4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vízválasztónak számít Weber utolsó figyelmeztetése, hiszen a bajor konzervatívok 2015 óta tűzön-vízen keresztül kiálltak a magyar kormánypárt mellett - még ha ennek a színfalak mögött súlyos ára is volt. Budapest lengyel és olasz segítséggel gyengítené az EU-s bel- és igazságügyi politikákat. Az OLAF hétszer annyi uniós pénzt követel vissza a magyaroktól, mint a románoktól.
Orbán Viktor miniszterelnök érkezik az EU állam- és kormányfői csúcstalálkozójának második napi ülésére Brüsszelben 2018. március 23-án. (Fotó: MTI Fotó, Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs)

A hazai kormányzó párt európai politikája rendült meg azzal az elmúlt napokban, hogy Manfred Weber bajor politikus, az Európai Néppárt frakcióvezetője ultimátumot adott. “Ha Orbán nem tiszteli az értékeinket, nincs helye köztünk” – mondja a De Volkskrant interjújában Weber, aki az elmúlt években állhatatosan védte a Fideszt a nyugat-európai konzervatív támadásoktól. Márpedig, ha a Néppárt kifarol a Fidesz mögül, az befolyásolni fogja a hazánk elleni EU-s eljárásokat is, éppen ebben az érzékeny időszakban, amikor az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága (LIBE) Magyarországról szóló jelentésében a 7-es cikk élesítését javasolta.

A bajor művelet

Vízválasztónak számít Weber utolsó figyelmeztetése, hiszen a bajor konzervatívok 2015 óta tűzön-vízen keresztül kiálltak a magyar kormánypárt mellett, még ha ennek a színfalak mögött súlyos ára is volt. 2013 tavaszán a müncheni hivatalos látogatáson lévő házelnök, Kövér László találkozott volna Barbara Stamm-mal, a bajor parlament keresztény-szociális (CSU) elnökével, de Stamm egy nappal korábban lemondta a találkozót, az akkor frissen megszavazott alkotmánymódosításra és a magyar jogállamiság helyzetére hivatkozva.

De aztán jött a fordulat és a hazai adófizetők súlyos százmilliárdokat buktak 2014 decemberében azon, hogy a magyar állam átvette a bajor állami tulajdonú Bayern LB-től a csontvázakkal teletömött MKB Bankot. Ezért bontott pezsgőt Markus Söder akkori bajor CSU-s tartományi pénzügyminiszter – jelenlegi bajor miniszterelnök –, amikor sikerült mindössze 67 milliárd forintos ráfizetéssel megszabadulniuk az MKB-tól. Hiszen a bajor elemzők számításai szerint 160 milliárd forintot nyertek azzal, hogy ennyiért megszabadultak a legalább 220-250 milliárd forintért rendbe hozható banktól.

2020 után érzékeny veszteségek jönnek

A hazai EU-vízió címlapokra került az európai sajtóban, hiszen a múlt héten egy napon hangzott el Macron beszéde a Károly-díj átadásakor és Orbán beiktatási beszéde a parlamentben. Míg a francia elnök a mélyebb EU integráció jelentőségét hangsúlyozta, addig a magyar miniszterelnök ezt „rémálomnak” minősítette, hozzátéve, hogy szerinte a liberális demokrácia halott. Tekintve, hogy jövőre jönnek az EP választások és rövidesen megalakulhat Rómában egy markánsan eurószkeptikus kormányzat, a két narratíva közötti összecsapás elkerülhetetlennek látszik.

Káncz Csaba

A jelek szerint a magyar miniszterelnök lengyel és olasz segítséggel meggyengítené az EU-t, így az a bel- és igazságügy dolgaiban nem szólhatna bele a nemzeti politikákba. A magyar kormány egyre határozottabban ássa alá az EU külpolitikai törekvéseit is. Áprilisban Kína ügyében vétózott egyetlen tagállamként Budapest, amikor nem hagyta, hogy az EU országai egységesen figyelmeztessék Pekinget az emberi jogok betartására. Budapest ugyanakkor pártolja az EU egységes piacát, a külső határok megerősítését, a közös védelmi politikát és a további bővítést.

A hazai kormányzat különös időzítéssel eszkalálja a feszültséget Brüsszellel, hiszen ebben a hónapban indul az Unió 2020-2027-es költségvetésének a vitája, és nagy esély van arra, hogy ebből Magyarország nagyon hátrányosan jön ki. Magyarország a Bizottság terve értelmében 2020 után mintegy 23 százalékkal kevesebb EU-s forráshoz juthat. Az EU támogatások a 2014-2021-es időszakban a magyar GDP 1,9-4,4 százalékát teszik ki, és az állami beruházások több mint felét adják. A korrupció szintjét ugyanakkor mutatja, hogy az OLAF hétszer annyi uniós pénzt követel vissza a magyaroktól, mint a románoktól.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG