4p
Alig 1-2 napja Donald Trump még fennhangon dicsérte a vámokat, korábban pedig legfőbb riválisának nevezte az EU-t. Most mégis kompromisszumkészséget mutatott, megegyezett Junckerrel, és a vámok leépítéséről, sőt további tárgyalásos közeledésről van szó. Mi állhat a fordulat hátterében?

Elásták a csatabárdot, Trump békülékeny, már nem tekint ellenségként az EU-ra – hasonló értékelések láttak napvilágot Donald Trump és Jean-Claude Juncker szerda esti megbeszélése után.

A megállapodásnak már a ténye is meglepő, sokan nem számítottak ilyen gyors eredményre, még sajtótájékoztató sem volt előirányozva. Junckernek hirtelen sikerült, ami Angela Merkelnek és Emmanuel Macronnak korábban nem.

Az EU és az USA tárgyalásokat folytatnak a vámok lebontásáról, az alumínium– és acélvámról, sőt egyéb kereskedelmi korlátok, például szabványok lazításáról. Az EU amerikai gázt és szóját fog vásárolni, és amíg a tárgyalások tartanak, a jelek szerint az autóipari vámok is lekerülnek a napirendről.

Fájnak a vámok

Egyes kommentárok azonban nagyon is prózai, gazdasági okokra mutatnak rá: Az USA-nak vélhetően egyre jobban fájnak az ellenintézkedések, büntetővámok, megtették a hatásukat olyan cikkeknél, mint a szójabab, a bourbon whiskey, a Harley Davidson. A német Der Spiegel Online szerint legalábbis fegyverszünetet kötött most a két politikus a kereskedelmi háborúban, még ha Trump szokása szerint győzelemnek is próbálja ezt eladni.

Jobbos párt balos programmal?

A Középnyugat egyes államaiban, amelyeket különösen érintenek az intézkedések, Trump pártjának, a Repulikánusoknak a soraiban is nyugtalanságról számoltak be a híradások. Ősszel pedig időközi választások jönnek, nem lenne jó, ha a saját hívei is az elnök ellen fordulnának.

Nemrég Trump kitalálta, hogy a farmerek, például a szójatermelők elégedetlenségét csökkentendő milliárdos állami támogatással nyúlna a hónuk alá. Csakhogy ez egyáltalán nem a konzervatív módszerek közé tartozik, inkább baloldali viselkedésmód, és így szintén ellenkezésekhez vezetett a terv.

Bajba kerülhetnek az autógyártók

Az amerikai autóiparnak a helyi munkahelyek védelmére kitalált acél– és alumíniumvám tett be, a General Motors eredményén már csúnyán meg is látszik. A részvény nagyot esett gyorsjelentése után. Az amerikai autógyártók, beszállítók nagyon panaszkodnak, hogy a Trump-féle büntetővámok a költségek elszállását okozhatják, ami leépítéssel járhat az ágazatban – írtuk mi is.

Újra kezdi, amit felrúgott?

Arra is figyelmeztetnek, hogy ez után még hosszas szakértői előkészítésnek és tárgyalásoknak kell következnie. Ha ehhez hozzávesszük Donald Trump hírhedt kiszámíthatatlanságát is, akkor korai még hátradőlni. Az optimisták egy “kis TTIP-ről”, vagy TTIP light-ról beszélnek: azt remélik, hogy a Trump által felrúgott, előkészítés alatt álló kereskedelmi övezet egy egyszerűbb formája is megvalósulhat a végén.

A Spiegel Trump új gazdasági tanácsadójának, Larry Kudlow-nak a pozitív hatását emeli ki a tárgyalásokban. A német N-tv.de szerint pedig Pat Roberts kansasi szenátornak is nagy szerepe volt benne.

Melyik az erősebb bika?

Az N-Tv.de szerint Trump taktikája a következő: a lehetséges maximumot követelni, hogy az ellenfelet védekezésre és engedményekre kényszerítse. Ám az EU ebbe belement, Juncker alaposan felkészült, és az erő pozíciójából jött a Fehér Házba tárgyalni.

A dolog dinamikája olyan, mint az erdőben a szarvasoknál, vagy az iskolás gyerekeknél: csak azt veszik komolyan, aki legalább egyszer szembeszállt a vezérbikával, visszaütött neki – írják. Az EU ezt megtette a büntetővámokkal, melyek hatásai már érezhetők az amerikai gazdaságban. (Példaként ők is a Harley Davidsont, a Wirlpoolt és a mezőgazdaságot hozzák fel.)

Korábbi cikkünk a megállapodásról itt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG