Sorra mennek a találgatások, mekkora kiesést jelent az egyes országok gazdaságának az Oroszország elleni szankciók és az oroszok válaszlépései. Az ügyben szerdán Navracsics Tibor is megszólalt. A külgazdasági és külügyminiszter a Twitter-oldalán közölte: éves szinten 80 millió euró (mintegy 25 milliárd forint) veszteséget jelenthet a magyar mezőgazdasági exportnak az oroszok válaszlépése, ezért hamarosan európai uniós kompenzációra lesz szükségünk. Az Európai Bizottságnak összesen 400 millió eurós alap áll rendelkezésére ahhoz, hogy kártalanítsa az EU-tagállamok mezőgazdasági termelőit az orosz élelmiszer-embargó miatt.
Seszták Miklós, nemzeti fejlesztési miniszter élvezi a munkát és nem készül lemondani - mondta el a Gazdasági Rádió Nap vendége című műsorában. Még keresik a pénz egy részét a hármas metró felújítására. Becslések szerint körülbelül 90 milliárd forintba kerülne a teljes felújítás, ebből 60 milliárd az alagutak és a kiszolgáló infrastruktúra fejlesztése, míg az új metrókocsik további 30 milliárdos költséget jelentenének. De mint ahogy a miniszter is mondja, a vonal fejlesztése biztonsági kérdés.
Ma járt le az utolsó 2 hetes jegybanki kötvény - augusztus eleje óta ugyanis ehelyett már jegybanki betétben tarthatják pénzüket a bankok, legalábbis a belföldiek. Ezúttal nem helyeztek több pénzt az új eszközbe, mint amennyi lejárt a régiben, így a forint nem erősödött: délután kettőkor 314 forint környékén jegyezték az eurót a bankközi devizapiacon, valamivel a hajnali, 313,50 körüli szint felett. Komoly mozgás tehát nincs a devizapiacon.
Jó a hangulat a nemzetközi részvénypiacokon, és a magyar tőzsde is jól teljesít, ebben meghatározó szerepe van a Magyar Telekomnak
A Nokia Komáromban megszűnő gyárának alkalmazottai átlagosan öthavi távolléti díjat és 150 000 forintos álláskeresési támogatást kapnak – közölte a gyár szakszervezetének vezetője. László Zoltán elmondta, ezen felül az üzem összes dolgozója választhat egy csúcskategóriás mobilkészüléket. Az üzemet november 30-án zárják be.
Ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács a NAV-nál költségvetési csalás gyanúja miatt. A logika egyszerű: ha a nyers tej ára Magyarországon és Szlovákiában is 103 forint literenként, akkor a One Euro Market üzleteiben literenként 145 forintért kapható UHT-tej fogyasztói ára irreálisan alacsony. Ez alapján úgy tűnik, hogy az előállítás vagy a kereskedelmi forgalmazás során valamely gazdasági szereplő nem fizette meg az általános forgalmi adót (áfa). Ezért kérték a NAV vizsgálatot.
Az ipar vártnál jobb júniusi teljesítményéről közölt részleteket a KSH: továbbra is a járműgyártás a húzóerő, ebből profitálnak a beszállítók is; az elektronikai ipar kivitele is szépen emelkedik, és az ipar belföldi értékesítésében is vannak biztató jelek. Júniusban az ipari termelés 11,3%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Az előző hónaphoz képest 1,8%-os volt az emelkedés.
Két magyar bank, az FHB és az Erste adósbesorolását rontotta a Moody's. Azért, mert a devizahitelek miatt nagyobb lehet a kockázat a veszteségre. A világ legnagyobb hitelminősítője azt is jelezte: valószínűleg folytatódik a bankrendszerrel szembeni "kiszámíthatatlan politika". Nem a Moody’s az egyetlen, más nagy hitelminősítők is felhívták a figyelmet a devizahitelek miatti veszteségekre.