Csath Magdolna közgazdász szerint a költségvetési hiány növekedése ösztönzőleg is hathat a gazdaságra, példaként említette az Egyesült Államokat, ahol 3,3 százalék ugyan az államháztartás hiánya, de alacsonyabb az államadósság és rekordalacsony a munkanélküliség.
Csath Magdolna elmondta, hogy a maastrichti kritérium szerint az államháztartási hiány nem lehet több, mint a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka, a GDP-arányos államadósság pedig legfeljebb 60 százalék lehet. A válság óta folyamatos megszorítások vannak az unióban, a mutatók viszont csak romlanak. Az eurózónában az átlagos adósságszint 92 százalék, a hiány 1,9 százalék.
Kiemelte, hogy az Egyesült Államokban utoljára közvetlenül a 2008-as gazdasági válság kitörése után volt 10 százalékos a munkanélküliség, most 4,9 százalék, mindeközben ez az arány az eurózónában 10 százalék, az EU 28-ban pedig 8 százalék körüli jelenleg.
Azért akadnak gondok bőven
Azért azt nem szabad elfelejteni, hogy az Egyesült Államokban sincs elég beruházás, illetve például az építőiparban gyakorlatilag nem teremtődött új munkahely, hanem elsősorban az egészségügy és oktatás területén, valamint a professzionális - alapvetően informatikai, mérnöki, szaktanácsadási - szolgáltatások területén nőtt a munkahelyek száma.