Azzal kapcsolatban, hogy honnan lehet tudni, hogy az omikront kaptuk el, a főorvos úgy fogalmazott, hogy ez rendkívül nehéz, mivel az omikron fertőzésnek mások lehetnek a tünetei, mint a klasszikus változatoknak, ahol láz, fejfájás, izomgyengeség, köhögés, fulladás voltak azok a tünetek, amiknél az ember erősen gyanakodott arra, hogy koronavírus-fertőzésről van szó. Az omikronnál pedig hátfájás, derékfájás, torokfájdalom, krákogás, enyhe köhögés, izomfájdalom az, ami jelentősen különbözik a korábbi változatok okozta tünetektől. Mint mondta, tesztet kell csinálni, akár gyorstesztet is.
Szlávik János elmondta, hogy biztos abban, hogy a jelenlegi hullám már az omikron – ezt a betegek panaszaiból, tüneteiből is látják, abból a nagyon sok emberéből, akinél véletlenszerűen derül ki a pozitivitás.
Nem biztos, hogy az a megoldás, hogy 4-5 havonta újraoltjuk az emberiséget
- fogalmazott a szakember, hozzátéve, hogy sokkal szimpatikusabbnak tartja azt az utat, amelynek keretében olyan oltást fejlesztenek ki, amely minden leendő variáns ellen hatékony. Kiemelte:
van ilyen út és vannak ilyen próbálkozások, és akár már idén megjelenhet egy olyan oltás, ami valamennyi variáns ellen hatékony.
Hogy működne mindez?
Arra a kérdésre, hogy hogyan működhetne ez a vakcina, elmondta, hogy a vírus olyan része ellen fog irányulni ez az oltás, ami nem mutálódik vagy nagyon-nagyon ritkán mutálódik. Hozzátette, hogy voltak ilyen próbálkozások az influenzánál is, és azok a kísérletek is nemsokára révbe érnek, így megszűnhet az, hogy minden évben újra és újra kell az influenza ellen oltani.