Ismét gyengült a forint az euróhoz képest a bankközi devizapiacon. Az euró árfolyama csütörtök este 315 forint 40 fillér volt, a jegyzés reggel ismét átlépte a 316-os szintet.
Egyes számítások szerint akár nőhet is azoknak az ügyfeleknek a tartozása, akik régóta adósai a bankoknak. Ennek oka az új jegybanki számítás, amelynek lényege a havi tőkésítés. A modell-számolgatások még zajlanak, így biztosat nem lehet mondani az ügyben. Az új elszámolási rend azonban további kérdéseket is felvet, például ez alapján akár visszamenőlegesen újraszámolandó lenne a bankadó.
Késedelmi kamat is jár azoknak a magyarországi adózóknak, akiket kár ért az áfa késedelmes visszatérítése miatt. Az ügy 2011 nyarára nyúlik vissza, amikor a luxembourgi bíróság kimondta: ellentétes az uniós joggal az a magyar adójogi szabályozás, amely szerint nem lehet visszatéríteni az áfát a ki nem fizetett beszerzések után. A magyar jogalkotó módosította a kifogásolt szabályozást, de nem rendelkezett arról, hogyan kárpótolja az érintett cégeket az áfa késedelmes visszatérítése miatt.
A kenyér árában csupán 17 százalék a búza aránya, ezért nem érti a minisztérium, miért erre hivatkozva emelnének árat a pékek. A Napi Gazdaság cikke szerint Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára megdöbbenéssel értesült arról, hogy pékek ősztől 25-30 százalékkal akarják emelni a kenyér és a péksütemények árát. Az államtitkár szerint a közvetlen anyagköltségek tavaly a kenyérgyártás összköltségének 58 százalékát tették ki. Ezen belül a búza ára az összköltség 17 százalékát adja. Ráadásul Oroszország uniós agrártermékek elleni embargója árcsökkenést hozhat, hiszen a piacra nagy mennyiségű búzafelesleg kerül. Emellett a pékek is nyertesei lesznek a tervezett ipari rezsidíj-csökkenésnek, így kiadásaik csökkenésével számolhatnak.
A nyugati élelmiszerimportra bejelentett orosz embargó legnagyobb vesztese valószínűleg maga Oroszország lesz - jósolták londoni pénzügyi elemzők. Az orosz kormány arra számít, hogy majd a helyi termelők kitöltik az embargó teremtette ellátási űrt, ám a korábbi importtilalmi intézkedések tapasztalata alapján ez "nem szokott megtörténni". Most úgy számolnak az elemzők, hogy az érintett élelmiszerek kiskereskedelmi ára 25 százalékkal fog emelkedni. Az uniós gazdaságok közül messze a legnagyobb mértékben Litvánia szenvedheti meg az orosz importembargót.
A tegnap bejelentett orosz élelmiszerstop miatt nyugtalanok a befektetők. A nyugati gazdasági szankciókra adott orosz válaszlépések alapján nem kérdés, hogy lesz beavatkozás, csak az nem biztos még, hogy mikor. A budapesti értéktőzsdén.
2 forinttal csökkentette a benzin literenkénti nagykereskedelmi árát a Mol, a gázolajé nem változott. A csökkentéssel a benzinért 413-414 forintot, a gázolajért 426-427 forintot kell fizetni. A Mol legutóbb szerdán változtatott az árakon, akkor 2 forinttal növelte a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát, a benziné nem változott.