4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bejelentett amerikai büntetővámok pusztító hatásúak lennének – ha valóban bevezetésre kerülnek. De mit üzen Trump első elnökségének vonalvezetése? Káncz Csaba jegyzete.

A megválasztott amerikai elnök beígért vámháborúja világszerte komoly hullámokat kelt. A vezető osztrák Der Standard így érvel: „Ahogy Paul Krugman sztárközgazdász és rovatvezető írta a New York Timesban, az amerikai kormány alapvetően annyi vámot vethet ki, amennyit csak akar, de bármikor kivételt is tehet. Trump ezt arra fogja használni, hogy a szövetségeseket megjutalmazza, az ellenségeket pedig megbüntesse – írja Krugman, hozzátéve, hogy elnökként gyakran megmutatta, hogy más intézkedésekkel is kész erre.

Az osztrák lap szerint ez a fajta „cimborakapitalizmus”, amelyben a hatalom közelsége fontosabb a vállalatok számára, mint az innovatív termékek és a jó menedzsment, hamarosan Oroszországhoz hasonlóvá tenné az Egyesült Államokat, és hosszú távon veszélyeztetné a jólétét. Ez sem lenne jó hír Európa számára”.

Mit üzen Trump első elnöksége?

Első hivatali idejének vége felé Trump büntetővámokkal fenyegette meg az EU-t. Az akkori bizottsági elnök, Jean-Claude Juncker ezért azonnal megígérte az amerikai elnöknek, hogy az EU nagy mennyiségben fog amerikai szójababot és cseppfolyósított gázt importálni.

Ennek eredményeként Trump lemondott a vámokról, és győzelmet hirdetett az Európa elleni kereskedelmi háborúban. Arról azonban nem beszélt, hogy Juncker nem is tudta volna teljesíteni az ígéretét, mivel nem rendelkezett volna az ehhez szükséges hatáskörrel.

Trump első hivatali idejében azt is nagy hévvel megígérte, hogy alapvetően átdolgozza az USA, Kanada és Mexikó között fennálló szabadkereskedelmi megállapodást. Az akkori mezőgazdasági minisztere, Sonny Perdue és az akkori kereskedelmi minisztere, Wilbur Ross azonban világossá tette számára, hogy ez milyen konkrét következményekkel járna az amerikai gazdaságra nézve.

Trump ennek következtében gyorsan felülvizsgálta céljait. A NAFTA-ról USMCA-ra történő névváltoztatástól eltekintve nagyjából minden maradt a régiben.

Trump saját céljaira alakította át Theodore Roosevelt amerikai elnök legendás mottóját. A „Ha tárgyalni mész, beszélj halkan, de vigyél magaddal egy nagy botot” helyett ez most a következő: „Beszélj hangosan, és lengesd be a büntetővámokat”. A megválasztott elnök már több alkalommal kijelentette, hogy a „vámok” a kedvenc szava.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök a SpaceX rakétájának fellövésére érkezik a Texas állambeli Boca Chicában működő indítóállomáson 2024. novemberében. Vajon ekkor is a kedvenc szava járt az eszében?
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a SpaceX rakétájának fellövésére érkezik a Texas állambeli Boca Chicában működő indítóállomáson 2024. novemberében. Vajon ekkor is a kedvenc szava járt az eszében?
Fotó: MTI/AP/Getty Images pool/Brandon Bell

Még mielőtt hivatalba lépett volna, máris 25 százalékos általános büntetővámokat jelentett be legfontosabb kereskedelmi partnerei, Kanada és Mexikó ellen. A Kínából származó importot a meglévő büntetővámokon felül további 10 százalékkal kívánja megterhelni.

Először is a triviális kérdés: dönthet-e egyáltalán Trump saját hatáskörben ezekről a vámokról? A válasz alapvetően igen, mert a „Nemzetközi Gazdasági Szükséghatalmi Törvény”, egy 1970-es évekből származó törvény, nagyrészt önkényes jogköröket ad az elnöknek vámügyekben.

Trumpnak ambiciózus gazdasági céljai vannak

Kanada és Mexikó esetében azonban kérdéses, hogy Trump nem lenne-e szerződésszegő, hiszen saját kezűleg írta alá ezt a 2026-ig érvényes megállapodást. A megválasztott elnök azonban köztudottan nem igazán törődik a jogi finomságokkal, így az Egyesült Államok–Mexikó-Kanada Megállapodás (USMCA) valószínűleg nem fogja megállítani.

Trumpnak – és pénzügyminiszter-jelöltjének, Scott Bessentnek – azonban nagy gazdasági ambíciói is vannak. Célja a „3-3-3 Menetrend”, azaz a bruttó hazai termék (GDP) háromszázalékos növekedése, további napi hárommillió hordó olaj kitermelése a hazai földből, valamint az éves államháztartási hiánynak a GDP három százalékára való csökkentése. Kérdéses, hogy ezeket a célokat el lehet-e érni az ország két legfontosabb kereskedelmi partnerének megsértésével.

Márpedig Mexikó mára az USA legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált. Tavaly mintegy 800 milliárd dollár értékű áru lépte át a két ország határát. Csak az amerikai autóipar 70 milliárd értékben importált alkatrészeket Mexikóból.

Nagyon nehéz elképzelni, hogyan tudna ez a szektor megbirkózni egy 25 százalékos büntetővámmal. Nem véletlen tehát, hogy a Ford Motor és a General Motors részvényei azonnal zuhantak Trump bejelentése után.

Az USA a zöldségfélék mintegy felét Mexikóból és Kanadából importálja. A bejelentett büntetővámok az amerikai munkaerőpiacot is keményen sújtanák. Marcelo Ebrard, Mexikó gazdasági minisztere 400 ezer munkahely megsemmisülésére figyelmeztet az USA-ban.

Sok minden utal tehát arra, hogy Trump blöfföl. Nem sokkal a büntetővámok bejelentése után telefonon beszélt Claudia Sheinbaummal, Mexikó újonnan megválasztott elnökével. Ezután bejelentette, hogy a beszélgetés „csodálatos” volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG