4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Opinium közvélemény-kutatása szerint a 2016-ban a kilépésre szavazó emberek 42 százaléka negatívan ítélte meg, hogyan alakult aztán a Brexit.

Az Observer évfordulós közvélemény-kutatása szerint egy évvel az Egyesült Királyság EU-ból való kilépése után 10 szavazóból több mint hatan úgy gondolják, hogy a Brexit rosszul, vagy rosszabbul zajlott, mint azt várták. Az Opinium felmérése, - egy héttel azután, hogy a Brexitért felelős miniszter, Lord Frost lemondott Boris Johnson kormányából -, azt is kimutatta, hogy 2016-ban a kilépésre szavazók 42 százaléka negatívan ítélte meg a Brexit eddigi alakulását – írja a The Guardian.

Az EU-ban maradás támogatóinak 26 százaléka azt mondta, hogy a vártnál rosszabbul ment a Brexit, míg a Brexitre szavazók 16 százaléka azt nyilatkozta, arra számított, hogy rosszul fog elsülni a kilépés, ami szerintük be is igazolódott. Összességében a szavazók mindössze 14 százaléka mondta azt, hogy a Brexit a vártnál jobban ment. Adam Drummond, az Opinium munkatársa szerint a legszembetűnőbb az, hogy a maradás támogatói most bizonytalabbak a Brexit erényeivel kapcsolatban, mint korábban.

Nem minden gömbölyű. Fotó: Depositphotos
Nem minden gömbölyű. Fotó: Depositphotos

„Bármikor fel lehet tenni a kérdést: „Jó vagy rossz a Brexit?” A maradás támogatói erre mindig azt mondják, hogy „rossz”, a kilépés támogatói pedig hogy „jó”, és ezek egyensúlyban állnak egymással” – mondja.

„Most azt látjuk, hogy a kilépést szorgalmazók jelentős kisebbsége azt mondja, hogy a dolgok rosszul mennek, vagy legalábbis rosszabbul mennek, mint azt várták. Míg a maradás szavazóinak 59 százaléka azt vallja, arra számított, hogy rosszul sül el. 17 százalékuk gondolta, hogy igazán jól fog menni, és szerintük ez így is lett”.

A maradók mindössze 7 százaléka gondolja úgy, hogy a Brexit a vártnál jobban ment, míg a kilépők 26 százaléka szerint a vártnál rosszabbul ment. Tehát a két ellentétes táborban a „maradóké” továbbra is többnyire egységes a Brexit rossz megítélését illetően, míg a „kilépők” tábora kissé megosztottabb.

Jöhetnek még szállítási gondok

A közvélemény-kutatás az EU-ból az Egyesült Királyságba exportált áruk teljes körű vámellenőrzésének január 1-jei bevezetése előtt történt, amely a vállalatvezetők szerint olyan szereplőket, mint a kisebb élelmiszer-exportőröket, még inkább elriaszthatja majd költségeik és papírmunkájuk növekedése. A nyár közepétől pedig újabb élelmiszerimport-ellenőrzésre számíthatnak.

Shane Brennan, a Cold Chain Federation vezérigazgatója elmondta, arra számít, hogy az EU-ba exportáló brit kisvállalkozások által az elmúlt évben tapasztalt számos probléma, különösen a kis mennyiségek új szállítási díjainak emelkedése további gondokat fog okozni, de most az EU-ból az Egyesült Királyság felé. Véleménye szerint ez azt eredményezheti, hogy az Európából származó speciális élelmiszertermékek nehezebben érkeznek majd meg az Egyesült Királyság boltjaiba. 

„A kiskereskedőknek meg kell találniuk a módját, hogy ritkábban, vagy egyáltalán ne szállítsanak” – mondja Brennan. „Sok vállalkozás számára nem indokolt, hogy naponta vagy hetente egy teherautónyi friss élelmiszert hozasson. Így valóban igaz, hogy kisebb, és kevesebb lesz a választék a friss, minőségi speciális árukból a polcokon.”

Félelmét megerősítette Dominic Goudie, az Élelmiszer- és Italszövetség nemzetközi kereskedelemért felelős vezetője is, aki azt mondta: „Ahogy új kereskedelmi akadályokat vezetnek be, elkerülhetetlen, hogy a vállalkozásoknak problémákkal kell szembenézniük a határon. Egyes esetekben ez jelentős akadályokhoz vezethet, amelyek azt kockáztatják, hogy az uniós beszállítóktól érkező szállításokat – legalábbis átmenetileg – teljesen blokkolják, miközben a vállalkozások alkalmazkodnak az új követelményekhez, vagy átalakítják az ellátási láncukat”. 

„Az azonnali kiszállításokkal dolgozó ellátási láncok számára ez valós kockázatot jelent, s ez megzavarhatja a brit ellátási láncok működését, ha egy kritikus fontosságú termék késik vagy nem érkezik meg. És az ilyen késések azt is eredményezhetik, hogy más, már a gyárakban lévő termékek használhatatlanná válnak.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Nyerészkedni akart a Mészáros Lőrinc-cég részvényeivel, most mehet a börtönbe?
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 10:31
Az MNB 21 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki egy magánszeméllyel szemben és feljelentést tesz a bennfentes kereskedelmet, illetve a bennfentes információk jogosulatlan közzétételét tiltó jogszabályok megsértése miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG