Elásták a csatabárdot, Trump békülékeny, már nem tekint ellenségként az EU-ra – hasonló értékelések láttak napvilágot Donald Trump és Jean-Claude Juncker szerda esti megbeszélése után.
A megállapodásnak már a ténye is meglepő, sokan nem számítottak ilyen gyors eredményre, még sajtótájékoztató sem volt előirányozva. Junckernek hirtelen sikerült, ami Angela Merkelnek és Emmanuel Macronnak korábban nem.
Az EU és az USA tárgyalásokat folytatnak a vámok lebontásáról, az alumínium– és acélvámról, sőt egyéb kereskedelmi korlátok, például szabványok lazításáról. Az EU amerikai gázt és szóját fog vásárolni, és amíg a tárgyalások tartanak, a jelek szerint az autóipari vámok is lekerülnek a napirendről.
Fájnak a vámok
Egyes kommentárok azonban nagyon is prózai, gazdasági okokra mutatnak rá: Az USA-nak vélhetően egyre jobban fájnak az ellenintézkedések, büntetővámok, megtették a hatásukat olyan cikkeknél, mint a szójabab, a bourbon whiskey, a Harley Davidson. A német Der Spiegel Online szerint legalábbis fegyverszünetet kötött most a két politikus a kereskedelmi háborúban, még ha Trump szokása szerint győzelemnek is próbálja ezt eladni.
Jobbos párt balos programmal?
A Középnyugat egyes államaiban, amelyeket különösen érintenek az intézkedések, Trump pártjának, a Repulikánusoknak a soraiban is nyugtalanságról számoltak be a híradások. Ősszel pedig időközi választások jönnek, nem lenne jó, ha a saját hívei is az elnök ellen fordulnának.
Nemrég Trump kitalálta, hogy a farmerek, például a szójatermelők elégedetlenségét csökkentendő milliárdos állami támogatással nyúlna a hónuk alá. Csakhogy ez egyáltalán nem a konzervatív módszerek közé tartozik, inkább baloldali viselkedésmód, és így szintén ellenkezésekhez vezetett a terv.
Bajba kerülhetnek az autógyártók
Az amerikai autóiparnak a helyi munkahelyek védelmére kitalált acél– és alumíniumvám tett be, a General Motors eredményén már csúnyán meg is látszik. A részvény nagyot esett gyorsjelentése után. Az amerikai autógyártók, beszállítók nagyon panaszkodnak, hogy a Trump-féle büntetővámok a költségek elszállását okozhatják, ami leépítéssel járhat az ágazatban – írtuk mi is.
Újra kezdi, amit felrúgott?
Arra is figyelmeztetnek, hogy ez után még hosszas szakértői előkészítésnek és tárgyalásoknak kell következnie. Ha ehhez hozzávesszük Donald Trump hírhedt kiszámíthatatlanságát is, akkor korai még hátradőlni. Az optimisták egy “kis TTIP-ről”, vagy TTIP light-ról beszélnek: azt remélik, hogy a Trump által felrúgott, előkészítés alatt álló kereskedelmi övezet egy egyszerűbb formája is megvalósulhat a végén.
A Spiegel Trump új gazdasági tanácsadójának, Larry Kudlow-nak a pozitív hatását emeli ki a tárgyalásokban. A német N-tv.de szerint pedig Pat Roberts kansasi szenátornak is nagy szerepe volt benne.
Melyik az erősebb bika?
Az N-Tv.de szerint Trump taktikája a következő: a lehetséges maximumot követelni, hogy az ellenfelet védekezésre és engedményekre kényszerítse. Ám az EU ebbe belement, Juncker alaposan felkészült, és az erő pozíciójából jött a Fehér Házba tárgyalni.
A dolog dinamikája olyan, mint az erdőben a szarvasoknál, vagy az iskolás gyerekeknél: csak azt veszik komolyan, aki legalább egyszer szembeszállt a vezérbikával, visszaütött neki – írják. Az EU ezt megtette a büntetővámokkal, melyek hatásai már érezhetők az amerikai gazdaságban. (Példaként ők is a Harley Davidsont, a Wirlpoolt és a mezőgazdaságot hozzák fel.)
Korábbi cikkünk a megállapodásról itt.