Az egynapos betéti kamat pedig továbbra is -0.05%. Nem véletlen, hogy tavaly június óta nem változott az irányadó alapkamat, hiszen az MNB más eszközök segítségével tartja fenn a likviditásbőséget, amely meghatározza a magyar gazdaságban uralkodó pénzügyi kondíciókat. Így, a hangsúly a márciusi döntéshez hasonlóan azon volt, hogy a három hónapos jegybanki betétben elhelyezhető likviditás mennyiségét mekkora összegben korlátozza az MT. A mai döntés alkalmával 500-ról 300 milliárd forintra módosította a betét mennyiségi korlátját a Tanács – írja elemzésében Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
A monetáris politikai döntéseket követően nyilvánosságra hozta az MNB a Tanács közleményét, illetve az új makrogazdasági előrejelzés főbb számait. A GDP növekedési ütemre adott előrejelzés változatlan maradt (3,6% idén és 3,7% jövőre), míg az inflációs rátára adott becslést csökkentette a jegybank (2,4%-ra idén és 2,8%-ra jövőre).
Az inflációs előrejelzés csökkentésével összhangban az MT közleményének szövege is változott, a Tanácstagok erősebb utalást tettek arra, hogy a jövőben újra lazíthatnak a pénzügyi feltételeken az erősödő lefelé mutató inflációs kockázatok miatt.
Nincs meglepetés
Összességében az MNB lépései és közleménye összhangban volt a várakozásokkal. A kamatpályára vonatkozó előrejelzésünket megerősítette a Tanács üzenete, azaz 2019 végéig nem számítunk a 0,9%-os alapkamat változtatására, illetve 2018 végéig elhanyagolható esélyét látjuk annak, hogy a bankközi (3 hónapos BUBOR) kamat emelkedjen. Véleményünk szerint a 3 hónapos BUBOR a jelenlegi 0,15%-os szintről még mélyebbre süllyedhet a következő hónapokban és hosszú ideig ott is maradhat. Becslésünk szerint idén a magyar gazdaság 3,7%-kal bővülhet, az infláció pedig átlagosan 2,2% lehet.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint ugyan a jegybank legutóbbi előrejelzése alapján a jövő év első felétől tartósan elérhető a 3%-os inflációs cél, mégis kiemelte, hogy amennyiben az infláció tartósan elmarad az inflációs céltól, a Monetáris Tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására nem-hagyományos, célzott eszközök alkalmazásával.
A monetáris kondíciók szigorítására így a jövő év második feléig nem számítunk, akkor is először a nem-konvencionális eszközök visszavonására kerülhet sor, majd azt követheti az alapkamat lassú, fokozatos emelése, amely azonban 2019 végéig változatlan maradhat.