Egy tüntető transzparensekkel tiltakozik Nagy-Britanniának az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet szíriai állásai elleni nemzetközi légi hadműveletekbe való esetleges bekapcsolódása ellen a londoni parlament épülete előtt 2015. december 2-án. (MTI/EPA/Andy Rain) |
A Scotland Yard főparancsnoka, Bernard Hogan-Howe és Sadiq Khan, a brit főváros polgármestere közölte, hogy az intézkedést a közelmúltban más európai országokban történt támadások, többek közt a 84 halálos áldozattal járó nizzai merénylet nyomán rendelték el.
Bernard Hogan-Howe elmondta, hogy nincsenek titkosszolágati értesüléseik küszöbönálló terrortámadásról, de látták, mi történt Nyugat-Európában. Példaként Németországot, Belgiumot és Franciaországot említette, hozzátéve, hogy bolondok lennének, ha figyelmen kívül hagynák az ott történteket. Mint mondta, fontos, hogy veszély esetére a rendőröknél legyen fegyver.
A londoni rendőrség már januárban bejelentette, hogy hatszáz fővel 2800-ra növeli fegyveres erőinek számát. A megkülönböztetés azért fontos, mert Nagy-Britanniában rendszerint a rendőrök többsége nem visel fegyvert.
Nagy-Britanniában jelenleg a második legmagasabb készültségi fokozat van érvényben, amely a hivatalos meghatározás szerint súlyos terrorfenyegetettséget jelent, és azt tükrözi, hogy a brit biztonsági szolgálatok megítélése szerint jelentős valószínűséggel lehet számítani terrortámadási kísérletre brit területen.
Ezt a készültségi fokozatot a brit kormány 2014 augusztusában léptette életbe, azzal az indokkal, hogy közvetlen fenyegetést jelent Nagy-Britannia nemzetbiztonságára az Iszlám Állam tevékenysége.