Donald Trump (Fotó forrása: EPA/LAURENT GILLIERON) |
Ma tartja Trump elnök évértékelő beszédét, amely a várakozások szerint a bevándorlásra, a kereskedelempolitikára és az 1929-es összeomlás óta nem látott értékelésű részvénytőzsdére fog koncentrálni. Ez utóbbi, történelmi léptékű gigabuborék a Fehér Ház olvasatában a bizonyíték arra, hogy az elnök fantasztikus első évet zárt, amely páratlan mértékben élénkítette a gazdaságot. De Trumpnak dicsekednie kell, hiszen a második évét még soha ilyen népszerűtlen elnök nem kezdte el Amerikában és a novemberi félidős választások az előrejelzések szerint elsöprik pártjának többségét a szenátusban – ez pedig azonnal meg is béníthatja elnökségét, valamint elindulhat ellene az alkotmányos visszahívási eljárás (impeachment).
Lendületben a demokraták
A vér szagát már nemcsak a demokraták, hanem a jelek szerint már a Közel-Keleten is érzik. Ennek tulajdonítható az a bombasztikus izraeli értesülés, miszerint John Kerry volt demokrata külügyminiszter már aktívan ássa alá a Fehér Ház diplomáciáját azzal, hogy Londonban titokban tárgyalt Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság vezetőjének megbízottaival. Ez a hír már csak azért is rendkívül figyelemreméltó, mert Trump és a palesztinok szervezetei között gyakorlatilag megszűnt a kapcsolat, miután a múlt hónapban a Fehér Ház egyoldalúan bejelentette, hogy elismerik Jeruzsálemet, mint Izrael fővárosát.
Trumpot úgy tűnik, hogy komolyan zavarhatja a palesztinok reakciója, mert egyenesen az évi 700 millió dollárt kitevő amerikai segély befagyasztásával fenyegetőzik, „ha nem ülnek le és tárgyalnak a békéről”. Márpedig a kiszivárgott hírek szerint Kerry pont arról győzködte a palesztinokat, hogy tartsanak ki és ne hajoljanak meg Trump követelései előtt. A volt külügyminiszter sokat sejtetően hozzátette, hogy jó eséllyel Trump egy éven belül eltűnik a Fehér Házból, hiszen nemcsak az amerikai hírszerzői közösség, hanem számos befolyásos republikánus is torkig van már vele.
Alternatív terv
Káncz Csaba |
Ezzel a tárgyalással Kerry gyakorlatilag egy alternatív békekezdeményezést indított a Közel-Kelet legérzékenyebb területén, amely akár nemzetközi támogatást is szerezhet. Valóban, az EU vezetői arról biztosították egy hete Mahmúd Abbászt, hogy támogatják a megalapítását annak a palesztin államnak, amelynek Kelet-Jeruzsálem lenne a fővárosa. Ugyanaznap, január 22-én tartotta az izraeli törvényhozásban a beszédét Mike Pence amerikai alelnök, ahol megígérte, hogy jövő év végéig Jeruzsálembe költöztetik az amerikai nagykövetséget.
De a Fehér Ház számára óriási pofon, hogy a térségbe látogató Pence-el sem a palesztinok, sem a betlehemi és kairói keresztény közösség képviselői nem voltak hajlandók találkozni a jeruzsálemi döntés miatt. Pence látogatása a palesztin-többségű Jordániában is emlékeztetőül szolgált arra, hogy mivel játszik a Fehér Ház, amikor kizárólag az izraeli jobboldalra építi térségbeli politikáját. A kétállami megoldás elvetésével - amely véget vet az 1993-ban kezdődött oslói https://en.wikipedia.org/wiki/Oslo_Accords békefolyamatnak - Trump teljesen semmibe vette például saját szövetségesének, Jordániának az érdekeit, aláaknázva a jordán állam stabilitását.
Káncz Csaba jegyzete