértékben hozzájárulni a gazdaság felpörgetéséhez sehol, szerinte azt is meg kell vizsgálni, hogy mekkora egy ország növekedési képessége, vagyis hogy az infláció gyorsulása nélkül milyen mértékben lenne képes nőni a gazdaság, ha lenne megfelelő kereslet. A szakember szerint a növekedési képesség a világ legtöbb részén most alacsony. Különösen igaz ez Magyarországra, ahol a jegybanki stáb mérése szerint a növekedési képesség 0-0,5% között van (ez régiós szinten is nagyon alacsony érték). Simor szerint ilyen helyzetben az MNB mozgástere meglehetősen szűk.

Semmit nem ér egyre csökkenő kamat?

A stílus maga az ember
A távozó jegybankelnököt - nem túl elegánsan - tegnap még parlamenti vizsgálóbizottság elé citálták, ahol az - Index és az Origó tudósítása szerint - előre megírt elmarasztaló határozottal várták. Ennek szövegét végül módosították, az ÁSZ-jelentés után behívott Simor András nagyjából kivédte az ellene felhozott vádakat, a bizottság pedig végül abban sem értett egyet, hogy az MNB-re alkalmazni kell-e a hitelintézeti törvény az ÁSZ által idézett passzusait. A bizottság Jobbikos elnöke, a korábban maga is számvevő Nyikos László szerint a meghallgatásnak semmi értelme nem volt, az ÁSZ hibát akart találni és talált is.

Simor burkoltan kritizálta a tanács eddigi kamatvágásait - eddig ezt nem tette, valószínűleg azért mondta el véleményét, mert ez volt az utolsó sajtótájékoztatója a tanács elnökeként. "Az MNB az elmúlt hat hónapban csökkentette a kamatot, de a hitelezésben semmilyen trendbeli változás nem történt azóta, nem mondom, hogy nem lesz, de eddig az alacsony kamatszint nem tudta beindítani a vállalti hitelezést, ami kulcsfontosságú a növekedés beindítása szempontjából" - mondta. Simor szerint a kereslettel van a gond, a kereskedelmi bankok kondíciói mellett a legtöbb hazai kkv egyszerűen nem tud hitelt felvenni, vagyis azt is mondhatnánk, számukra tök mindegy, hogy 3% vagy 8% az alapkamat. "Nem mondom, hogy a hitelkamat nem fontos, de most, ebben a helyzetben nem mérvadó" - Simor szerint más eszközökkel lehet felpörgetni a hitelezést.

"Öngólt rúgtak, akik megtámadtak minket"

Szánalmas procedúraként értékelte az utóbbi két hét eseményeit a távozó elnök, Simor szerint az ÁSZ-vizsgálat nyomán indult ügyészségi és rendőrségi vizsgálatok oda jutnak majd, ahova az eddigiek: "a kukába, mert oda valók". AZ MNB első embere nem is hajlandó a továbbiakban ezzel foglalkozni.

Devizahitelek: 2008 előtt csak a jegybank jelezte, nagy lehet a baj



Simor szintén kérdésre válaszolva a pozitív élményeit is kiemelte az elmúlt 6 évből. Nagy eredménynek tartja az árfolyamsáv 2008-as eltörlését, az IMF-EU-megállapodást, melyben az MNB-nek nagy szerepe volt 2010-ben, és azt is, hogy ennek nyomán sikerült elkerülni, hogy "Magyarország a válság áldozatává váljon". Simor hozzátette még, hogy szintén büszke rá, hogy "az összes alantas támadás ellenére sikerült megőrizni az MNB függetlenségét jogi és tartalmi szempontból". Szerinte, akik az intézmény függetlenségét megtámadták, öngólt rúgtak, mert a jegybanktörvény ma jobb minőségű és erősebb, a bank is erősebb pozícióban van, mint 6 évvel ezelőtt.

Hogy is volt ez a devizahitelekkel?
A devizahitelezésről Simor azt mondta, hogy annak megakadályozására az MNB-nek sokáig nem volt más eszköze, mint a szava. A távozó elnök szerint az állomány 70%-a mandátuma megkezdése előtt halmozódott fel, ennek ellenére többet kellett volna kommunikálniuk a devizahitelek kockázatairól. Simor szerint azonban még így is a jegybank szólalt fel ebben az ügyben a legtöbbször és a leghangosabban. "Egyetlen politikai szereplő, sem az ellenzék, sem pedig a kormányoldal 2008 előtt nem jelezte, hogy a devizahitelezéssel gondja lenne, ugyanúgy nem tudok fogyasztóvédelmi szervezetekről sem, akik hangosan tiltakoztak volna" - mondta Simor. Szerinte a jegybank a mindenkori kormánypártokat időben tájékoztatta, ajánlásokat fogalmaztak meg a kereskedelmi bankoknak, akik azt nem fogadták meg. A jegybanki eszköztár csak akkor bővült, amikor már túl nagy volt adósság devizakitettsége. Simor szerint a jegybanki ajánlások is csak a válság elmélyülése után találtak meghallgatásra, "a kormány pedig akkor szüntette meg a devizahitelezést, amikor már az rég kimúlt". A jegybankelnök szerint azt is mondhatnánk, hogy a devizahitelezés gyakorlatát végül az MNB szüntette meg, hiszen a kormány által bevezetett tiltás uniós jogba ütközött, azt végül el kellett törölni".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG