A magyar idő szerint ma hajnalban lezajlott, kocsmai stílusú elnökjelölti vita az amerikai nézők 69 százalékát „felidegesítette”. Pedig a vita csak visszatükrözte az amerikai demokrácia mély válságát: az egyre mélyebb társadalmi és politikai polarizációt, valamint a törzsi szemlélet eluralkodását. Ennek megfelelően szélsőséges politikai csoportok nyernek teret az összeesküvés-elméleteikkel, amelyek közül ma bemutatunk egy befolyásos mozgalmat.
Az interneten 2017-ben megalakult QAnon szerint egy nemzetközi pedofil elit gyerekeket rabol el és vérükből fiatalító szert állít elő. Ehhez az elithez tartoznak a befolyásos hollywoodi celebek, a zsidó pénzemberek, Hillary Clinton, avagy George Soros, akik többek között ezzel a szerrel is törekednek a világuralmat magukhoz ragadni. A csoport mítosza szerint ezek a sátánisták a biztonságpolitikai mélyállamhoz tartoznak, és velük szemben áll Trump elnök, aki felvette a harcot ezzel a mélyállammal.
A mozgalomnak a globális koronavírus járvány friss lökést adott. Szerintük a kormányok túlzásokba esnek a védőintézkedésekkel, egyébként is a vírus csupán egy kitaláció, hogy a lakosságot különféle oltószerekkel manipulálják. A QAnon így szerte a nyugati világban sikeresen tudott a tüntetéseken elvegyülni az oltás-ellenesekkel, az ezoterikusokkal és a szélsőjobbal.
Q, az állítólagos kormányzati forrás
2017 októberében egy Q név alatt futó felhasználó a 4chan internetes fórumon összeesküvéselméleteket kezdett el terjeszteni. Kezdetben azt állította, hogy Trump kormányzatában dolgozik, azért vannak belső információi. Továbbszőtt olyan, már a 2016-os elnökválasztási kampányban felmerült elméleteket, miszerint Hillary Clinton tagja egy gyerekpornó-hálózatnak, amelyik egy washingtoni pizzériában üzemel.
Az aktivisták úgy látják, hogy jönni fog egy mindent elsöprő (társadalmi) „vihar”, ami az idei elnökválasztás után fog bekövetkezni, ez viszont csak úgy valósulhat meg, ha segítenek újraválasztani Trump elnököt a következő ciklusra. Ezt követően az USA ismét erős és nagyszerű hely lesz, visszaszerzi a világ vezető szuperhatalma címet. Ez üzenet szépen egybecseng Trump „Make America Great Again” szlogenjével.
Angol és német mutációk
A QAnon különböző országokban helyi jellegzetességeket vesz föl. Az angliai hívek mára már Boris Johnson miniszterelnököt istenítik, a németországi követők pedig összefogtak a birodalmi múltba visszavágyó szélsőjobbal (Reichsbürger). Londonban a múlt szombati koronavírus intézkedések elleni tüntetésen is részt vettek. Plakátokat emeltek a magasba, ilyen feliratokkal, mint „Állítsátok le a gyerekkereskedelmet!”, avagy „Félelem helyett szabadságot!”.
A német baloldali-liberális Der Spiegel internet-szakértője, Sascha Lobo szerint ezek a helyi kifejlődések nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a QAnon „jelenleg a legsikeresebb ls legfenyegetőbb összeesküvéselméletté vált a neten”.
De a QAnon több, mint egy ártatlan internetes csoport. 2019-ben a támogatói erőszakos cselekményekez terveztek az Egyesült Államokban, ezért az elhárítás (FBI) tavaly potenciális terrorista-veszélyként sorolta be. A Facebook és a Twitter a nyáron a mozgalom több ezer oldalát zárta le.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)