7p

Még azok is, akik magyarországi leánya 2019-ben az egy évvel korábbinál kisebb profitot termelt – derül ki a napokban közzétett tavalyi éves beszámolókból. Hiába tettek szert ugyanis a hazai biztosítók két számjeggyel több bruttó díjra az egy évvel korábbihoz képest, ez nem mindegyiküknél párosult növekvő eredményességgel.

A 2019 végén Magyarországon tevékenykedett 22 hazai biztosító közül 20 tette közzé tavalyi adatait. Mégsem marasztalható el a két „kakkuktojás”, a KÖBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesület, valamint a Magyar Ügyvédek Kölcsönös Biztosító Egyesülete, hiszen ők csak élnek azzal a lehetőséggel, hogy a koronavírus-járvány miatt a civil szervezetek – így az alapítványok, egyesületek, szövetségek – a 2019-re vonatkozó beszámolóikat ráérnek 2020. szeptember 30-áig benyújtani az Országos Bírósági Hivatalnak.

Ám e két biztosító adatainak híján is meg lehet vonni a szektor 2019-es mérlegét, egyikük piaci súlya sem akkora, amely befolyásolná az általunk kiemelt két mutató (bruttó díjbevétel és adózott eredmény) alapján felrajzolt főbb tendenciákat. 

Sokat hoztak a biztosítók konyhájára a kgfb-szerződések. Fotó: Pixabay
Sokat hoztak a biztosítók konyhájára a kgfb-szerződések. Fotó: Pixabay

Hiszen az együttesen 1000 milliárd forintot meghaladó 2018-as bruttó díjbevételekhez a KÖBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesület 11,4 milliárdot (azaz alig valamivel több mint 1 százalékot) „tett hozzá”, amellyel a tavalyelőtt még 23-as mezőny 15. helyét foglalta el. A Magyar Ügyvédek Kölcsönös Biztosító Egyesülete pedig még nála is egy nagyságrenddel kevesebbet, mintegy 1,3 milliárdot, amellyel a 2018-as mezőny sereghajtója volt.

Az adózott nyereségeket tekintve kétségtelenül valamivel jobb volt a helyzet, a KÖBE ugyanis 1,3 milliárdos 2018-as profitjával előkelőbb helyen, a 10. pozícióban végzett, ám az is csak a több mint 70 milliárdos össznyereség 2 százaléka alatt maradt. Az ügyvédi csapat is jobban szerepelt ebben az összevetésben, hiszen öt biztosítót is megelőzött, ám 404 milliós nyeresége még kisebb súlyt képviselt.

E bővebb felvezetés után azonban ideje a tavalyi összképet felvázolni. Mint tehát már utaltunk rá, 2019-ben az egy évvel korábbihoz képest eggyel csökkent a hazai biztosítói mezőny: az Ergo Életbiztosító Zrt.-vel. Távozásának oka prózai: osztrák anyacége beolvadt az olasz Generaliba, amely ugyancsak régóta működtet Magyarországon biztosítót, méghozzá nem is kicsit. Bruttó díjbevételei alapján már 2018-ban is a második legnagyobb volt, s e pozícióját csak megerősítette azáltal, hogy átvette az Ergo 17 ezer élet-, továbbá közel 3000-3000 lakás-, illetve balesetbiztosítását.

Kiugróan növekvő bruttó díjbevételek

Ezzel már át is eveztünk a piaci aktivitást jellemző fő mutatóhoz, a bruttó díjbevételekhez. Ezekből az derül ki, hogy összességében kifejezetten jó éve volt a hazai biztosítóknak, hiszen bőven tíz százalékkal több bevételt kasszíroztak 2019-ben, mint egy évvel korábban. Az átlagnál négyen is messze jobban hasítottak, a Magyar Posta Életbiztosító (37,55 százalékkal), a Genertel (34,39 százalékkal), a Waberer (23,7 százalékkal) és az Union Vienna Group (21,43 százalékkal). Aminek köszönhetően a díjbevételek alapján összeállított rangsorban is előreléptek.

Alapvetően e kvartett profitált abból, hogy a nem-élet üzletág díjbevételei nagy ütemben gyarapodtak, 17 százalékkal magasabban zártak, mint 2018-ban – állapította meg a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) március eleji gyorsértékelésében. A növekedés motorját tavaly is a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb) jelentette. Igaz, az eredménykimutatást korrigálja, hogy 2019-ben a kgfb-díjbevételi statisztikákba már beépült a 23 százalékos biztosítási adó is. Az ennek megfelelő összegeket a korábbi években baleseti adó néven, külön költségvetési tételként fizették meg az ügyfelek.

A nem-életági bevételek egyébként már négy éve haladják meg az életágiakat, s ez a tendencia a Mabisz szerint csak egyre erősödik. Ezt jelzi az is, hogy a 2019-es díjbevételeknek már az 56,2 százalékát adta a nem-életág, szemben a 2018-as 53,8 százalékkal. 

Az életág lassúbb növekedésének tudható be, hogy az erre specializálódott NN csak kevéssel, még 2 százalékot sem elérő mértékben gyarapította egy év alatt a bruttó díjbevételeit. Nem véletlen, hogy a piaci tendenciát látva a holland kézben lévő cég tavaly decemberben úgy döntött, a nem-életág felé is nyit. Elsőként, a jövő év elejétől hitelfedezeti és jövedelempótló biztosítást lehet kötni a holland cég magyar leányánál, 2020 második félévétől lakásbiztosításokat, 2021-től pedig utasbiztosításokat. A Grawe Életbiztosító tavalyi díjbevételei pedig még alacsonyabbak is lettek a tavalyelőttinél – a 20-as mezőnyben egyedüliként.

Vegyesen alakuló profitok

bankoknál már láthattuk, hogy a nagyobb aktivitás, a gyarapodó bevételek nem feltétlenül párosulnak növekvő eredménnyel, vagy ha mégis, a dinamika alacsonyabb lehet, esetenként jóval. Nos, a biztosítóknál annyival rosszabb a helyzet, hogy míg a hitelintézetek 2019-es össznyeresége legalább, ha nem is sokkal, de magasabb lett a 2018-asnál, az általunk vizsgált húsz biztosítóé több mint 3 százalékkal alacsonyabb. Pont a mezőny fele volt ugyanis kénytelen profitcsökkenést elszenvedni az egyik évről a másikra, s ami szembetűnő, a bruttó díjbevételeik alapján top négy társaság (Allianz, Generali, Aegon, Groupama) közül három is. Mindössze az Aegon nyeresége bővült egy év alatt, igaz, az megsüvegelendő mértékben, több mint 13 százalékkal.

Ketten pedig nemhogy nem termeltek több nyereséget 2019-ben az egy évvel korábbihoz képest, hanem a tetejébe még veszteségesek is lettek. Igaz, a két cég tulajdonképpen egy, hiszen ugyanahhoz a csoporthoz tartozik. Igen, a CIG Pannónia általános, valamint életbiztosítójáról van szó, amelyek 1,4 milliárd, illetve közel 1,6 milliárd forintos bukóban zárták a tavalyi évet, amelyeket az olasz szerencsejátékokon elszenvedett veszteségek idéztek elő.

Ebben az összevetésben is meg kell emlékezni a kiemelkedőt produkálókról. Az „utolsókból lesznek az elsők” közmondást igazolva a Grawe növelte a legjobban egy év alatt a profitját, azt 2018-ról 2019-re közel megduplázta. De szép az Uniqa 56,79, az egyedüliként e tekintetben mindkét mutató alapján az első négyben lévő Union Vienna Group 32,89 és a K&H 26,31 százalékos dinamikája. 

Több biztosító anyacége is jelentős részt hasít ki itteni érdekeltsége tavalyi nyereségéből.

A Budapesti Értéktőzsdén szereplő Waberer’s International Nyrt. – melynek fő, közel 72 százalékos tulajdonosa a luxemburgi bejegyzésű CEE Transport Holdco S.á r.l. – nemcsak biztosítója 3 milliárdot meghaladó profitját kiveszi, hanem még annak az eredménytartalékát is megcsapolja, így összesen 3,6 milliárd üti a markát.

A német Allianz a 19,5 milliárd forintos adózás előtti nyereségéből közel 17,3 milliárdra tart igényt (egy éve 17 milliárdot vittek haza). 

Az Union Vienna Group közel 2,2 milliárdos nyereségéből nem kevesebb, mint 1,865 milliárd Bécsben landol.

Az ugyancsak osztrák hátterű Uniqa visszafogottabb, az itteni leánycége által megtermelt profit (közel 2 milliárd) mintegy harmadával is beéri, 660 millióval.

Még kevesebbet, csak 340 milliót visz haza az 1,7 milliárdos profitból az ugyancsak osztrák Grawe.

A francia Groupama az eredeti tervek szerint ugyancsak fizetett volna osztalékot, ám a járvány miatt – no meg a Magyar Nemzeti Bank mértéktartásra buzdító javaslatát megszívlelve – eltekintett ettől, noha tavaly még egy az egyben hazautalta a közel 7,5 milliárd forintos nyereséget. 

A belga KBC viszont eleve nem is akart elvinni a K&H Biztosító 5,8 milliárdos nyereségéből egy fillért sem, azt teljes egészében az eredménytartalékba helyezi. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG