4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a török elnök Szentpéterváron próbálja újjáépíteni az orosz barátságot, a török igazságügy-miniszter szerint a nép utálni fogja Amerikát, ha az nem adja ki Fethullah Gulent, akit a múlt hónapban lezajlott puccs szervezésével vádolnak. Zsarolható-e Amerika, vagy adott esetben hagyja, hogy a renitens szövetséges szakítson vele?

Erdogan török elnök először találkozott Putyinnal azóta, hogy múlt novemberben a törökök lelőttek egy orosz harci repülőgépet, amely épp csak, hogy érintette a török légteret. Az oroszok ezt provokációnak értékelték akkor és nagyon megharagudtak Törökországra, pláne, hogy az bocsánatot sem akart kérni az incidensért, amely még a NATO szerint sem volt indokolt.

Van mit rendbe hozni

A nyár elején azonban, amikor Törökország kapcsolatai saját szövetségeseivel is megromlottak, a török elnök váratlanul bocsánatot kért orosz kollégájától, és jelezte, hogy békülni szeretne. A folyamat meg is indult, majd múlt hónap közepén sor került a török elnök elleni puccskísérletre. Közvetlenül a puccskísérlet után Putyin felhívta a török elnököt, és támogatásáról biztosította. A BBC szerint Erdogan ezt most megköszönte Putyinnak, egyúttal közölte, hogy barátjának tekinti az orosz elnököt, és új lapot kíván nyitni az orosz-török kapcsolatokban.

Volt mit rendbehozni: Oroszország a novemberi incidens után gazdasági szankciókat léptetett életbe Törökországgal szemben, és korlátozta az országba irányuló tömeges turizmust, többek között a charterjáratok leállításával. A károk gyorsan jelentkeztek: az első félévben 60 százalékkal esett vissza az Oroszországba irányuló török export, emellett egy közös gázvezeték-, és atomerőmű építés is félbeszakadt. Múlt hónapban megkezdődött kármentés: az orosz menetrend szerinti járatok már repülhetnek Törökországba, és ígéretek szerint rövidesen a charterek is megindulhatnak.

Nézeteltérések

A két fél között még Szíria tekintetében vannak nézeteltérések. Törökország nagyon nem örült, hogy az oroszok masszívan Aszad mögé álltak (ez motiválhatta a géplelövést is, kérdés, mit reméltek tőle). Oroszország ugyanakkor bírálta a törököket, hogy terrorista Aszad-ellenes csoportokat támogatnak, köztük olyanokat is, akiket oroszországi merényletekkel is vádolnak. Most Putyin azt mondta, hogy az újrainduló együttműködés a gazdasági kapcsolatokon túl a terrorellenes harcra kiterjed, kérdés, a felek félre tudják-e tenni korábbi ellentéteiket.

Tarkón legyintés

Mindeközben Törökország kirohanásokat intéz NATO szövetségesei ellen. Európa alapvetően azért kap a fejére, mert bírálja Törökországot a puccsot követő aránytalannak tartott tisztogatásokért és megtorlásért, persze felmerül ehhez kapcsolódóan a vízummentesség és a török EU-tagság csúszása, esetleg ellehetetlenülése is. Amerika viszont azért is kap, mert nem adja ki komoly bizonyítékok hiányában az ott élő Gulent, akit a törökök a puccs főszervezőjének tartanak.

Az istenadta nép

A török igazságügy-miniszter azzal a meglehetősen rosszul hangzó, népre hivatkozó demagógiával fenyegette Amerikát, hogy rajta múlik, ellene fordul-e a török nép haragja. Kérdés, megijed-e Amerika a „nép”, a valóságban a török vezetők haragjától. Jelenleg Törökország NATO-tag, így szövetséges, és Törökországban van egy katonai bázis, amely lényeges az Iszlám Állam elleni amerikai hadműveletekhez Szíriában és Irakban.

A török szövetséges teljes elvesztése így komoly károkat okozna, ugyanakkor Amerika nem engedheti zsarolni magát, hisz a példa ragadós lehet. A Reuters szerint az amerikai külügy szóvivője közölte, hogy mindenesetre vizsgálják a Gulenről nemrég kapott török dokumentumokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG