A vesztes és elképesztő erőforrásokat felemésztő közel-keleti beavatkozásai után Washingtonnak mintha most kezdene derengeni, hogy az elmúlt években elsodródott tőle saját stratégiai jelentőségű szomszédsága, Dél-Amerika. Ennek jegyében az amerikai politikai osztály most bekapcsolta a vészcsengőket és az orosz, valamint kínai behatolás veszélyére figyelmeztet.
H.R. McMaster amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szerint Oroszország kifinomult online kampányt indított a júliusi mexikói általános választás befolyásolása érdekében. Moszkva célja lehet a jelenlegi felmérések szerint az elnökjelölti versenyben vezető Manuel Obrador támogatása, miután ő ellenzi az ország olajipari liberalizációját, ez pedig segítheti az olajpiac kínálati oldalának kordában tartását.
Szétmálló amerikai külügyminisztérium
Dél Amerika visszaszerzésének jegyében indította el ötnapos regionális körútját Rex Tillerson külügyminiszter múlt pénteken. Hogy az út valódi céljával kapcsolatban még félreértés se legyen, Tillerson az út kezdetén méltatta azt a 200 éves doktrínát, amellyel annak idején Washington kiterjesztette védhatalmi státuszát Dél-Amerika felett az európaiak ellenében. Most csupán annyi változott, hogy Tillerson a „birodalmi” kínai kereskedelmi ambícióktól óvta a térséget.
Káncz Csaba |
Tillersonra nem kis feladat vár, hiszen egy friss Gallup felmérés szerint a washingtoni vezetés elfogadottsága Dél-Amerikában a 2016-os 49 százalékról a tavalyi évben 24 százalékra zuhant. A régió lakosságának csupán 16 százaléka ismeri el Trump elnökségi teljesítményét.
A szervezeti káosz mindeközben tovább tart az amerikai külügyminisztériumban, hiszen éppen a napokban mondott le posztjáról Thomas Shannon politikai igazgató, miután múlt ősszel már fejvesztve menekült az intézményből egy másik prominens dél-amerika szakértő, William Brownfield is.
Márpedig Washingtonnak tisztán kell látnia és biztosan mozognia ebben a térségben, hiszen idén kulcsfontosságú választások jönnek Brazíliában, Venezuelában, Kolumbiában és Mexikóban. Bizonyára az amerikai külügyminisztérium megrendülésének a számlájára írható Tillerson baklövése már az út legelején. Azt javasolta ugyanis a venezuelai hadseregnek, hogy hajtsanak végre puccsot és mozdítsák el a hatalomból Nicolás Maduro elnököt. Mexikó azonnal elhatárolódott Tillerson szerencsétlen javaslatától.
A Hezbollah a drogmaffiával fogott össze
Washingtonnal ellentétben Peking az utóbbi években szisztematikusan építkezett és a térség első számú kereskedelmi partnere lett. Kína elsősorban növelni akarja saját energia- és élelmiszer-biztonságát és a térségre úgy tekint, mint stratégiai erőforrások biztosítékára. Peking csupán másodsorban óhajt geopolitikai előnyökre szert tenni Washingtonnal szemben és kihasználni az USA romló megítélését a térségben.
De más szereplők biztonságpolitikai oldalról nézve is aggasztó módon használják ki azt, hogy Washington elhanyagolta saját hátsó udvarát. A palesztin Hamász és a libanoni Hezbollah ugyanis egyre szorosabban együttműködik a régió drogkartelljeivel és szervezett bűnözői köreivel. Irán pedig eközben szorosan együttműködik a térség Washington-ellenes kormányzataival Bolíviában, Nicaraguában, Ecuadorban és Venezuelában.
Káncz Csaba jegyzete