Nem túl közlékenyek a magyar hatóságok, ha a letelepedési kötvények kerülnek szóba: a Magyar Nemzet annak akart utánajárni, hogy milyen országokból származnak a vásárlók erkölcsi bizonyítványai, ami azért fontos, mert korábban egy jogerősen elítélt orosz adócsalónak is sikerült bevásárolnia magát az országba. A férfi egy karibi adóparadicsom hatóságától szerzett be bizonyítványt, mivel a magyar szabályozás lehetőséget ad arra, hogy ne az állampolgárság szerinti országból származzon a dokumentum, tehát könnyen lehet trükközni a rendszerrel, nagyjából bárki - még egy tehetős terrorista is - bejuthat hazánkba.
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalról viszont lepattannak a lap megkeresései: mint írják, a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvényre hivatkozva nem válaszolnak, mivel adatkezelésre nem jogosultak és statisztikai adatokkal sem rendelkeznek.
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója, Ligeti Miklós viszont biztos benne, hogy a BÁH kezeli a letelepedési államkötvényt vásárló személy esetleges korábbi büntetésére vonatkozó adatot, és mindössze arra hivatkozva keres kifogásokat, hogy nem köteles ezeket az adatokat tárolni.
A legfrissebb adatok szerint 7559 külföldi bevándorló kapott a kormány által biztosított programon keresztül letelepedési engedélyt Magyarországon - írja a Magyar Nemzet. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal adatai alapján a program 2013-as indulásától idén augusztus 31-éig kötvényvásárlással 2727 külföldi szerzett letelepedési jogosultságot hazánkban, családegyesítés címszóval további 4832-en kaptak végleges letelepedési engedélyt. További 417 kérelem elbírálás alatt volt a vizsgált időszakban. A több mint 7000 vásárlóból 6405 kínai állampolgár, 497 pedig orosz. |