Az „Observer” napilap számára készített friss közvéleménykutatás szerint a britek 57 százaléka szerint Boris Johnson kormányfőnek azonnali hatállyal le kell mondani. Johnson személyes támogatottsági szinte mínusz 35 százalékra zuhant, a már amúgy is negatív rekordot jelentő, két héttel ezelőtti mínusz 21 százalékról.
A kaszt védelmében
Johnson az elmúlt években megjátszottan bohókás viselkedéssel leplezte az angol felső kasztra jellemző arroganciáját. Több botránnyal is szembenézett már kormányzása alatt 2019 decemberi választási győzelme óta, és mindegyiket átvészelte, de most több értékelés szerint is ez az eddigi legsúlyosabb helyzet.
Megszokta, hogy sorozatosan túléli a hazugságait, de most hirtelen egy gyilkos erővel találkozott. A Brexit-propaganda teljes csődje, a COVID intézkedések zavara és az üres bevásárlópultok egyesült erővel mutattak rá inkompetens kormányának a vergődésére.
Kiüresedett Brexit-propaganda
Az Észak-Shropshire-i választókerület 1832 óta küldött folyamatosan konzervatív képviselőket Westminsterbe, de a lobbibotrányba keveredett Owen Paterson lemondása miatt kiírt csütörtöki pótválasztáson a kormánypárt 23 ezer fős többséget vesztett el.
Az teljesen világos, hogy a választókerületben nemcsak Johnsonról mondtak ítéletet, hanem arról a szürreális vesszőfutásról, amit a konzervatív párt a 2016-ban lezajlott Brexit népszavazás óta produkál. A kormányhoz hű BBC News tabut tört, amikor tegnap először használta „a Brexit üres ígéretei” frázist a politikai csőd jellemzésére. Valóban, a decemberi felmérés szerint a brit polgárok 49 százaléka szerint rossz döntés volt az EU elhagyása, míg csupán 38 százaléka ért egyet a Brexittel.
Nehéz a konzervatív párt PR-munkájával feledtetni a Brexit olyan csapásait, miszerint csaknem fele azon brit vállalatoknak, amelyek a kiválás előtt kereskedtek a kontinensünkkel, most alacsonyabb szinten kereskednek, vagy teljesen felhagytak a kereskedéssel.
Politikai földrengés
A fent említett választókerület Nyugat-Angliában található, Birminghamhez közel. A vidékies beállítottságú lakosságban a mai napig sokan dolgoznak a mezőgazdaságban, és 5 évvel ezelőtt jelentős többségük szavazott az EU elhagyására.
Ezért is számít politikai földrengésnek, hogy Liberális Demokraták jelöltje, Helen Morgan a földbe döngölte a konzervatívokat. Mi több, a Liberális Demokraták csupán harmadiknak futottak be 2019-ben ebben a kerületben, a második helyen a Munkáspárt állt.
A konzervatívok választói részaránya a kerületben 2019-hez képest 34 százalékponttal omlott be. A második világháború óta csupán 7 alkalommal fordult elő egy választókörzetben, hogy ennél nagyobb fordulat következzen be a választók akaratában.
Napi rendszerességgel jönnek elő újabb és újabb részletek a karácsonyi partikról, amelyet Johnson és bizalmasai a tavaly év végén bevezetett, szigorú korlátozások alatt tarthattak meg. A brit lapok forrásai szerint legalább hat problémás összejövetel is volt a konzervatív párt székházában, a minisztériumokban és Johnson irodájában - egyelőre három esetében indult vizsgálat. A közember számára világos lett, hogy egy önhatalmú klikk a törvények fölé helyezte magát a koronavírus lezárás idején.
Johnson jövője
Mindenesetre azon hattyúdalok, amelyeket most több média Johnsonra hangol, még korainak tetszenek. A pótválasztások általában csupán figyelmeztető jelként szolgálnak a kormányzó erők számára, ráadásul a konzervatívok soraiban még nem találunk egyértelmű riválist. A nagy küzdő Johnson számára pedig groteszk módon éppen jól jöhet a drámai Omikron-hullám, hiszen el tudja terelni a figyelmet a pártpolitikáról.
Az egyik legbefolyásosabb konzervatív politikai szereplő, Jacob Rees-Mogg is feltétlen bizalmáról biztosította a megrendült kormányfőt. Johnson eredményei között hozta fel az AUKUS szerződés megkötését és az illegálisan az országba belépő migránsok gyors „kilökését”. Egy másik veterán tory, Sir Roger Gale viszont úgy látja, "Boris Johnsonnak már nem sok esélye maradt, még egy kisiklás, és vége".
A konzervatív országgyűlési képviselők eközben már nyílt színen vitatják meg, vajon Johnson-e az alkalmas jelölt a következő általános választáson. A miniszterelnöknek most lesz pár nap pihenője a karácsonyi szünetben, így közeli tanácsadóival elgondolkodhat a konzervatív párt - decemberben beszakadt - támogatottságának visszaszerzéséről. Ha ez nem sikerül, akkor a 2022-es év rendkívül turbulensnek bizonyulhat a brit belpolitikában.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)