Az Observer évfordulós közvélemény-kutatása szerint egy évvel az Egyesült Királyság EU-ból való kilépése után 10 szavazóból több mint hatan úgy gondolják, hogy a Brexit rosszul, vagy rosszabbul zajlott, mint azt várták. Az Opinium felmérése, - egy héttel azután, hogy a Brexitért felelős miniszter, Lord Frost lemondott Boris Johnson kormányából -, azt is kimutatta, hogy 2016-ban a kilépésre szavazók 42 százaléka negatívan ítélte meg a Brexit eddigi alakulását – írja a The Guardian.
Az EU-ban maradás támogatóinak 26 százaléka azt mondta, hogy a vártnál rosszabbul ment a Brexit, míg a Brexitre szavazók 16 százaléka azt nyilatkozta, arra számított, hogy rosszul fog elsülni a kilépés, ami szerintük be is igazolódott. Összességében a szavazók mindössze 14 százaléka mondta azt, hogy a Brexit a vártnál jobban ment. Adam Drummond, az Opinium munkatársa szerint a legszembetűnőbb az, hogy a maradás támogatói most bizonytalabbak a Brexit erényeivel kapcsolatban, mint korábban.
„Bármikor fel lehet tenni a kérdést: „Jó vagy rossz a Brexit?” A maradás támogatói erre mindig azt mondják, hogy „rossz”, a kilépés támogatói pedig hogy „jó”, és ezek egyensúlyban állnak egymással” – mondja.
„Most azt látjuk, hogy a kilépést szorgalmazók jelentős kisebbsége azt mondja, hogy a dolgok rosszul mennek, vagy legalábbis rosszabbul mennek, mint azt várták. Míg a maradás szavazóinak 59 százaléka azt vallja, arra számított, hogy rosszul sül el. 17 százalékuk gondolta, hogy igazán jól fog menni, és szerintük ez így is lett”.
A maradók mindössze 7 százaléka gondolja úgy, hogy a Brexit a vártnál jobban ment, míg a kilépők 26 százaléka szerint a vártnál rosszabbul ment. Tehát a két ellentétes táborban a „maradóké” továbbra is többnyire egységes a Brexit rossz megítélését illetően, míg a „kilépők” tábora kissé megosztottabb.
Jöhetnek még szállítási gondok
A közvélemény-kutatás az EU-ból az Egyesült Királyságba exportált áruk teljes körű vámellenőrzésének január 1-jei bevezetése előtt történt, amely a vállalatvezetők szerint olyan szereplőket, mint a kisebb élelmiszer-exportőröket, még inkább elriaszthatja majd költségeik és papírmunkájuk növekedése. A nyár közepétől pedig újabb élelmiszerimport-ellenőrzésre számíthatnak.
Shane Brennan, a Cold Chain Federation vezérigazgatója elmondta, arra számít, hogy az EU-ba exportáló brit kisvállalkozások által az elmúlt évben tapasztalt számos probléma, különösen a kis mennyiségek új szállítási díjainak emelkedése további gondokat fog okozni, de most az EU-ból az Egyesült Királyság felé. Véleménye szerint ez azt eredményezheti, hogy az Európából származó speciális élelmiszertermékek nehezebben érkeznek majd meg az Egyesült Királyság boltjaiba.
„A kiskereskedőknek meg kell találniuk a módját, hogy ritkábban, vagy egyáltalán ne szállítsanak” – mondja Brennan. „Sok vállalkozás számára nem indokolt, hogy naponta vagy hetente egy teherautónyi friss élelmiszert hozasson. Így valóban igaz, hogy kisebb, és kevesebb lesz a választék a friss, minőségi speciális árukból a polcokon.”
Félelmét megerősítette Dominic Goudie, az Élelmiszer- és Italszövetség nemzetközi kereskedelemért felelős vezetője is, aki azt mondta: „Ahogy új kereskedelmi akadályokat vezetnek be, elkerülhetetlen, hogy a vállalkozásoknak problémákkal kell szembenézniük a határon. Egyes esetekben ez jelentős akadályokhoz vezethet, amelyek azt kockáztatják, hogy az uniós beszállítóktól érkező szállításokat – legalábbis átmenetileg – teljesen blokkolják, miközben a vállalkozások alkalmazkodnak az új követelményekhez, vagy átalakítják az ellátási láncukat”.
„Az azonnali kiszállításokkal dolgozó ellátási láncok számára ez valós kockázatot jelent, s ez megzavarhatja a brit ellátási láncok működését, ha egy kritikus fontosságú termék késik vagy nem érkezik meg. És az ilyen késések azt is eredményezhetik, hogy más, már a gyárakban lévő termékek használhatatlanná válnak.”