1p
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) szerint megszorítás az új adócsomag, és az új adókkal immár több adó van, mint a kis adók 2010-es kivezetése előtt, melyek növelik a vállalkozások adminisztrációs terheit. Az ÁFEOSZ-Coop Szövetség ugyanakkor üdvözli a kereskedelmi szektort is érintő különadók kivezetését.
Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára

Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára szerint értékelhető és elfogadható törekvés, hogy a kormány fő célként a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartását tűzte ki célul, a programból ugyanakkor nem látszik, hogy hol a "kitörés", vagyis hogy mi alapozza meg a gazdaság és a munkahelyek számának bővülését.

Kifejtette: munkáltatói szempontból elfogadhatók a strukturális reformokat jelentő kiadáscsökkentő intézkedések, így például a közösségi közlekedés átalakítása vagy a gyógyszerkassza rendszerezése, ugyanakkor a bevételnövelő intézkedésekkel - új adók bevezetése - a kormány a hiánycél elérésének érdekében háttérbe szorítja a gazdaság dinamizálását. Dávid Ferenc szerint az idei és jövő évi gazdasági növekedésre, valamint a munkanélküliség, a beruházások, az infláció, és a háztartások fogyasztásának alakulására vonatkozó előrejelzések is ezt támasztják alá.

Vámosi-Nagy Szabolcs szerint a kormány kisebb adók bevezetésével, periferiális területekről szedi be a szükséges pénzt, ami nem növeli jelentősen az adózók terheit, az új kisadók "szinte alig észrevehetőek". Részletek>

A VOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy ha a beruházások és a belső fogyasztás visszaesik, a gazdaság pedig "takaréklángon" van, akkor "mitől lennének új munkahelyek". A telefonadótól, és a pénzügyi tranzakciós illetékről is úgy vélekedett, hogy az visszalépést jelent a mobilitásban, a modern technika használatában, és a banki transzferek megadóztatása abba az irányba viszi el a kisvállalkozókat, hogy ismét "vegyék elő a készpénzt".  Dávid Ferenc azt is elmondta, hogy szerinte a konvergenciaprogram olyannyira "kifeszíti" a 2013-as költségvetést is, hogy nem látszik, hol lesz forrás az élő munkára rakódó terhek csökkentésére.

A Széll Kálmán Terv második része mind a vállalkozások, mind a lakosság számára megszorítást jelent, a kérdés csak az, hogy "melyik mennyit tol át a másikra" - vélekedett Dávid Ferenc. Hozzátette, hogy az új adókkal immár több adó van, mint a kis adók 2010-es kivezetése előtt, így nő a vállalkozások adminisztrációs terhe. A kisvállalkozások adózásának egyszerűsítéséről úgy vélekedett, hogy az egyszerűsített vállalkozói adót (eva) csak akkor érdemes megszüntetni, ha az új adózási forma meg tudja sokszorozni a jelenlegi eva-kört. Hozzátette, hogy ennek részleteit - például hogy milyen kulccsal vezetnék be az új adót - még nem ismerik.

Zs. Szőke Zoltán, az  Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ-COOP Szövetség) elnöke elmondta, hogy a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) következő, várhatóan jövő heti ülésének napirendjén szerepel a konvergenciaprogram megvitatása. Kifejtette: mivel Magyarországon kevesen fizetnek sok adót, ezért ők korábban is egy olyan adórendszer bevezetését javasolták, amellyel nő a közös teherviselés, vagyis széles bázist érintően vezessenek be alacsony adókulcsokat.

Az elnök szerint ennek mind a pénzügyi tranzakciós illeték, mind a telefonadó megfelel. Elmondta, üdvözlik a kereskedelmi szektort is érintő különadók kivezetését, valamint azt is, hogy a kormány olyan lépéseket tesz, amellyel - összhangban az EU elvárásaival - 3 százalék alatt tudja tartani az államháztartási hiányt. Zs. Szőke Zoltán úgy fogalmazott, ha ez a feltétele a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő megállapodásnak, akkor ezek a lépések a vállalkozások számára is elfogadhatók.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG