The winter is coming...
A kormány a télre való felkészülés jegyében úgy döntött, hogy Bakondi György, a katasztrófavédelem főigazgatója koordinálja a télre való felkészülést, mivel az "a közbiztonságtól a lakhatásig egy komplex problémakört lefed" - jelentette ma be a kormászóvivő. Giró-Szász András hozzátette, december 1-től életbe lép a kilakoltatási és kikapcsolási moratórium: a fűtési szezon alatt (áprilisig) önkormányzati szervnél közművet lekapcsolni nem lehet.
A Belügyminisztérium 1 milliárd forint értékben 15%-os önrész mellett juttat tűzifát a rászoruló önkormányzatoknak, a legszegényebb települések azonban adományként kapják a tüzelőt.
Fotó: Botár Gergely (kormany.hu) |
Egységes adórendszer és jó érzések
A Brüsszelben zajló csúcstalálkozóval kapcsolatban a kormányszóvivő hangsúlyozta, korai lenne még megítélni a tárgyalások menetét, hiszen lehetséges például az is, hogy az Európai Parlament - történetében először - élni akar vétójogával. Egy szép nagy nulla: eddig ennyi jött össze az uniós csúcstalálkozón |
A kormányszóvivő mai tájékoztatóján a bejelentések mellett kérdésekre is válaszolt. Az Európai Bizottság által a kötelezettségszegési eljárás keretében kiadott indoklással ellátott véleményekre azt mondta, a kiskereskedelmi és telekomszektort érintő különadókat kivezeti a kormány, 2013-ban olyan adók kerülnek bevezetésre, melyek nem ideiglenesek, hanem stabilak - ismételte el a szóvivő. Giró-Szász András szerint a jövő évi adóváltozásokkal az szja mellett a teljes magyar adórendszer átláthatóbb, egységesebb és egyszerűbb lesz (tegnap írtunk róla: a kormány nem minden különadót vezet ki, legtöbbjük pedig nem vész el, csak átalakul).
A cafeteria-rendszer átalakítását is megtámadta az Európai Bizottság, mely szerint a kormány a külföldi cégeket hátrányos helyzetbe hozta (a telekomadó kapcsán is ezt kifogásolták). Giró-Szász András szerint valójában arról van szó, hogy a kormány létrehozott egy nem profitorientált szervezetet, mely a cafeteriából befolyó összegeket visszaforgatja a szociális ellátórendszerbe az Erzsébet-programon keresztül - "jó érzésű embernek ezzel se emocionálisan, se gazdaságilag nem lehet problémája".
Így spórolnak az egészségügyben
Az egészségügyben zajló átalakítások kapcsán kérdésre válaszolva elmondta, az állam kórházakat vesz át, a tulajdonosváltás pedig az ellátásbiztonság javítása mellett azért is indokolt, mert a központosított beszerzéseken a kormány éves szinten 10 milliárd forintot fog meg.
Giró-Szász szerint amíg a kórházak maguk intézték a beszerzéseket, nem volt ritka, hogy ugyanazon tételért két-háromszoros szorzóval fizettek a különböző intézmények. Ilyen többet nem lesz.
Utazási kedvezmények: konkrétumokat várnak az EU/IMF-től
A 65 év alatti nyugdíjasok utazási kedvezményével kapcsolatban a szóvivő megerősítette a sajtóban megjelent híreket, vagyis lehet, hogy januártól több kedvezmény is megszűnik majd. A kormányszóvivő szerint Magyarországon a városon belüli és városok közötti utazásokat tekintve 7 millióan voltak jogosultak valami fajta kedvezményre.
Az utazási kedvezmények megvágása kapcsán a kormányszóvivő azt mondta, a Széll Kálmán-tervben foglaltakat könnyebb lesz tartani (ezek amúgy részét képezik a konvergencia-jelentésnek is, amit leadtunk Brüsszelnek), de "nehezebb lesz a dolog a nemzetközi szervezetekkel". Giró-Szász szerint ugyanis egyelőre nem tudni pontosan, milyen "konkrétumokat vár el az IMF és az Európai Bizottság", aminek meg kell majd felelni. A trojka nyári látogatása után valóban adott ki arról közleményt, hogy a közösségi közlekedés költségeinek racionalizálását várja el a kormánytól, meglepő lenne ugyanakkor, ha erre vonatkozóan konkrét változtatásokat kérnének a magyar kormánytól a felek.
Jelentsen a bürokráciáról!
A kormány a bürokráciacsökkentést továbbra is komolyan gondolja, így a kormany.hu portálon egy aloldalt nyit a jövőben: ha bárhol észreveszi, hogy "túlburjánzik a bürokrácia", itt nyugodtan jelentheti majd. Giró-Szász szerint ez hatékony módja lehet a rendszer további javításának, számos pozitív nyugat-európai példa mutatja ezt.