Aggódó valutaalap
Nem más, mint az IMF figyelmeztetett, hogy a szaúdiak jelenlegi költekezése, amely még a 100 dollár feletti olajárhoz lett méretezve, fenntarthatatlan, és az ország 5 év alatt feléli tartalékait. Így az országnak méreteset kellene vágnia a költségvetési hiányán. Az IMF szerint ugyanilyen helyzetben van Omán és Bahrein, ugyanakkor Kuvait, Katar és az Emirátusok akár 20 évig is kihúzzák a jelenlegi eszközeikkel.
Szaúd-Arábia megkezdte a deficitcsökkentés tervezését, és a szaúdi hatóságok megnyugtatásképpen elmondták, hogy az ország gazdasága, amely a legnagyobb az arab világban, olyan erős, hogy simán át fogja vészelni az alacsony olajár korszakát, ahogy a korábbi hasonló helyzetekben is tette. Kétségkívül az ország a világ legnagyobb olajexportőre, a mostani 45-50 dolláros ár mellett is marad mit a tejbe aprítani, még ha egy kicsit visszafogottabban is, mint az előző években.
Az IMF azonban aggodalmaskodik, nem nyugtatják meg az intézkedések, kevésnek tartja őket (ez nem ritka a Valutaalapnál), és attól tart, hogy a három említett olajállam szűk öt év alatt feléli tartalékait a tervezett intézkedésekkel.
Csökkenő bevétel, növekvő kiadás
Szaúd-Arábia, Oroszországhoz hasonlóan, több százmilliárd dollárt felhalmozott az elmúlt évtizedben, felkészülve a mostani helyzetre. Az ország adóssága a GDP 2 százaléka alá esett, ez világrekord. Az ország bevételeinek 80 százalékát adja az olaj, ez viszont ugyancsak szélsőséges érték, tehát az olajár felére-harmadára esése lényegében ugyanennyivel csökkenti az ország nemzeti jövedelmét.
Jónéhány beruházást már leállítottak, és hosszú idő után kötvénykibocsátásba kezdtek. A szaúdi kormánynak ugyanakkor nemcsak a bevételei csökkentek, hanem a kiadásai is növekedtek a Jemenben vívott háborúval. Emellett a kormány nagyon vigyáz arra, hogy ne legyen belső elégedetlenség, ezért az életszínvonalat csökkentő lépéseket csak igen óvatosan teszi meg.
Magas hiány, nagy tartalék
Az IMF szerint idén a szaúdi költségvetési hiány 20 százalék fölött lesz, és jövőre is 19,6 százalékkal kalkulálnak. Utána ugyan csökkenni fog az arány, de nem eléggé ahhoz, hogy az ország ne fusson ki a pénzből. Az IMF persze nem feltétlenül számol azzal, hogy az ország elég nagy hiteleket is felvehet, egy szintig biztos szívesen finanszírozza a piac. Emellett a szaúdiak arra is építhetnek, hogy várnak 2-3 évet, hátha újra emelkedik az olajár, és ha mégsem, ráérnek akkor további kemény megszorításokat alkalmazni.
Az országnak jelenleg még 655 milliárd dolláros tartaléka van, azért ez 30 millió lakos mellett igen impresszív szám. Az adósság az IMF szerint jövőre eléri a GDP 17 százalékát, ami egyébként még mindig nem egy túl megterhelő adat.
A kicsik
Bahrein és Omán helyzete rosszabbnak tűnik: kisebbek a tartalékaik és Bahreinnek az adóssága is nagyobb. Persze 5 év hosszú idő: ha csak 2 év múlva csapnak bele az erős rezsicsökkentésbe, akkor is rendben lehetnek már 5 év múlva. Akkor kell majd csak aggódniuk, ha az olajkorszak egyszer tényleg leáldoz, de egyelőre ennek még nem látjuk az idejét.