5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Iránban úgy tűnik, hogy megismétli magát a történelem – 1978-ban az ország korrupt, brutális, népszerűtlen; egy beteg és öreg sah által vezetett rezsimjének megdöntését követelték a tüntetők. 2022-t írunk, és az irániak ismét egy korrupt és brutális rezsimtől szabadulnának, valamint egy beteg, kiöregedett vezetőtől. A történelem tehát valamennyire már biztosan ismétli magát, de mi jöhet ezután?

Bár a pesszimistább szemlélők arra figyelmeztetnek, hogy a tömegtüntetésekre már 2009-ben és 2019-ben is kínzással, lövöldözéssel és cenzúrával válaszolt az ország rezsimje, egyre többen arról beszélnek, hogy ez most valami más – a nők haragjával megindult valami, ami az egész országot rengeti meg alapjaiban.

Ahogy arról korábban is írtunk, Iránban azután szabadultak el az indulatok, hogy egy rendőrörsön meghalt a 22 éves Mahsza Amini, akit az iráni rezsim erkölcsrendőrsége azért tartóztatott le, mert állítólag helytelenül viselte az előírt fejkendőt, a hidzsábot. Az ország hatósága a kezdetektől fogva brutálisan lép fel a tüntetők ellen, ennek ellenére a tüntetések egyáltalán nem látszanak csillapodni, sőt.

Míg 2009-ben a városi lakosság és a középosztály tüntetett az utcákon, miután elcsaltak egy választást, 2019-ben pedig a megugró benzinárak a munkásosztályt vitték az utcákra, a mostani tüntetések szinte minden társadalmi csoportra kiterjednek az ország minden területén, ráadásul a korábbi alkalmakkal ellentétben a tüntetők nem csak jobb bánásmódot követelnek. Nem, a mostani tiltakozások üzenete egyértelmű, „halál a diktátorra!”, a harag nem csak jobb körülményeket követel, hanem a rezsim bukását.

Kormányt buktathat az iráni nők haragja. Fotó: Depositphotos
Kormányt buktathat az iráni nők haragja. Fotó: Depositphotos

A tüntetőket nők vezetik, ez pedig szokatlan erőt kölcsönöz nekik azzal a rezsimmel szemben, amely a hidzsáb viselését kikényszeríti – a fejkendő levétele pedig a tiltakozás egyik jelképévé vált. A nők pusztán azzal, hogy nyilvánosan levetik vagy elégetik a fejkendőjüket, dacolnak a rendszerrel, mindez pedig gyorsan terjed a közösségi médiában, és inspirálja mindazokat, akik a klerikális uralom ellen tiltakoznak. Néhányan a hajukat is levágják, vagy besétálnak a szegregált menzák férfi részlegeibe, a tapasztalat pedig azt mutatja, hogy itt a modern gondolkodású férfiak szívesen fogadják őket.

Azt, hogy a rezsim mennyire fenyegetve érzi magát, jól mutatja, hogy állítólag terveket szőttek arra, hogy elrabolják vagy megöljék Maszih Alinezsádot nőjogi aktivistát és újságírót, a New Yorkban élő nő az egyik legjelentősebb tudósítója és támogatója a tüntetéseknek.

A rettegő kormány

Az a kezdetektől fogva nyilvánvaló, hogy a rezsim szeretné eltiporni ezeket a nőket, viszont úgy tűnik, hogy saját erejében sem lehet biztos. Az Economist cikke szerint ugyanis az ország vezetése egyáltalán nem vehet mérget arra, hogy a biztonsági erők engedelmeskednének, vagy hogy a tömeges nőgyilkosságot követő dühöt meg lehetne majd fékezni.

Korábban, amikor a rezsim tüntetésekkel szembesült, arra szólította fel támogatóit, hogy szervezzenek ellentüntetéseket, ezt most is megtették, csakhogy ezúttal a szokásosnál kevesebb támogató jelent meg. Emellett több olyan vezető vagy fontos ember, aki a múltban elítélte volna a tüntetéseket, vagy támogatásáról biztosította volna a rezsimet, most feltűnően nem tette ezt meg.

A katonaság egyelőre a kormány pártján áll

 Az iráni tábornokok egyelőre még biztosan az öregedő ajatollah, Ali Hámenei mellett állnak, de nem világos, hogy meddig hajlandóak elmenni azért, hogy támogassanak egy olyan 83 éves, érinthetetlen embert, aki a fiát akarja utódjává kinevezni. Amikor 2011-ben Egyiptomban kirobbantak a tüntetések, a felső vezetés félreállította a népszerűtlen elnököt (aki szintén a fiát nevelte ki örökösének), és rövid ideig hagyta a demokrácia virágzását, mielőtt végül átvette a hatalmat.

A két országban hasonló a helyzet, hiszen Iránban, akárcsak Egyiptomban, komoly üzleti érdekek is jelen vannak, amit a tábornokok és hasonló felső vezetők minden feltételezés szerint védeni akarnak majd. Ha úgy érzik, hogy a jelenlegi elnök alatt süllyed a hajó, feltehetőleg inkább elhagyják azt.

Ezzel együtt ez az opció is óvatosságra int, hiszen bár egy nacionalista katonai rezsim várhatóan enyhíthet a kötelező vallásos elemeken, ugyanúgy folytathatná az ország kirablását, vagy egyenesen háborúba sodorhatja azt.

Nem sokan fognak ezután a rendszer után sírni

A világnak tehát azt kell akarnia, amit a tüntetők akarnak: egy olyan iráni kormányt, amely az irániak akaratát tükrözi. Ha Hámenei rendszere megbukna, kevesen gyászolnák, hiszen amellett, hogy ellehetetleníti és elítéli a szórakozást és a tisztességes választásokat, az iráni gazdaság stagnál, az állítólagosan igazságos uralkodó osztály pedig úszik a pénzben.

Bárki is lesz a következő iráni vezető, a tiltakozók azt remélik, hogy kormánya jobban reagál majd a lakosság kívánságaira, miközben kevésbé avatkozik be külföldön; így pedig akár megtörténhetne az a gazdasági fellendülés, amire sokan várnak.

(Economist)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ez már szerencsejátékfüggőség? – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2024. november 4. 13:33
Mi a játékfüggőség? Milyen tünekre figyelhet fel az érintett és a környezete? Magányos farkasok, akik időt és pénzt áldoznak a szerencsejátékokra? Párkapcsolatok és remek pozíciók mehetnek rá a függőségnek köszönhetően? Férfiak vagy nők játszanak többet? Milyen segítség áll a játékfüggőségbe keveredett embereknek? Többek között ezekről is beszélgettünk Dr. Marjai Kamillával, a Semmelweis Egyetem adjunktusával, addiktológiai konzulenssel. 
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
Makro / Külgazdaság Egy csatát megnyert az EU
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:05
Hatalmas rózsacsokorral a kezében ünnepelte győzelmét a moldovai elnökválasztáson az Európa-barát Maia Sandu, aki meggyőző fölénnyel hozta a szavazás második fordulóját oroszbarát ellenfelével szemben.
Makro / Külgazdaság Katasztrófa Indonéziában: kitört a Laki-laki vulkán
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 08:29
Legalább tíz halálos áldozata van az indonéziai vulkántkitörésnek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG