Három hónapja ezeken a hasábokon írtuk a következő sorokat: „a demokratáknak jót tenne, ha végre hamut szórnának a fejükre és beismernék, hogy túl sokáig sajnálták le és ignorálták a globalizáció veszteseit. De mindeddig idegenkedtek attól, hogy tanuljanak a 2016. novemberi felsülésükből. A párt moguljai vereségük óta túl sok energiát fektettek a Moszkva-ellenes hisztériába - a „Nem mi vesztettünk, hanem Putyin győzött” magyarázkodás azonban egyre kevésbé hatja meg a választókat.”
A demokraták pótcselekvése
Nos, a demokraták – és kiszolgáló médiáik - számára derült égből villámcsapásként jött a Robert Mueller különleges ügyész csaknem két év után elkészült jelentés összefogalójának közzététele. „Nem került sor összejátszásra vagy az igazságszolgáltatás akadályozására – teljes a felmentés! Tartsuk meg nagynak Amerikát!” – közölte a Twitter mikroblogon a diadalittas Trump. Valóban, a demokraták pótcselekvésének bukása most komoly felhajtóerőt ad Trumpnak a jövő évi elnökválasztás megnyeréséhez.
Amerikai politikai elemzők szerint a Mueller-vizsgálat eredményeképpen Trump válláról egy komoly teher került le, így vélhetően erősebb fellépést gyakorol majd kereskedelem-politikai kérdésekben Kínával és az EU-val szemben. Az utóbbi esetében így az autóipari büntetővámok bevezetése újra napirendre kerülhet. Kína pedig nem egy támadás alatt lévő, hanem egy politikailag megerősödött elnökkel kénytelen tovább tárgyalni, ez növelheti Peking megegyezési szándékát, miután nem érdemes az időhúzásra játszani.
Míg a demokraták éveket vesztegettek el az orosz konspiráció elméletével, szinte szótlanul tűrték, hogy Trump megrendíti az amerikai diplomáciát a folyamatos költségvetési megvágásokkal, miközben állítólagos baloldali pártként lelkesen szavazzák meg a gigantikus pénzeket a Pentagon számára, hogy az „felkészüljön a nagyhatalmi konfrontációra” Kínával és Oroszországgal. Holott a jövő évre tervezett 750 milliárd dolláros teljes amerikai katonai költségvetés már nagyobb lesz, mint az USA-t követő 14 állam 2018-as katonai kiadásai összesen.
Az amerikai fiatalok masszív balratolódása
A Financial Times szerint akárkit jelölnek is az amerikai demokraták az USA elnöki székébe a 2020-as elnökválasztáson, Trump azzal fogja vádolni, hogy a szocializmust akarja bevezetni az országban. Ami érdekes, az az, hogy sok választó első ránézésre nem is kifogásolná ezt.
Káncz Csaba |
Az amerikai jegybank már tíz éve próbálja pénznyomás-cunamival elkerülni az 1930-as évekhez hasonló deflációs beomlást, de az eszközár-infláció rekord szintű társadalmi különbségekbe torkollott. Ez különösen az amerikai fiataloknál vezetett masszív balratolódáshoz - hiszen őket nyomasztja az egyetemi tanulmányok adóssága, a prekárius munkahelyek alacsony fizetései és a nagyvárosok elszálló albérlet árai.
De lehet, hogy a hirtelen megerősödött baloldali áramlat a középosztály számára túlságosan is radikális tervezeteket mutat be és átesik a ló túlsó oldalára?
A fiatal Alexandria Ocasio-Cortez New York-i demokrata képviselő a múlt hónapban mutatta be azt az ambiciózus politikai tervet, amellyel egy évtized alatt karbon-semlegessé változtatná az USA-t. A Green New Deal (Zöld Új Megállapodás) egy olyan átfogó dokumentum, amely a gazdasági, társadalmi és környezeti igazságosság szempontjait teszi meg a klímaváltozás elleni küzdelem sarokkövévé.
Ez mind szép és jó, de egy republikánus agytröszt szerint a csomag egy évtized alatt 51, illetve 93 ezermilliárd dollár közötti összegbe kerülne a gazdaságnak. Egy másik republikánus megmondóember pedig kárörvendve kérdez rá, hogy a fiatal radikális zöld baloldaliak mit fognak csinálni a 60 atomerőművel az USA-ban, amely kereskedelmi alapokon üzemel 30 szövetségi államban. Ezeket be fogják zárni? Nos, ez a dilemma a világ összes érintett országában az elmúlt években komoly politikai és költségvetési vitához vezetett és a válasz bizony nem egyszerű - miközben a tétek óriásiak.
Káncz Csaba jegyzete