5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Iránban úgy tűnik, hogy megismétli magát a történelem – 1978-ban az ország korrupt, brutális, népszerűtlen; egy beteg és öreg sah által vezetett rezsimjének megdöntését követelték a tüntetők. 2022-t írunk, és az irániak ismét egy korrupt és brutális rezsimtől szabadulnának, valamint egy beteg, kiöregedett vezetőtől. A történelem tehát valamennyire már biztosan ismétli magát, de mi jöhet ezután?

Bár a pesszimistább szemlélők arra figyelmeztetnek, hogy a tömegtüntetésekre már 2009-ben és 2019-ben is kínzással, lövöldözéssel és cenzúrával válaszolt az ország rezsimje, egyre többen arról beszélnek, hogy ez most valami más – a nők haragjával megindult valami, ami az egész országot rengeti meg alapjaiban.

Ahogy arról korábban is írtunk, Iránban azután szabadultak el az indulatok, hogy egy rendőrörsön meghalt a 22 éves Mahsza Amini, akit az iráni rezsim erkölcsrendőrsége azért tartóztatott le, mert állítólag helytelenül viselte az előírt fejkendőt, a hidzsábot. Az ország hatósága a kezdetektől fogva brutálisan lép fel a tüntetők ellen, ennek ellenére a tüntetések egyáltalán nem látszanak csillapodni, sőt.

Míg 2009-ben a városi lakosság és a középosztály tüntetett az utcákon, miután elcsaltak egy választást, 2019-ben pedig a megugró benzinárak a munkásosztályt vitték az utcákra, a mostani tüntetések szinte minden társadalmi csoportra kiterjednek az ország minden területén, ráadásul a korábbi alkalmakkal ellentétben a tüntetők nem csak jobb bánásmódot követelnek. Nem, a mostani tiltakozások üzenete egyértelmű, „halál a diktátorra!”, a harag nem csak jobb körülményeket követel, hanem a rezsim bukását.

Kormányt buktathat az iráni nők haragja. Fotó: Depositphotos
Kormányt buktathat az iráni nők haragja. Fotó: Depositphotos

A tüntetőket nők vezetik, ez pedig szokatlan erőt kölcsönöz nekik azzal a rezsimmel szemben, amely a hidzsáb viselését kikényszeríti – a fejkendő levétele pedig a tiltakozás egyik jelképévé vált. A nők pusztán azzal, hogy nyilvánosan levetik vagy elégetik a fejkendőjüket, dacolnak a rendszerrel, mindez pedig gyorsan terjed a közösségi médiában, és inspirálja mindazokat, akik a klerikális uralom ellen tiltakoznak. Néhányan a hajukat is levágják, vagy besétálnak a szegregált menzák férfi részlegeibe, a tapasztalat pedig azt mutatja, hogy itt a modern gondolkodású férfiak szívesen fogadják őket.

Azt, hogy a rezsim mennyire fenyegetve érzi magát, jól mutatja, hogy állítólag terveket szőttek arra, hogy elrabolják vagy megöljék Maszih Alinezsádot nőjogi aktivistát és újságírót, a New Yorkban élő nő az egyik legjelentősebb tudósítója és támogatója a tüntetéseknek.

A rettegő kormány

Az a kezdetektől fogva nyilvánvaló, hogy a rezsim szeretné eltiporni ezeket a nőket, viszont úgy tűnik, hogy saját erejében sem lehet biztos. Az Economist cikke szerint ugyanis az ország vezetése egyáltalán nem vehet mérget arra, hogy a biztonsági erők engedelmeskednének, vagy hogy a tömeges nőgyilkosságot követő dühöt meg lehetne majd fékezni.

Korábban, amikor a rezsim tüntetésekkel szembesült, arra szólította fel támogatóit, hogy szervezzenek ellentüntetéseket, ezt most is megtették, csakhogy ezúttal a szokásosnál kevesebb támogató jelent meg. Emellett több olyan vezető vagy fontos ember, aki a múltban elítélte volna a tüntetéseket, vagy támogatásáról biztosította volna a rezsimet, most feltűnően nem tette ezt meg.

A katonaság egyelőre a kormány pártján áll

 Az iráni tábornokok egyelőre még biztosan az öregedő ajatollah, Ali Hámenei mellett állnak, de nem világos, hogy meddig hajlandóak elmenni azért, hogy támogassanak egy olyan 83 éves, érinthetetlen embert, aki a fiát akarja utódjává kinevezni. Amikor 2011-ben Egyiptomban kirobbantak a tüntetések, a felső vezetés félreállította a népszerűtlen elnököt (aki szintén a fiát nevelte ki örökösének), és rövid ideig hagyta a demokrácia virágzását, mielőtt végül átvette a hatalmat.

A két országban hasonló a helyzet, hiszen Iránban, akárcsak Egyiptomban, komoly üzleti érdekek is jelen vannak, amit a tábornokok és hasonló felső vezetők minden feltételezés szerint védeni akarnak majd. Ha úgy érzik, hogy a jelenlegi elnök alatt süllyed a hajó, feltehetőleg inkább elhagyják azt.

Ezzel együtt ez az opció is óvatosságra int, hiszen bár egy nacionalista katonai rezsim várhatóan enyhíthet a kötelező vallásos elemeken, ugyanúgy folytathatná az ország kirablását, vagy egyenesen háborúba sodorhatja azt.

Nem sokan fognak ezután a rendszer után sírni

A világnak tehát azt kell akarnia, amit a tüntetők akarnak: egy olyan iráni kormányt, amely az irániak akaratát tükrözi. Ha Hámenei rendszere megbukna, kevesen gyászolnák, hiszen amellett, hogy ellehetetleníti és elítéli a szórakozást és a tisztességes választásokat, az iráni gazdaság stagnál, az állítólagosan igazságos uralkodó osztály pedig úszik a pénzben.

Bárki is lesz a következő iráni vezető, a tiltakozók azt remélik, hogy kormánya jobban reagál majd a lakosság kívánságaira, miközben kevésbé avatkozik be külföldön; így pedig akár megtörténhetne az a gazdasági fellendülés, amire sokan várnak.

(Economist)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG