![]() |
Frank-Walter Steinmeier német, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter a visegrádi négyek, valamint Németország és a soros EU-elnök Luxemburg külügyminisztereinek a migrációs válságról rendezett tárgyalásukat követően tartott sajtótájékoztatón Prágában 2015. szeptember 11-én. MTI Fotó: KKM/Burger Zsolt |
Nehéz idők járnak Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterre: folyamatos nemzetközi kritika éri Magyarországot a menekültválság kezelése miatt, lassan az összes szomszédos államból, az Európai Unió és az ENSZ részéről is kaptunk már bírálatokat. Szijjártó Péter időről időre visszautasítja ezeket, a mai termést egy csokorba fogta az MTI beszámolója szerint.
1. A Külgazdasági és Külügyminisztérium MTI-hez eljuttatott közleményében a magyar diplomácia vezetője reagálva Martin Schulz, az Európai Parlament elnökének reggeli nyilatkozatára hangsúlyozta: Magyarország azon kevés európai uniós tagállamok közé tartozik, amelyek nevén nevezik az EU történelmének legnagyobb kihívását, és hatékony, ésszerű javaslattal rendelkezik annak kezelésére. Magyarország ezért azt kezdeményezi, hogy közös európai erővel védjék meg Görögország külső határait, és biztosítsák a törökországi, jordániai, libanoni és iraki menekülttáborok finanszírozását - emlékeztetett.
2. Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter szavait illetően közölte: szerdán a röszkei határátkelőhelynél brutális támadás érte a magyar rendőröket. Agresszív bevándorlók egy csoportja hosszú időn keresztül kövekkel és betondarabokkal dobálta Szerbia területéről a magyar rendőröket. A támadás során 14 magyar rendőr sérült meg. Ha a szerb rendőrség idejében közbeavatkozott volna, elejét vehette volna ennek a brutális támadásnak, és akkor minden bizonnyal elkerülhető lett volna újságírók sajnálatos sérülése is - közölte.
3. A külügyi tárca vezetője arra is kitért: meglepi Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter kritikája, hiszen Magyarország az eddigi egyetlen sikeres megoldást alkalmazza az Európai Unió külső schengeni határának megvédése érdekében. "Elvárjuk az olasz diplomácia vezetőjétől, hogy ne azokat bírálja, akik betartják a fennálló közösségi jogszabályokat, hanem inkább tegyen meg mindent annak érdekében, hogy Olaszország is az uniós jognak megfelelően járjon el" - hangsúlyozta.
4. Szijjártó Péter egyúttal azt is közölte: "kikérjük magunknak Dunya Mijatovics, az EBESZ médiaszabadság képviselőjének kritikáját". A miniszter visszautasította az "alaptalan rágalmakat" és sajnálatát fejezte ki, hogy Dunja Mijatovics "nem a valós tények alapján tette meg nyilatkozatát". Magyarországon senki nem fenyegeti az újságírókat, és senki nem akadályozza munkájukat - magyarázta.
Miért tiltakozott még Szijjártó Péter az elmúlt napokban?
Victor Ponta, román miniszterelnök szavai miatt >>
Werner Faymann osztrák kancellár szavai miatt >>
Sigmar Gabriel német alkancellár szavai miatt >>