4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump ma jelenti be, hogy Kína „gazdasági agressziót” követ el azon törekvése során, hogy „aláássa a nemzetközi rendet”. Az új Nemzetbiztonsági Stratégia az elnök világképét tükrözi vissza, amely szerint a világban riválisok hada harcol egymással életre-halálra és ahol biztonsági szövetségeknek, békeszerződéseknek, vagy bármilyen más nemzetközi megállapodásnak csak akkor van értelme, ha az hasznot hoz az amerikai fegyver- és feldolgozó iparnak.
EPA/OLIVIER DOULIERY

Bár a magyar-amerikai diplomáciai kapcsolatok továbbra is feszültek, mindkét ország belpolitikájában és közállapotaiban olyan markáns szürreális folyamatok zajlanak le, ami előbb vagy utóbb meg kell hozza az áttörést a két büszke politikai vezető viszonyában. Történt pedig, hogy az amerikai egészségügyi hatóság betiltotta olyan kifejezések használatát hivatalos dokumentumaiban, mint például a „tényeken alapuló”, avagy „tudományosan megalapozott”. Washington ezzel az áttöréssel három év késéssel követi a hazai EMMI-t, amely már régen a tényeken túllépő dimenzióba lépett és betiltotta olyan kellemetlen kifejezések használatát, mint „szegény, szegénység, mélyszegénység, avagy gyermekszegénység”.

Sötétben bujkáló

Míg a hazai kormányzási és jogállami rendellenességeket egy külső ellenség, egy 87 éves magyar-amerikai spekuláns rémképe kell, hogy elleplezzen, addig Washingtonban a kormányzati lebénulást egy Kína-elleni hadjáratnak kell elfednie. Számos belső forrás szerint Trump ma jelenti be egy kulcsfontosságú beszédében, hogy Kína „gazdasági agressziót” követ el azon törekvésében, hogy „aláássa a nemzetközi rendet”. Ezek a vádak egyben startlövésnek számítanak a Kína elleni gazdasági büntetőintézkedések egy egész sorának bevezetéséhez.

Trump mai beszéde egyébként az USA új Nemzetbiztonsági Stratégiájának bemutatását célozza. A stratégia az elnök világképét tükrözi vissza, amely szerint a világban riválisok hada harcol egymással életre-halálra és ahol biztonsági szövetségeknek, békeszerződéseknek, vagy bármilyen más nemzetközi megállapodásnak csak akkor van értelme, ha az hasznot hoz az amerikai fegyver- és feldolgozó iparnak. A stratégia hűen tükrözi hát az Amerika Mindenekelőtt (America First) doktrínát, amely szerint a nemzetek állandó versenyben állnak egymással és Washingtonnak minden fronton harcolnia kell, hogy megvédje érdekeit és szuverenitását akár baráttól, akár ellenségtől.

A Republikánusok fausti paktuma

Trump harcias beszéde próbálja egyben elterelni a figyelmet a komoly belpolitikai vereségről, amely során a múlt héten a republikánus szenátusi jelölt elbukott a kőkonzervatív Alabamában. Roy Moore veresége érzékenyen érinti Trumpot és a Steve Bannon, valamint Sebastian Gorka által vezetett fehér nacionalista mozgalmat. Nem véletlen hát, hogy a Republikánus Párt vezetése (Mitch McConnell és Paul Ryan) ujjong a nacionalisták veresége láttán és próbálják Bannont egy alkoholista vesztesnek kikiáltani.

Eddig úgy tűnhet, hogy a Republikánusok fausti paktuma Trumppal egész jól kifizetődött. Trump megnyerte nekik az esélytelennek tűnő elnökválasztást, a hatalomba érve folytathatták deregulációs törekvéseiket és átvitték a gazdagokat előnybe részesítő adóreformjukat. Ezért látszólag csak annyit kellett tenniük, hogy befogják a szemüket és fülüket, amint Trump naponta törli bele a cipőjét Twitter-üzeneteiben a nőkbe, avagy a nemzetközi partnerekbe.

Hanyattesés jöhet jövőre

Káncz Csaba

De a Republikánusok politikai horizontján komoly viharfelhők gyülekeznek. A hatalmi harc még nem ért véget a pártban - Bannon bár most vereséget szenvedett, de olyan milliárdos mogulok, mint Sheldon Adelson és Robert Mercer még mindig támogatják. Az adóreform is bomlasztja a konzervatív egységet, hiszen megsért olyan alapelvet, amely szerint nem szabadna növelni az államadósságot.

Márpedig 2018 november 6-án kulcsfontosságú választások jönnek, ahol például a képviselőház összes helyét újraválasszák, ahogyan a szenátusi helyek harmadát is. A republikánusok az utóbbi hónapokban dermedten figyelhették, hogy a demokraták a várakozásoknál sokkal jobban szerepeltek New Jersey-ban, Virginiában és most Alabamában, mivel sikeresen tudtak mozgósítani a nők, az afro-amerikaiak és a fiatalok körében. Ezzel párhuzamosan Trump támogatottsága már május óta 40 százalék alatt tanyázik és az alabamai vereség egyenesen egy új mélypontra lökte azt. A Republikánusoknál tehát megszólalt a vészcsengő és ezért Trump ma a nemzetközi eszkaláció eszközével élve próbálja magához ragadni a kezdeményezést.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG