4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a török elnök Szentpéterváron próbálja újjáépíteni az orosz barátságot, a török igazságügy-miniszter szerint a nép utálni fogja Amerikát, ha az nem adja ki Fethullah Gulent, akit a múlt hónapban lezajlott puccs szervezésével vádolnak. Zsarolható-e Amerika, vagy adott esetben hagyja, hogy a renitens szövetséges szakítson vele?

Erdogan török elnök először találkozott Putyinnal azóta, hogy múlt novemberben a törökök lelőttek egy orosz harci repülőgépet, amely épp csak, hogy érintette a török légteret. Az oroszok ezt provokációnak értékelték akkor és nagyon megharagudtak Törökországra, pláne, hogy az bocsánatot sem akart kérni az incidensért, amely még a NATO szerint sem volt indokolt.

Van mit rendbe hozni

A nyár elején azonban, amikor Törökország kapcsolatai saját szövetségeseivel is megromlottak, a török elnök váratlanul bocsánatot kért orosz kollégájától, és jelezte, hogy békülni szeretne. A folyamat meg is indult, majd múlt hónap közepén sor került a török elnök elleni puccskísérletre. Közvetlenül a puccskísérlet után Putyin felhívta a török elnököt, és támogatásáról biztosította. A BBC szerint Erdogan ezt most megköszönte Putyinnak, egyúttal közölte, hogy barátjának tekinti az orosz elnököt, és új lapot kíván nyitni az orosz-török kapcsolatokban.

Volt mit rendbehozni: Oroszország a novemberi incidens után gazdasági szankciókat léptetett életbe Törökországgal szemben, és korlátozta az országba irányuló tömeges turizmust, többek között a charterjáratok leállításával. A károk gyorsan jelentkeztek: az első félévben 60 százalékkal esett vissza az Oroszországba irányuló török export, emellett egy közös gázvezeték-, és atomerőmű építés is félbeszakadt. Múlt hónapban megkezdődött kármentés: az orosz menetrend szerinti járatok már repülhetnek Törökországba, és ígéretek szerint rövidesen a charterek is megindulhatnak.

Nézeteltérések

A két fél között még Szíria tekintetében vannak nézeteltérések. Törökország nagyon nem örült, hogy az oroszok masszívan Aszad mögé álltak (ez motiválhatta a géplelövést is, kérdés, mit reméltek tőle). Oroszország ugyanakkor bírálta a törököket, hogy terrorista Aszad-ellenes csoportokat támogatnak, köztük olyanokat is, akiket oroszországi merényletekkel is vádolnak. Most Putyin azt mondta, hogy az újrainduló együttműködés a gazdasági kapcsolatokon túl a terrorellenes harcra kiterjed, kérdés, a felek félre tudják-e tenni korábbi ellentéteiket.

Tarkón legyintés

Mindeközben Törökország kirohanásokat intéz NATO szövetségesei ellen. Európa alapvetően azért kap a fejére, mert bírálja Törökországot a puccsot követő aránytalannak tartott tisztogatásokért és megtorlásért, persze felmerül ehhez kapcsolódóan a vízummentesség és a török EU-tagság csúszása, esetleg ellehetetlenülése is. Amerika viszont azért is kap, mert nem adja ki komoly bizonyítékok hiányában az ott élő Gulent, akit a törökök a puccs főszervezőjének tartanak.

Az istenadta nép

A török igazságügy-miniszter azzal a meglehetősen rosszul hangzó, népre hivatkozó demagógiával fenyegette Amerikát, hogy rajta múlik, ellene fordul-e a török nép haragja. Kérdés, megijed-e Amerika a „nép”, a valóságban a török vezetők haragjától. Jelenleg Törökország NATO-tag, így szövetséges, és Törökországban van egy katonai bázis, amely lényeges az Iszlám Állam elleni amerikai hadműveletekhez Szíriában és Irakban.

A török szövetséges teljes elvesztése így komoly károkat okozna, ugyanakkor Amerika nem engedheti zsarolni magát, hisz a példa ragadós lehet. A Reuters szerint az amerikai külügy szóvivője közölte, hogy mindenesetre vizsgálják a Gulenről nemrég kapott török dokumentumokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG