Most jól meg lehet figyelni, mi a baj ezzel az EU-val
Az unió mélypontjának nevezte az Európai Unió és Kanada között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás (CETA) körül kialakult helyzetet Christian Kern osztrák kancellár.
A helyzet egész jól mutatja, hogyan (nem) működik most az EU: jelenleg minden tagállam támogatja az egyezmény aláírását, a belgiumi vallonok viszont nem, így az egész ügy kátyúban rekedt, nem lehet megkötni a megállapodást. Nem elhanyagolható adalék az sem, hogy az egyes tagországokban a lakosság és a civil szervezetek körében egészen alacsony a CETA támogatottsága.
Kern kijelentése szerint "nem mehet így tovább", a kialakult helyzet azt mutatja, hogy azonnali uniós reformokra van szükség. Egyúttal nem vetette el annak lehetőségét, hogy a kitűzött időpontban, október 27-ig megszületik majd az egyezség.
Az osztrák nép egyébként utálja ezt az egészet
A környezetvédők és a civil szervezetek tiltakozása ellenére az osztrák kormány kedden formálisan is szabad utat adott a CETA aláírásának - közölte a gazdasági miniszter szóvivője. Ausztria a befektetési feltételek pontosítására és átláthatóságára törekszik, valamint a többnyelvű befektetési bíróság létrehozását szorgalmazza. Az osztrákok 71 százaléka egyébként ellenzi az egyezmény létrejöttét, 74 százalék szerint pedig a lakosság nem kap elegendő információt az esetleges megállapodás körülményeiről - derült ki egy friss felmérésből.
Mit kell tudni a CETA-ról? A tárgyalások 2009 és 2014 között tartottak, a cél a Kanada és az EU közötti kereskedelemre vonatkozó terhek 98 százalékának eltörlése. Új jogi fórumok jönnek létre a befektetőknek, összehangolnak számos szabályozást, hozzáférést biztosítanak a felek egymás közbeszerzéseihez. Számos civil szervezet, környezetvédő szervezet, szakszervezet ellenzi, valamint az osztrák szocialisták is. |