Decemberre az élelmiszerek ára 1,3%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban, ezen belül
- a cukor ára 16,3,
- az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 3,6,
- a sajt és a péksütemények ára 2,7,
- a tej ára 2,6%-kal nőtt,
- a sertéshúsé 8,5,
- a baromfihúsé 3,6%-kal csökkent.
Átlag felett, 3,5%-kal drágultak az egyéb cikkek, ezen belül az üzemanyagokért 6,8%-kal kellett többet fizetni. A KSH pókháló-ábráján kiválóan látszik, hogyan alakult az árszínvonal az egyes fogyasztási főcsoportokban:
A KSH adataiból az is kiderül, az előző hónaphoz képest átlagosan 0,4 százalékkal nőttek az árak, havi összehasonlításban is az üzemanyagárak emelkedése volt kiugró (4,1 százalékos).
0,4 százalék a 2016-os infláció
Ami a teljes 2016-ra vonatkozó adatokat illeti: az év során a fogyasztói árak átlagosan 0,4%-kal nőttek, ezen belül az élelmiszerek ára 0,7%-kal. A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak (2,3%-kal). A szolgáltatások ára átlagosan 1,5, a tartós fogyasztási cikkeké 0,5, a ruházkodási cikkeké 0,4%-kal emelkedett. Az egyéb cikkekért 2,2%-kal kevesebbet kellett fizetni, a háztartási energia ára 0,1%-kal mérséklődött.
Így számoltak az elemzők is
Londoni elemzők is arra számítottak, hogy jelentősen gyorsult decemberben a magyarországi infláció - a konszenzus 1,7 százalék volt, de a JP Morgan 1,9 százalékot várt. A ház szerint a szezonálisnál szokásosnál erősebb élelmiszer-áremelkedés mellett az üzemanyagárak jelentős havi összevetésű emelkedése is valószínűleg hozzájárult a decemberi inflációs gyorsuláshoz, ráadásul mindkét termékcsoportban erős éves bázishatás is érvényesült a múlt hónapban.
Az áfacsökkentés téveszt majd meg minket?
2017-re a londoni elemzőházak 2,5 százalék körüli éves inflációt várnak, várhatóan az élelmiszerek, és a dollár erősödése miatt az olaj okoz majd felfelé ható inflációs meglepetéseket a feltörekvő európai gazdaságokban. Ezt az első hónapban még az áfacsökkentés elrejtheti: ez a várakozások szerint akár 0,5 százalékpontot is lefaraghat a teljes kosárra számolt tizenkét havi januári inflációból, elfedve az alapszintű inflációs nyomás erősödését a magyar gazdaságban. Ezt a Privátbankár.hu legfrissebb, csütörtökön publikált Árkosár-felmérése is alátámasztja >>
A Nemzetgazdasági Minisztérium mindenesetre máshogy kalkulál, mint a nemzetközi közösség: azt írják, 2017-ben a baromfihús, tojás, tej, valamint az internet és az éttermi étkezés forgalmi adójának csökkentése jelenítősen mérsékelheti a fogyasztói árakat. Az infláció emelkedésének irányába mutatnak a nemzetközi energiapiaci folyamatok. Minden tényezőt figyelembe véve az áremelkedés idén is visszafogott maradhat, így 2017-ben 1,6 százalék a nemzetgazdasági tárca inflációs várakozása.