6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Úgy tűnik, hogy a fosszilis tüzelőanyagok kiaknázásának korszaka véget ér. A világ olaj- és földgázkészleteiről rendelkezésünkre álló adatok alapján valószínűsíthető, hogy ezek az energiaforrások körülbelül 2070-ig tartanak ki, ha a kiaknázás és a fogyasztás a jelenlegi ütemben folytatódik. Az alternatív, különösen az úgynevezett ökológiailag tiszta energiaforrások felkutatása a politika és a gazdaság egyik prioritásává vált. Úgy néz ki, hogy Szerbia megfogta az isten lábát, és előfordulhat, hogy a “civilizáció oda is betör”, ahol ma még kecskéket fejnek.

Ez a cikk a BALK és a Privátbankár.hu együttműködésében jelenik meg.  

Ha áram van, minden van

Az egyik leggyakoribb, a legnépszerűbb és valószínűleg a leginkább költséghatékony energiaforrás az elektromos áram. A villamosenergia-termelés iránti igény és annak alkalmazása az iparban már nem csak gazdasági, hanem az egyik legkomolyabb geopolitikai kérdés is.

A fejlett ipari országok, de olyan nagy multinacionális vállalatok is, mint például a világ legnagyobb elektromos autógyártójának számító Tesla, a legjelentősebb energiafogyasztók, tevékenységük ezért nagy mértékben az új energiaforrások biztosítására irányul a Földnek nevezett bolygón.

Az elektromos áram leghatékonyabb átvitele a modern eszközökre, egyelőre legalábbis, a lítium-ion (Li-on) akkumulátorok által valósul meg, amelyeket már az informatika, az autógyártás és más iparágak is használnak.

Emiatt az ásványi lítium felkerült a világ legkeresettebb nyersanyagainak a listájára.

A globális lítiumkészletet 15,5 millió tonnára becsülik, ami elsősorban Dél-Amerikában, Ausztráliában és Kínában található. Egy 16 évvel ezelőtti felfedezések azonban Szerbiát is a figyelem középpontjába állította azok esetében, akik ezzel a kérdéssel foglalkoznak.

A civilizáció oda is betör, ahol ma még kecskéket fejnek. (Forrás: BALK)
A civilizáció oda is betör, ahol ma még kecskéket fejnek. (Forrás: BALK)

A jadarit

A nyugat-szerbiai Loznica közelében 2004-ben egy jelentős százalékban lítiumot és bórt tartalmazó ásványi anyagot fedeztek fel, amelyet jadaritnak neveztek el, a Jadar folyó után, amelynek völgyében találták.

A jadarit első feltárását a Rio Tinto multinacionális vállalat kezdte meg, amely hamarosan megalapította a Rio Sava Exploration elnevezésű leányvállalatát. A társaság szerint Szerbia ezen részén a jadarit teljes tartaléka mintegy 136 millió tonnát tesz ki, de optimista becslések szerint ez akár 200 millió tonna is lehet.

A Rio Tinto megkezdte az ún “Jadar projektet”, amelybe eddig mintegy 200 millió dollárt fektetett, de az ásatásokba és a bányák megnyitásába történő teljes beruházás értéke elérheti a 1,5 milliárd dollárt is.

Mind az érintett cég, mind a szerb állam képviselői jelezték, hogy a kitermelést legkésőbb 2025-ben meg kell kezdeni.

A félelmek

A szerb közvéleményt leginkább az aggasztja, hogy miként viszonyul egymáshoz a gazdasági megtérülés és az “ökológiai elem”, vagyis a környezetre gyakorolt hatás.

Nyilvánvaló, hogy a bánya a kiaknázás során szennyezi a környezetet, a kérdések ezért a szennyezés mértékére vonatkoznak, valamint a megelőző és védőintézkedések hatékonyságával kapcsolatosak, amelyeket a bánya tulajdonosának és vezetésének kellene szavatolnia.

A szennyezéssel kapcsolatban felmerülő kérdések arra késztették a Jadar folyó menti falvak lakóit, hogy tiltakozzanak a bánya megnyitása ellen.

Sokat nyomnak a latban azok a tapasztalatok, amelyek a szennyezettség szintjével kapcsolatosak azokban a városokban, ahol már léteznek bányák, például Lazarevacban vagy Borban.

Ezenkívül az erdőirtás, a víz, a föld és a levegő szennyezésének lehetősége, a környék földrajzi konfigurációjának megváltozása és az emberek más területekre történő áttelepítése különösen nagy félelmet és nyugtalanságot keltett.

Megfejik-e Szerbiát?

További problémát jelentenek a Rio Tinto és a szerb állam közötti pénzügyi és üzleti megállapodások.

A bánya megnyílása esetén a tulajdonos a Rio Tinto lenne, az államnak a teljes bevétel 4% -át engedné át bérleti díj formájában évi szinten kompenzálva.

Az alacsony bérleti díjat állítólag annak alapján állapították meg, hogy előnyöket nyújtson az orosz, valamint a kínai vállalkozóknak és befektetőknek is.

Ráadásul a mezőgazdasági földterületnek építési területté nyilvánítása az adóterhek növekedésével fenyeget a földtulajdonosok esetében, akiknek a véleményét senki sem kérte ki.

Aligha kétséges, hogy a többi külföldi befektetéshez hasonlóan, a szerb állam ezúttal is a határokon túlról érkező befektetőket részesíti előnyben, nagyon kedvező feltételeket biztosítva számukra, ami az adófizetők pénzének átláthatatlan elherdálását jelenti.

Az állam hozzáállása

Az állam hozzáállása ehhez a témához meglehetősen egyértelmű.

A legfelsőbb állami vezetés, kezdve a köztársasági elnöktől, a miniszterelnökön át egészen a miniszterekig, mindenki kedvezően viszonyult a projekthez, amelyről azt mondták, hogy nagy előnyöket jelent, és nagy hasznot hajt Szerbia számára.

A kormány bejelentette, hogy a Rio Tinto társasággal közösen stratégiai partnert keresnek az elektromos akkumulátorok gyártására, továbbá egy üzem megépítésére Loznicában, amely elektromos autókat gyártana.

A hasonló grandiózus bejelentésekkel kapcsolatos tapasztalatok azonban óvatosságra intenek, és arra utalnak, hogy elszakadhatunk a valóságtól.

Ennek ellenére Zorana Mihajlović, bányászati ​​és energiaügyi miniszter a Jadar projektet a szerb gazdaság stratégiai és kimondottan nagy jelentőségű projektjének nevezte, kijelentve, hogy két milliárd eurós befektetésről van szó, amely kétezer új munkahelyet jelent.

Mindehhez még tegyük hozzá, hogy megállapodás jött létre a szerbiai és koszovói kereskedelmi kamarák között a lítiumelemek tárolására vonatkozó közös beruházásokról, ami megerősíti korábbi feltételezéseinket, miszerint a szeptemberében létrejött washingtoni megállapodás megnyitotta a kapukat az amerikai befolyás előtt az energiapolitika terén a Balkánnak ezen a részén.

Mindennek alapján megjegyezhetjük, hogy a Jadar projekt sikere és hatékonysága egyenes arányban áll az amerikai befolyás és elkötelezettség mértékével, ami kihatással lesz a kecskék sorsára is a térségben.

Ez a cikk a BALK és a Privátbankár.hu együttműködésében jelenik meg. A cikket eredetileg itt publikálták.   

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG