3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magas olajár idején az olajban gazdag régiók, nemzetek, országrészek fokozottan kacérkodtak a kiválással és önálló állam alapításával, várván a mesés vagyont. Dél-Szudánnak nem jött össze. Persze nem csak ezért váltak ki, de most nagy bajban vannak.
Fotó: Daniel X. O'Neil / Flickr

Vita a váló felek közt

Szudán déli része az ország megalakulásától kezdve szeretett volna autonómiát, majd 2011-ben népszavazáson döntöttek az ország függetlenségéről. Dél-Szudánban van a korábbi teljes szudáni olajkészlet 75-80 százaléka, miközben Dél-Szudán lakossága 8-10 millió, Szudáné pedig 40 millió. Az arányok tehát igencsak felborultak.

A két ország megpróbált megállapodást kötni a déli olaj jövedelmének elosztásáról, de ebből rögtön a függetlenség után vita alakult ki, aminek hatására le is állt a déli kitermelés. Az olajvezetékek Szudánon keresztül vezetnek a Vörös-tengeri kikötőkbe, ezek használatáért cserébe Szudán export díjat kér. Ebben nem tudtak megállapodni, így aztán rögtön bajban is volt az új ország.

Polgárháború és hiperinfláció

Miután ezen túljutott volna, polgárháború tört ki az ország számtalan etnikai és politikai csoportja között. Ez frissen függetlenedő országoknál nem szokatlan, különösen Afrikában, de egy olajország esetében különösen megviselő, hisz általában a termelés és az export ugyancsak szünetel ilyenkor.

Végül mire az ország kezdene kijönni a belső válságból és Szudánnal is szót értene, az olajár lehullott a nagy mélységekbe. Így aztán az ország közel 5 év függetlenség után igen sanyarú gazdasági helyzetbe került, aminek leglátványosabb jele a hiperinfláció. A fogyasztói árak csak decemberben 110 százalékkal emelkedtek, miközben a valuta, a dél-szudáni font 84 százalékkal értékelődött le.

Venezuelai minta

Az ország Afrika harmadik legnagyobb olajtartalékán csücsül, de a kormány bevételei a töredékükre estek az olajár esés hatására, kiadásait nem tudta visszafogni, így venezuelai mintára áruhiány és hiperinfláció keletkezett. Az állami alkalmazottak bére reálértékben gyorsan esik, a szegénység olyan szintre nőtt, hogy az ENSZ szerint az ország népességének közel fele, 3,9 millió ember nem jut elegendő élelmiszerhez.

A bajokat tetézendő az ország egyetlen érdemi nem olajipari befektetője, a SABMiller  sörgyár is bezárni készül helyi üzemét a működési körülmények ellehetetlenülése miatt. Értéktelen dél-szudáni font hegyeken ülnek, de azt nem tudják dollárra váltani, vagy mire igen, már alig kapnak érte valamit. A cég 2009-ben indította a helyi vállalkozást, profitot sosem tudott termelni, így most a távozás mellett döntött.

Egyetlen vékony reménysugár van az előrelépésre: a kormány és a lázadók a közelmúltban megegyeztek a hatalommegosztásról, és így befejeződhet a polgárháború.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG