3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A történelem időnként ismétli önmagát, szokták mondani, persze azt még nem tudjuk, most is így lesz-e. Ha megismétlődik, ami 1974-ben, akkor a brit miniszterelnök nem sokáig fog kisebbségből kormányozni. Mindenesetre nem akármivel próbálkozik: jobb híján összeáll az északírek egyik felével.

Hol volt, hol nem volt, 1974-ben volt egy brit miniszterelnök, Edward Heath, aki a nyomást nehezen bírta, kaotikus volt a döntéshozatali mechanizmusa, és gyakran csinált hátraarcot. Pont, mint a mostani. Ő is a Konzervatív Pártot vezette, mint Theresa May. Egy bányászsztrájk hatására úgy döntött, előrehozott választásokat ír ki, hogy megerősítse mandátumát, megnövelje többségét, és jól helyre tegye a szakszervezeteket.

Jobb helyzetből indult

Neki ugyan 40 fős többsége volt a parlamentben, és másfél éve volt még hátra a mandátumából, de mégis hazardírozott. 1974. február 8-án volt a választás, és pontosan az történt, ami most: bukta a választást, de egy kis párt, a liberálisok segítségével megpróbált hatalmon maradni. A Munkáspárt vezetője, Harold Wilson, a The Guardian szerint egy ravasz öreg róka, nem sietett koalíciót összehozva a kormányhoz férkőzni, hanem hagyta, hadd küzdjön Heath.

A kormány egy hónapig sem bírta, összeomlott, és a munkáspárti Wilson alakított kormányt. Nagyon óvatosan kezdte a kormányzást, vigyázott, hogy az ellenzéki konzervatívokat ne dühítse, amíg kisebbségben van. Azok viszont ugyancsak óvatosak voltak, nem hangoskodtak, nem akartak hamar új választásokat, mert tudták, hogy azt jó eséllyel elbukják. Ráadásul nem mertek Heath helyett új pártelnököt keresni, aki nem is akart lemondani, még akkor is ragaszkodott a hatalomhoz.

Mesteri húzás, egységes piac

Végül Wilson őszre írta ki az újabb választásokat, és kis többséggel nyert. Ez éppen elég volt ahhoz, hogy újratárgyalja országa belépésének feltételeit az Európai Gazdasági Közösségbe (az Európai Unió akkori neve) és népszavazást írt ki a belépésről, ahol az igenek győztek. A konzervatívok megunták Heath-t, és lecserélték a később oly sikeres Margaret Thatcherre, aki mellesleg 10 évvel később maga volt az egyik legfőbb kezdeményezője, hogy létrehozzák az európai egységes piacot, amely 1992-ben aztán meg is valósult.

Theresa May viszont, miután korábban az Európai Unióban maradást pártolta, miniszterelnöksége alatt egyre inkább az egységes piac elhagyását erőltette, amihez kifejezetten felhatalmazást is kért a kampány során a választóktól. Nem kapta meg, így most ha kormányt is alakít, nem nagyon erőltetheti ezt, annál is inkább, mivel leendő külső támogatójával, az északír Demokratikus Unionista Párttal darázsfészekbe nyúlt.

Rabjuk lesz

Ez a párt ugyan, ha rajta múlna, kezesbáránya lenne, hisz a brit érzelmű protestáns északíreket képviseli. Csakhogy nekik Észak-Írországban együtt kell élniük a katolikus köztársaságpárti írekkel, akik évtizedekig harcoltak Nagy-Britanniával. 1998-ban végül Tony Blair akkori miniszterelnök történelmi megállapodást hozott létre, azóta az északíreknek saját önkormányzata van, és ami a legfontosabb, béke honol.

Ha viszont May a DUP támogatásával olyan intézkedéseket tenne, ami az északírek akár csak egy részének nem tetszene (az Unióban maradásra szavaztak!), akkor rögtön kiújulhat az ellenségeskedés. Így May mozgástere igen csekély lesz, lássuk, a történelem megismétli-e önmagát.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG