Az UNESCO szerint az a domb, melyre Erbil vára épült, a világon a legrégebben, 8000 éve folyamatosan lakott. Az iraki Kurdisztán hányattatott történelme és az Iszlám Állammal folytatott összecsapás ellenére sikerült elfogadható állapotban tartani a város citadelláját, most pedig teljesen fel is újítják azt a gyakorlatilag független hazájukra roppant büszke kurdok. A citadellán hatalmas kurd zászló leng.
Felújítás
A munkára 15 millió dollárt fordítottak, az első épületek már megnyíltak a közönség előtt, köztük két múzeum. Az egyik múzeumban igazgatója szerint 100-150 éves szőnyegeket is kiállítanak, melyeket a környék lakóitól és üzleteitől sikerült megvásárolniuk. A helyreállítási munkák 2014-ben szüneteltek, amikor a kurd kormány összeveszett Bagdaddal az olajjövedelmek megosztásán, így az iraki központi költségvetésből sem érkezett pénz.
A munkálatok közben több ezer éves leletek is előkerülnek, ugyanakkor lépten-nyomon felbukkannak olyan újkori darabok is, mint repeszdarabok olyan gránátokból, melyet az 1991-es kurd felkelés Szaddam Husszein általi leverésekor, vagy 2003-ban, Szaddam amerikaiak általi elűzésekor lettek kilőve. A valaha sűrűn lakott citadella az idők során elnéptelenedett, az utolsó lakókat 2008-ban telepítették ki, amikor a felújítási munkák megkezdődtek.
Mi is mehetünk
Az utóbbi időben a szépülő város egyre inkább vonzza a turistákat, annál is inkább, mert a korábbi Irakon belül Kurdisztán belseje az egyetlen rész, ahol teljes nyugalom van. Átjárhatnak ide a törökök, az irániak (főleg az ott élő kurdok), de Törökország felől akár a magyar turisták is jöhetnek, vízum nélkül 30 napig tartózkodhatnak Kurdisztánban, míg a tényleges Irakba szinte lehetetlen feltételekkel megszerezhető vízum kell. Ebből is látszik, hogy Kurdisztán a gyakorlatban önálló ország.
Nem lepődnénk meg, ha rövidesen a Wizzair is járatot indítana Erbilbe. Bécsből és több német városból most is lehet repülni, ezen kívül Dubajból és Dohából is van járat, nem beszélve Törökország számos városáról. A turizmus vélhetően akkor fog igazán fellendülni, ha befejeződik Moszul felszabadítása, és így az Iszlám Állam utolsó darabja is megszűnik Irak területén, közvetlenül Kurdisztán határán.