A kedden ismertetett legfrissebb közfinanszírozási adatok szerint száz százalékhoz közeli szintre emelkedett a hazai össztermékhez (GDP) mért brit államadósság-ráta a márciussal zárult tavalyi pénzügyi évben, annak ellenére is, hogy az államháztartás nettó hiteligénye elmaradt a várttól.
A brit statisztikai hivatal (ONS) éves összegzésében kimutatta, hogy március végén a nettó államadósság-állomány 2530,4 milliárd font - 1080 trillió (1080-szor ezermilliárd) forint - volt. Ez 99,6 százalékos GDP-arányos nettó államadósság-rátának felel meg.
Az ONS visszatekintő adatsora szerint a brit közszféra adósságterhe a hazai össztermék arányában mérve legutóbb 1961 márciusában volt ennél magasabb: akkor 102,5 százalékos nettó államadósság-rátát mértek. A tavaly márciusban zárult pénzügyi évben 97,3 százalék volt a hazai össztermék arányában számolt brit államadósság-teher.
A közfinanszírozási szektor havi nettó piaci hiteligénye - az állami bankrészesedések finanszírozási igénye nélkül - idén márciusban 21,5 milliárd font volt, 16,3 milliárd fonttal több, mint a tavalyi azonos hónapban. A statisztikai hivatal kiemeli keddi ismertetésében, hogy ez volt a második legnagyobb összegű márciusi kormányzati hitelfelvétel azóta, hogy 1993-ban - vagyis éppen harminc éve - megkezdődtek a közfinanszírozás havi nettó hiteligényéről szóló rendszeres adatközlések.
A brit statisztikai hivatal hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy az elmúlt pénzügyi év egészében 139,2 milliárd font - az éves GDP-érték 5,5 százaléka - volt a közfinanszírozási szektor nettó piaci hiteligénye, 13,2 milliárd fonttal kevesebb az előzetes kormányzati becslésnél.
Jeremy Hunt pénzügyminiszter az ONS keddi ismertetéséhez fűzött nyilatkozatában közölte: a magas államháztartási hiteligény egyrészt a koronavírus-járvány idején, másrészt a "Putyin okozta energiaválság" miatt szükségessé vált lakossági és üzleti támogatások "elképesztő összegű" ráfordításainak óhatatlan következménye. Hunt szerint azonban helyes döntés volt e támogatások folyósítása, mert sikerült mélységi rekordok közelében tartani a munkanélküliségi rátát, és a háztartások az idén és tavaly átlagosan több mint háromezer font (1,3 millió forint) megélhetési segélyt kaptak.
A hitelminősítők derűlátó módon ítélik meg a brit közfinanszírozási folyamatokat. Ennek jeleként a héten stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló negatívról Nagy-Britannia "AA/A-1 plusz" szintű államadós-osztályzatának kilátását az S&P Global Ratings. Az S&P elsősorban azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy korábbi várakozásaihoz képest enyhültek a brit közfinanszírozást terhelő kockázatok. A hitelminősítő közölte: a 2023-2025 közötti időszakra átlagosan 3,7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vár az előző, szeptemberi előrejelzésében szereplő 5,5 százalék helyett.
(MTI)