Kép: Tag City Novelty Signs |
Barack Obama még októberben beszélt arról, hogy több államban gyakorlatilag egyszerűbb venni egy fegyvert, mint elmenni a zöldségeshez. Az amerikai elnök már jó pár éve igyekszik szigorítani a szabályozást, többek közt azzal, hogy teljes körű háttérellenőrzést akar bevezetni a vásárlás feltételeként - írja az Economist.
A rendőrség az elnököt támogatja, ami nem is csoda: jócskán megkönnyítené a munkájukat, hogyha kevesebb fegyver lenne a körforgásban, és hogyha a vevőket jó alaposan leellenőriznék, különös tekintettel a bűnügyi és pszichés múltukra tekintettel. A jelenlegi szabályok szerint csak az okleveles kereskedők kötelesek ellenőrizni vásárláskor. Viszont az összes eladás negyven százaléka vagy az interneten keresztül, vagy fegyverbemutatókon történik, és ezeknél semmilyen háttérvizsgálat nincs. A Pew Kutatóközpont felmérése szerint a megkérdezett amerikaiak 85 százaléka támogatná a háttérellenőrzések kiterjesztését, míg 80 százalék megtiltaná a mentális betegek fegyvervásárlását. De akkor miért nincs még egységes szabályozás?
Hiába az iskolai lövöldözések
Politikailag is nagy erőt képvisel a Nemzeti Fegyverszövetség (NRA), ők más fegyverpárti csoportok támogatásával állnak szemben a háttérellenőrzések, és általában bármilyen fegyvertartási szigorítással szemben. Az NRA egyrészt arra hivatkozik, hogy amerikai alapjog a szabad fegyverbirtoklás, másrészt pedig arra, hogy a fegyverek megelőzik a bűncselekményeket. Ez utóbbiban egyébként meglehetősen megingathatatlanok: a 2012-es Sandy Hooks Általános Iskolában történt mészárlás után Wayne LaPierre, az NRA elnöke azzal magyarázta a helyzetet, hogyha az alkalmazottaknál is lett volna fegyver, nem történt volna meg a tragédia, mivel „egy fegyveres rosszfiút csak egy fegyveres jófiú tud megállítani”. Arról, hogy a szigorúbb fegyvertartási szabályok esetén a mentális beteg elkövető nem juthatott volna fegyverhez, nem ejtett szót.
Marad az egyéni út
Mivel az NRA és a hasonló csoportok komoly republikánus támogatással képesek akadályozni a kongresszus fogaskerekeit, ezért nem várható a közeljövőben lényegi központi szigorítás a fegyvertartási szabályokban.
Emiatt több állam is kénytelen volt külön változtatni a törvényein, New Yorkban, Californiában, Massachusetts-ben, Illinoisban, Rhode Islanden, és Marylandben is sokkal nehezebb pisztolyhoz vagy puskához jutni. A kriminalisztikai adatok egyébként azt mutatják, hogy ezekben az államokban ténylegesen csökkent a bűncselekmények száma, csakhogy ez még lehetne sokkal jobb is. Illinois két szomszédja például Wisconsin és Indiana, ahol gyakorlatilag nincs szabályozva a fegyvertartás, ezért nem is meglepő, hogy az állam fővárosában, Chicagóban, a bűntények több mint felét államon kívüli lőszerszámokkal követték el.