4p
A demokraták pótcselekvésének bukása most komoly felhajtóerőt ad Trumpnak a jövő évi elnökválasztás megnyeréséhez. A FED pénznyomás-cunamija az eszközár infláción keresztül az amerikai fiatalok masszív balratolódásához vezetett. Átesnek-e a ló túlsó oldalára? Káncz Csaba jegyzete

Három hónapja ezeken a hasábokon írtuk a következő sorokat: „a demokratáknak jót tenne, ha végre hamut szórnának a fejükre és beismernék, hogy túl sokáig sajnálták le és ignorálták a globalizáció veszteseit. De mindeddig idegenkedtek attól, hogy tanuljanak a 2016. novemberi felsülésükből. A párt moguljai vereségük óta túl sok energiát fektettek a Moszkva-ellenes hisztériába - a „Nem mi vesztettünk, hanem Putyin győzött” magyarázkodás azonban egyre kevésbé hatja meg a választókat.”

A demokraták pótcselekvése

Nos, a demokraták – és kiszolgáló médiáik - számára derült égből villámcsapásként jött a Robert Mueller különleges ügyész csaknem két év után elkészült jelentés összefogalójának közzététele. „Nem került sor összejátszásra vagy az igazságszolgáltatás akadályozására – teljes a felmentés! Tartsuk meg nagynak Amerikát!” – közölte a Twitter mikroblogon a diadalittas Trump. Valóban, a demokraták pótcselekvésének bukása most komoly felhajtóerőt ad Trumpnak a jövő évi elnökválasztás megnyeréséhez.

Amerikai politikai elemzők szerint a Mueller-vizsgálat eredményeképpen Trump válláról egy komoly teher került le, így vélhetően erősebb fellépést gyakorol majd kereskedelem-politikai kérdésekben Kínával és az EU-val szemben. Az utóbbi esetében így az autóipari büntetővámok bevezetése újra napirendre kerülhet. Kína pedig nem egy támadás alatt lévő, hanem egy politikailag megerősödött elnökkel kénytelen tovább tárgyalni, ez növelheti Peking megegyezési szándékát, miután nem érdemes az időhúzásra játszani.

Míg a demokraták éveket vesztegettek el az orosz konspiráció elméletével, szinte szótlanul tűrték, hogy Trump megrendíti az amerikai diplomáciát a folyamatos költségvetési megvágásokkal, miközben állítólagos baloldali pártként lelkesen szavazzák meg a gigantikus pénzeket a Pentagon számára, hogy az „felkészüljön a nagyhatalmi konfrontációra” Kínával és Oroszországgal. Holott a jövő évre tervezett 750 milliárd dolláros teljes amerikai katonai költségvetés már nagyobb lesz, mint az USA-t követő 14 állam 2018-as katonai kiadásai összesen.

Az amerikai fiatalok masszív balratolódása

A Financial Times szerint akárkit jelölnek is az amerikai demokraták az USA elnöki székébe a 2020-as elnökválasztáson, Trump azzal fogja vádolni, hogy a szocializmust akarja bevezetni az országban. Ami érdekes, az az, hogy sok választó első ránézésre nem is kifogásolná ezt.

Káncz Csaba

Az amerikai jegybank már tíz éve próbálja pénznyomás-cunamival elkerülni az 1930-as évekhez hasonló deflációs beomlást, de az eszközár-infláció rekord szintű társadalmi különbségekbe torkollott. Ez különösen az amerikai fiataloknál vezetett masszív balratolódáshoz - hiszen őket nyomasztja az egyetemi tanulmányok adóssága, a prekárius munkahelyek alacsony fizetései és a nagyvárosok elszálló albérlet árai.

De lehet, hogy a hirtelen megerősödött baloldali áramlat a középosztály számára túlságosan is radikális tervezeteket mutat be és átesik a ló túlsó oldalára?

A fiatal Alexandria Ocasio-Cortez New York-i demokrata képviselő a múlt hónapban mutatta be azt az ambiciózus politikai tervet, amellyel egy évtized alatt karbon-semlegessé változtatná az USA-t. A Green New Deal (Zöld Új Megállapodás) egy olyan átfogó dokumentum, amely a gazdasági, társadalmi és környezeti igazságosság szempontjait teszi meg a klímaváltozás elleni küzdelem sarokkövévé.

Ez mind szép és jó, de egy republikánus agytröszt szerint a csomag egy évtized alatt 51, illetve 93 ezermilliárd dollár közötti összegbe kerülne a gazdaságnak. Egy másik republikánus megmondóember pedig kárörvendve kérdez rá, hogy a fiatal radikális zöld baloldaliak mit fognak csinálni a 60 atomerőművel az USA-ban, amely kereskedelmi alapokon üzemel 30 szövetségi államban. Ezeket be fogják zárni? Nos, ez a dilemma a világ összes érintett országában az elmúlt években komoly politikai és költségvetési vitához vezetett és a válasz bizony nem egyszerű - miközben a tétek óriásiak.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG