"A mostani választás azonban abba a keretbe illeszkedik, amit 2010 óta látunk: a Fidesz egyre fojtogatóbb közjogi berendezkedést kínál, egyre inkább elfoglalja az élet minden területét. A választás mégis lehetőséget teremt, hogy az ellenzék hangsúlyosabban megjelenhessen a közéletben, adott esetben akár kormányt is váltson. Ennek lényeges eleme, hogy az ellenzéki pártok ezúttal együttműködnek, együtt lépnek fel a kormányzattal szemben" - mondja Somogyi Zoltán a Népszavának adott interjújában.
A szociológus szerint súlyos Fidesz-botrányokon vagyunk túl, de ezek nem igazán csapódtak le a közvéleményben.
Ha megkérdeznénk az átlagos szavazókat, többségük valószínűleg nem is tudná felidézni az ügyek nagy részét.
"Bármelyik esetet vesszük elő, rögtön ott a kérdés: jó, de hol volt az ellenzék? Markáns ellenzéki fellépést csak az elmúlt napokban látni, most, hogy kiderült, az orosz titkosszolgálat ki-be járt a kormányzati szervereken, az oroszok minden titkos anyagot olvashattak és láthattak, ráadásul a magyar kormány, amely tudott erről, nem tett ellene semmit".
Arra a kérdésre, hogy az ellenzék más esetekben is hangosan tiltakozott, Somogyi Zoltán azt mondja:
De a témát nem tette a kampány részéve. Pedig a Pegasus kémszoftver ügye – mikor is törvénytelen módon megfigyeltek civileket – világbotrány.
Völner Pál igazságügyi államtitkár adott felhatalmazást erre? Akkor rögtön át is térhetünk a Völner-féle korrupciós ügyre. A magyar jogtörténetben egyedülálló az a magas szintű korrupció, ami Völner Pál esetében kibukott. Az ellenzék egy idő után mindkét ügyet elengedte, ma már alig hozza szóba. Völner Pál különösebb kellemetlenség nélkül a parlamentbe is bemehetett, hogy megszavazza Novák Katalint köztársasági elnöknek - vélekedik a szakértő.
A szociológus arról is beszél, hogy az előválasztással az ellenzék megmutatta magát a választóknak, feljött a Fidesz mellé és létrehozott egy nagyon komoly adatbázist, olyan szavazókból, akikhez lehet szólni. Meg is lett az eredménye, hisz a szavazókörökben az ellenzéknek két-két delegáltja lesz szerte az országban. A baj az, hogy az előválasztás után az ellenzék nem építkezett tovább a nyilvánosság felé.
Ennek ellenére úgy látja, az ellenzék számára jó jel, hogy egyéni jelöltjeik, akik megnyerték a helyi előválasztást, már megmutatták: tudnak versenyezni és tudnak győzni. Ahogyan már mondtam, az is nagyon lényeges, hogy az ellenzéki pártok nem egymással szemben, hanem együtt, közös listán indulnak. Az ellenzék most sokkal jobban áll, mint négy évvel ezelőtt, miközben Orbán mélyen hallgat a Putyinnal való viszonyáról, nincsenek egyenes mondatai. Magyarország miniszterelnökét még nem hallottuk mélyen, erőteljesen elítélni Putyint.
"Nincs rálátásunk arra, hogy Bács-Kiskun megyében vagy Szabolcsban ki milyen munkát tett bele a kampányba. Ha mindenhol kemény munka folyt, és a helyi emberek tehetséggel végezték a dolgukat, akkor a felmérések dacára az ellenzék képes lehet megnyerni a választást" - teszi hozzá végül Somogyi Zoltán.